Almanya'dan Tayvan'a çip mektubu

Almanya'dan Tayvan'a çip mektubu

access_time25 Ocak 2021 13:08
Altmaier'in dünyanın en büyük çip üreticilerinden Taiwan Semiconductor Manufacturing Co'nun (TSMC) Alman otomotiv üreticilerinin çip tedariki sorununu çözmesi adına Tayvanlı mevkidaşından yardım istediği belirtiliyor

Otomotiv sektöründe yıl başından bu yana çip sıkıntısı yaşanıyor. Global otomotiv sanayisi, artan tüketici talebini karşılamak için çip ve elektronik parça üreticilerine verdikleri siparişleri artırınca, parça tedarikinde sıkıntılar baş gösterdi.

Başta ABD ve Japonya'da üretim yapan markalar olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde otomotiv üretimlerinde yetersiz çip tedariki nedeniyle kesintiler yaşanıyor. Ford, Volkswagen, Subaru, Toyota, Fiat Chrysler Automobiles (FCA),Nissan, Honda ve Mercedes-Benz gibi firmalar çip tedarikinde yaşanan sıkıntılardan olumsuz etkilenen üreticiler arasında bulunuyor.

Avrupa otomotiv sektörünü kalesi Almanya ise, sektörde yaşanan bu duruma daha fazlam kayıtsız kalamayarak Tayvanlı üreticilerden yardım istedi.

Reuters'in haberine göre, Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Tayvanlı mevkidaşı Wang Mei-hua ile iletişime geçerek dünyanın en büyük çip üreticilerinden Taiwan Semiconductor Manufacturing Co'nun (TSMC) Alman otomotiv üreticilerinin çip tedariki sorununu çözmesi adına devreye girmesini istedi.

Altmaier'in Tayvan Ekonomi Bakanı Wang Mei-hua'ya hitaben kaleme aldığı mektubunda, "Bu konuyu ele alıp Alman otomotiv endüstrisi için TSMC'ye ek yarı iletken kapasitelerinin öneminin altını çizmenizden memnuniyet duyarım" ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

ALMANYADA ÜRETİM PLANI YAPILIYOR

Öte yandan, Berlin yönetimimin çip konusunda Asya ülkelerine bağımlılığı azaltmak için Almanya'da üretimi teşvik edecek bir düzenleme üzerinde çalıştığı da aktarılıyor.

Ortaya çıkan tablonun ABD'nin eski Başkanı Donald Trump'ın politikalarının bir sonucu olduğu da belirtiliyor. Önceki günlerde başkanlığı Joe Biden'a devreden Trump'ın Çin ile girdiği ticaret savaşının otomotiv endüstrisinin tedarik zincirini etkilediği kaydediliyor.

Uber’in başı taksicilerle yine belada

 

Araç sahipleri dikkat! Trafik sigortası fiyatları belli oldu

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

En uzun menzilli elektrikli otomobil

En uzun menzilli elektrikli otomobil

access_time19 Eylül 2021 09:56

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Kurumu (EPA), elektrikli otomobil üreticisi Lucid Motors tarafından geliştirilen Lucid Air'in en uzun menzilli elektrikli otomobil olarak...

Toyota, 27 üretim bandını durduracak

Toyota, 27 üretim bandını durduracak

access_time18 Eylül 2021 06:32

Toyota Motor, yeni tip korona virüsün (Kovid-19), otomobil parçaları sağlayan sektöre olumsuz etkisi sonucu gelecek ay Japonya'daki 27 üretim bandını durduracak.

Sıfır araç fiyatlarına denetim!

Sıfır araç fiyatlarına denetim!

access_time17 Eylül 2021 13:48

Ticaret Bakanlığı, ÖTV matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimi fiyatlara yansıtmadığı iddia edilen bayiler için harekete geçti. Konuyla ilgili ticaret müfettişleri...

Renault 2 bin kişiyi işten çıkartacak

Renault 2 bin kişiyi işten çıkartacak

access_time17 Eylül 2021 12:34

Otomobil üreticisi Renault bazı departmanlardan 2 bin kişiyi işten çıkarmayı, veri bilimi ve batarya kimyası gibi alanlarında ise 2 bin 500 kişiyi işe almayı planlıyor

YORUM YAP

YORUMLAR (0)