Arnaud Remy: Büyük bir heyecanla bu yarışı bekliyoruz

Arnaud Remy: Büyük bir heyecanla bu yarışı bekliyoruz

access_time25 Mayıs 2018 10:21
Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) lastik tedarikçisi Michelin’in Motorsporları Direktörü Arnaud Remy, takvime dönen Türkiye Rallisi için heyecan duyduklarını söyledi, “Büyük ve güzel bir tecrübe olacak” dedi

Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) 10. etabı olarak 13-16 Eylül’de Marmaris'te gerçekleşecek Türkiye Rallisi öncesi takımlar ve tedarikçiler hazırlıklarına ‘tam gaz’ devam ediyor. Habertürk'ten Murat Ağca'nın haberine göre, Portekiz Rallisi sırasında konuşan WRC lastik tedarikçisi Michelin’in Motorsporları Direktörü Arnaud Remy, 8 yıl sonra yeniden WRC takvimine giren Türkiye Rallisi için büyük heyecan duyduklarını söyledi. Clermont-Ferrand’daki ralli merkezinde her ralli için doğru lastiği üretmenin çabası içinde olduklarını ifade eden Remy, “Türkiye Rallisi takvimde yeni olduğu için henüz bir tecrübemiz yok. Fakat hepimiz büyük bir heyecanla bu yarışı bekliyoruz. Önceki yıllarda Türkiye Rallisi’nde bulunanların çok güzel izlenimleri var. Biz de orada yarışmak için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu. 

Türkiye için henüz lastik seçimi yapmadıklarını vurgulayan Remy, şöyle devam etti: “Bu yıl rallide LTX Force S5 ve H4 lastiklerini kullanıyoruz. Türkiye’ye bir ekip gönderdik ve şu anda koşullar üzerinde çalışıyoruz. Sert mi, yumuşak mı, yoksa mix bir lastik seti mi sunacağımıza karar vereceğiz. Takımlar bir ralli boyunca maksimum 24 lastik kullanabiliyor. Portekiz’e WRC için 690 lastikle geldik. Ancak şunu söyleyebilirim ki, Türkiye’de tedbirli olacağız ve genelde getirdiğimizden çok daha fazla lastik getireceğiz”. 

‘PİLOT KONUŞMAZSA İYİ!’ 

Otomobilin yerle temas ettiği tek bölümün lastikler olduğunu hatırlatan Arnaud Remy, “İyi bir lastik seçimi tek başına yarış kazandırmaz. Zira iyi bir pilotaj ve araca sahip olmanız gerekir. Fakat yanlış lastik, yarışı kaybetmenize sebep olabilir.” diye konuştu. Ralli pilotlarının kötü günler dışında fazla lastik konuşmadığına dikkat çeken Remy, sözlerini şöyle tamamladı: “Pilotlar kötü bir etap geçirdiğinde bunun sebebi olarak genellikle lastikleri gösterirler. Eğer etap veya ralli iyi geçmişse o zaman asla lastiklerden bahsetmezler! Bu açıdan bakılınca, bence eğer pilotlar yarış sonrası lastiklerden fazla bahsetmiyorsa, iyi iş çıkarmışız demektir.”

'LASTİKLERİN KİMLİĞİ VAR' 

Arnaud Remy, WRC için geliştirilen RFID sisteminin, adeta lastiğin kimliği olduğunu söyledi. “Lastiğin içine bir çip yerleştiriyoruz. Bu sayede bu ralli lastiğinin hangi takıma verildiğini ve kim tarafından, hangi yarışlarda kullanıldığını kayıt altına alabiliyoruz. Bu bir anlamda lastiğin kimliği oluyor. FIA bu sayede, ne zaman isterse lastikleri kontrol edebiliyor” diyen Remy, asfalt rallilerde kullanılan lastiklerin özel bir teknolojiye sahip olduğu için ralli sonrası takımlardan geri alındığını da sözlerine ekledi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

access_time29 Eylül 2023 11:38

Ek motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım'da sona erecek.

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

access_time28 Eylül 2023 12:35

Anayasa Mahkemesi, ek MTV'nin iptali istemiyle yapılan başvuruyu oybirliğiyle reddetti

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

access_time28 Eylül 2023 11:40

Benzin satışları ağustos'ta yüzde1 0,01 artarken, motorin satışları yüzde 5,36 azaldı

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

access_time28 Eylül 2023 10:17

Çin’in otomobil ihracatının bu yıl 4 milyon aracı aşması ve ülkenin dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı olması bekleniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)