Araç kiralamada ikinci el çözümü

Araç kiralamada ikinci el çözümü

access_time29 Ağustos 2022 08:25
Yüksek fiyatlar ve tedarikte yaşanan sıkıntılarla birlikte araç kiralama sektörü de yeni çözüm arayışları içerisinde.

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre, 2022 yılı Ocak-Haziran döneminde Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.3, otomobil pazarının yüzde 10.3, hafif ticari araç pazarının ise yüzde 5.6 daraldı.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İnan Ekici, sektördeki daralmanın kendilerini de etkilediğini, sorunun çözümü amacıyla ikinci el araçları da kiralamaya başladıklarını söyledi. Otomotiv pazarında yaşanan bu daralmanın daha ne kadar devam edeceğini öngörmenin zor olduğunu belirten Ekici, "Yeni otomobil tedarikinde bu dönemde sıkıntı olduğu için araç kiralama sektörü de arzu edilen araç filosu büyüklüğüne, büyüme potansiyeli olmasına karşın ulaşamıyor” dedi.

Bu arada TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu'na göre, operasyonel araç kiralama sektörü yılın ilk yarısında 13.9 milyar TL'lik yeni araç yatırımı yaparak 30 bin 700 adet aracı filosuna kattı. Yılın ilk yarısı itibarıyla sektörün aktif büyüklüğü 65 milyar 400 milyon TL olarak gerçekleşti.

Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberinde, artan araç maliyetleri sebebi ile müşterilerin bu dönemde araç politikalarında değişiklik yaparak daha ekonomik, daha düşük donanım seviyesine sahip araçlara yöneldiklerini söyleyen TOKKDER Başkanı İnan Ekici, “Ekonomik olarak zor bir dönemden geçilmesine karşın araç kiralama satın almaya kıyasla her zaman daha avantajlı. Araçları daha uygun maliyetlerle sağlıyoruz” dedi.

İkinci el otomobilde fırsatçılara göz açtırmayacak denetim

 

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında artış

 

Araç sahipleri dikkat: 2 bin 815 lira cezası var!

 

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Erdoğan: Togg, bu ay sonunda caddelerde

Erdoğan: Togg, bu ay sonunda caddelerde

access_time23 Mart 2023 00:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli otomobil Togg'un, bu ay sonundan itibaren caddeleri zenginleştireceğini ifade etti

Stellantis'ten 130 milyon euro yatırım

Stellantis'ten 130 milyon euro yatırım

access_time22 Mart 2023 14:00

Stellantis, Almanya fabrikasında elektrikli araçlara 130 milyon eurodan fazla yatırım yapacak.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan'da sona eriyor

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan'da sona eriyor

access_time22 Mart 2023 11:12

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiği uygulaması 1 Nisan itibarıyla sona erecek.

İkinci el otomobilde seçim hareketliliği

İkinci el otomobilde seçim hareketliliği

access_time22 Mart 2023 11:11

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, seçimin yaklaşmasıyla sıfır araç bulamayan vatandaşların ikinci el araçlara yöneldiğini belirtti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)