Akaryakıtta haksız kara lisans yasağı

Akaryakıtta haksız kara lisans yasağı

access_time25 Nisan 2021 15:54
Akaryakıt piyasasında kanun ihlallerine karşı önemli bir düzenleme geldi. Petrol mevzuatına aykırı olarak ÖTV’siz satışlardan veya yalan beyanda bulunduğu tespit edilerek lisansı iptal edilen firmalara, petrol piyasasında faaliyet lisansı verilmeyecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt sektöründe vergi kaçırarak haksız kar ve kanuna karşı hile peşinde koşanlara yönelik önemli bir düzenlemeye gitti. Petrol piyasasında mevzuata aykırı olarak ÖTV’siz satışlardan veya yalan beyanda bulunulduğunun tespit edilmesinden dolayı lisansı iptal edilenlere petrol piyasasında faaliyete ilişkin lisans verilmeyecek. Yapıln düzenlemenin, sektördeki şeffaflığı artıracağı gibi yeni yatırımcıların da önünü açması ifade ediliyor. Çünkü, sektörde haksız kar eden firmalar elenerek, yasalara uyan ve yeni faaliyete geçecek olanlara faaliyet imkanı tanınacak.

DETAYLARI AÇIKLANDI
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) Petrol Piyasası Lisans Yönetmenliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, mevzuata aykırı olarak ÖTV’siz satışlardan veya kanuna karşı hile veya yalan beyanda bulunulduğunun tespit edilmesinden dolayı, lisansı iptal edilen tüzel kişiye, lisans iptaline konu fiilin işlendiği tarihte bu tüzel kişilikte doğrudan veya dolaylı yüzde ondan fazla paya sahip ortaklara, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile temsil ve ilzama yetkili olanlara ve bu kişilerin doğrudan veya dolaylı ortak, yönetim kurulu başkan veya üyesi olduğu ya da temsil ve ilzama yetkili olduğu tüzel kişilere petrol piyasasında faaliyete ilişkin lisans verilmeyecek.

MADENİ YAĞ ÇİN DE DÜZENLEME
Ayrıca, yıllık baz yağ üretim kapasitesi 5 bin tonun üzerinde olan madeni yağ lisansı sahipleri hariç olmak üzere, atık madeni yağdan üretilen baz yağın aynı tesiste madeni yağ üretiminde ham madde olarak kullanılması zorunlu hale getirildi.. Daha önce sadece kaçak akaryakıt sattığı tespit edilen tüzel ve gerçek kişilere bu yönde bir yaptırım uygulanıyordu. Dağıtım şirketlerinin kurumsallaşmasını teşvik etmek, sektöre yatırım yapmalarını sağlamak üzere de bir madde düzenlendi. Herhangi bir akaryakıt dağıtım şirketinin depolama lisansı varsa 50 yerine 25 bayiinin bulunması yeterli olacak.

KURUMSALLAŞMAYI TEŞVİK EDECEK
İlgili yasaya göre bir akaryakıt firmasının en az 50 bayiinin bulunması ve yıllık satış rakamının da 60 bin ton olması gerekiyor. Sektördeki firmaların kurumsallaşmasını teşvik etmek, sektöre yatırım yapmalarını sağlamak için de bir düzenleme geldi. Buna göre, herhangi bir akaryakıt dağıtım şirketinin depolama lisansı varsa 50 yerine 25 bayiinin bulunmasının yeterli olacağı belirtildi. Söz konusu yaptırım sektördeki, fatura oyunu ve benzeri kanun ihlallerini önlemeyi amaçlıyor.

Akaryakıt sektörüne teminat şartı geliyor

Akaryakıtta tavan fiyat yükseltildi

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Trafik sigortasında yeni dönem

Trafik sigortasında yeni dönem

access_time13 Haziran 2021 15:26

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) trafik sigortasında yeni döneme ilişkin açıklama yaptı

Yerli elektrikli otobüs Almanya yollarına çıkacak

Yerli elektrikli otobüs Almanya yollarına çıkacak

access_time12 Haziran 2021 14:01

Karsan, Almanya’nın Weilheim kentinde gerçekleşen elektrikli otobüs ihalesini kazandığını duyurdu

Volkswagen ve Audi sahiplerinin bilgileri çalındı

Volkswagen ve Audi sahiplerinin bilgileri çalındı

access_time12 Haziran 2021 12:00

Alman Volkswagen ve Audi marka otomobil firmalarına düzenlenen siber saldırıda müşteri bilgileri çalındı. Açıklamada satın almak isteyenlerin bilgileri çalındı dendi

Huawei'den sürücüsüz araç hamlesi

Huawei'den sürücüsüz araç hamlesi

access_time11 Haziran 2021 16:48

Çinli teknoloji ve telekomünikasyon devi Huawei'nin akıllı araç birimi yöneticisi Wang Jun, firmanın 2025'e kadar sürücüsüz araç piyasasına gireceğini ifade etti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)