Araç muayene istasyonları kilometre bilgisinden sorumlu tutulmayacak

Araç muayene istasyonları kilometre bilgisinden sorumlu tutulmayacak

access_time28 Nisan 2023 09:19
İlgili yönetmelikte "Araç muayene raporundaki bilgilerin her birinin doğruluğundan işletici sorumludur" cümlesi, "Kilometre bilgisi hariç bu bilgilerin her birinin doğruluğundan işletici sorumludur" şeklinde değiştirildi.


Araç muayene istasyonları işleticisi, muayenesi yapılan aracın kilometre bilgilerinin doğruluğundan sorumlu tutulamayacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan araç muayene istasyonlarının açılması, işletilmesi ve araç muayenesi hakkında yönetmelikte yapılan düzenlemeyle, “Araç muayene raporundaki bilgilerin her birinin doğruluğundan (muayene istasyonu) işletici sorumludur” cümlesi, “Kilometre bilgisi hariç bu bilgilerin her birinin doğruluğundan işletici sorumludur” şeklinde değiştirildi.

Reuters'ın haberine göre, yönetmelikte yapılan diğer düzenleme göre, araç muayene raporları, aracı muayeneye getiren kişinin fiziki bir nüsha talep etmemesi halinde elektronik ortamda düzenlenecek ve aracı getiren kişinin beyan ettiği mobil telefon numarasına veya e-posta adresine gönderilecek.

Muayene işletici firma tarafından, araç muayene raporlarının doğrulanması amacıyla mekanizma kurulacak ve elektronik ortamda erişime sunulacak.

PLAKA ETİKETİ UYGULAMASINA SON

Düzenlemeyle muayene sonucunu belirten ve plaka üzerine yapıştırılan etiket uygulamasına da son verildi. Yönetmeliğin EK-3 (B) bölümünde yer alan ve araç muayene raporunda belirtilmesi öngörülen “etiket numarası” maddesi metinden çıkarıldı.

Bu kapsamda muayene sonucu olarak raporda yer alacak ifadeler; “Kusursuz/Muayene onaylandı/Etiket verildi” veya “Ağır kusurlu/Muayene onaylanmadı/Etiket verilmedi” yerine “Kusursuz/Muayene onaylandı” ve “Ağır kusurlu/Muayene onaylanmadı” şeklinde değiştirildi. Bu düzenlemeyle, plaka üzerine yapıştırılan etiket uygulaması da sonlandırıldı. 

Araç muayenesini yaptırmayanlar dikkat! Aylık yüzde 0,75 ödenecek

 

Araç muayene ücretlerine yüzde 122 zam!

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

access_time29 Eylül 2023 11:38

Ek motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım'da sona erecek.

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

access_time28 Eylül 2023 12:35

Anayasa Mahkemesi, ek MTV'nin iptali istemiyle yapılan başvuruyu oybirliğiyle reddetti

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

access_time28 Eylül 2023 11:40

Benzin satışları ağustos'ta yüzde1 0,01 artarken, motorin satışları yüzde 5,36 azaldı

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

access_time28 Eylül 2023 10:17

Çin’in otomobil ihracatının bu yıl 4 milyon aracı aşması ve ülkenin dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı olması bekleniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)