Araç kiralamada ikinci el çözümü

Araç kiralamada ikinci el çözümü

access_time29 Ağustos 2022 08:25
Yüksek fiyatlar ve tedarikte yaşanan sıkıntılarla birlikte araç kiralama sektörü de yeni çözüm arayışları içerisinde.

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre, 2022 yılı Ocak-Haziran döneminde Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.3, otomobil pazarının yüzde 10.3, hafif ticari araç pazarının ise yüzde 5.6 daraldı.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İnan Ekici, sektördeki daralmanın kendilerini de etkilediğini, sorunun çözümü amacıyla ikinci el araçları da kiralamaya başladıklarını söyledi. Otomotiv pazarında yaşanan bu daralmanın daha ne kadar devam edeceğini öngörmenin zor olduğunu belirten Ekici, "Yeni otomobil tedarikinde bu dönemde sıkıntı olduğu için araç kiralama sektörü de arzu edilen araç filosu büyüklüğüne, büyüme potansiyeli olmasına karşın ulaşamıyor” dedi.

Bu arada TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu'na göre, operasyonel araç kiralama sektörü yılın ilk yarısında 13.9 milyar TL'lik yeni araç yatırımı yaparak 30 bin 700 adet aracı filosuna kattı. Yılın ilk yarısı itibarıyla sektörün aktif büyüklüğü 65 milyar 400 milyon TL olarak gerçekleşti.

Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberinde, artan araç maliyetleri sebebi ile müşterilerin bu dönemde araç politikalarında değişiklik yaparak daha ekonomik, daha düşük donanım seviyesine sahip araçlara yöneldiklerini söyleyen TOKKDER Başkanı İnan Ekici, “Ekonomik olarak zor bir dönemden geçilmesine karşın araç kiralama satın almaya kıyasla her zaman daha avantajlı. Araçları daha uygun maliyetlerle sağlıyoruz” dedi.

İkinci el otomobilde fırsatçılara göz açtırmayacak denetim

 

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında artış

 

Araç sahipleri dikkat: 2 bin 815 lira cezası var!

 

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Toyota, 280 bin aracı geri çağırdı

Toyota, 280 bin aracı geri çağırdı

access_time24 Şubat 2024 10:59

Toyota, araçların otomatik şanzımanlarının belirli parçalarının vites boşa alındığında dahi ayrılmamasından dolayı ABD’de 280 bin aracı geri çağırdı.

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

access_time23 Şubat 2024 10:59

Elon Musk'ın, sendika karşıtı tavrı, Tesla'ya ait şarj istasyonlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda İsveç'te yaşanan grevlerle gündeme gelen kriz, şimdi...

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

access_time23 Şubat 2024 10:53

TMSF, kayyım olarak görevli bulunduğu Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’ye ait otomobiller için ikinci kez ihaleye çıkacak.

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

access_time22 Şubat 2024 13:49

Volkswagen ABD'de yaklaşık 261.000 aracı geri çağıracağını duyurdu.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)