Biden Tesla'cıların ithalat umudunu yeşertti

Biden Tesla'cıların ithalat umudunu yeşertti

access_time16 Kasım 2020 14:50
Joe Biden'ın yönetimiyle kurulacak yeni ticari ilişkilerin ek gümrük vergilerini kaldırması olasılığı Tesla ithalatı konusunda umut yarattı.

ABD’den ithal edilen araçlara getirilen yüzde 120 ek vergiyle siparişleri duran Tesla’nın yeniden Türkiye’ye gelmesi ihtimali doğdu. Sektör temsilcileri, Türkiye’nin, ABD'nin Joe Biden başkanlığındaki yeni yönetimiyle ticari ilişkileri ileriye taşıyacağı ve karşılıklı ek vergilerin kaldırılmasının gündeme gelebileceğini öngörüyor. Türkiye’de satılmayan lüks ve elektrikli araçların ithalatını gerçekleştiren Albayrac CEO’su Ferhat Albayrak, ek vergiler sonrası siparişleri duran Tesla’ya hala Türkiye’den çok fazla talep olduğunu vurguladı. 

Ferhat Albayrak, “Özellikle son dönemde lüks elektrikli araçlara talep artıyor. Tesla’yı yeniden Türkiye’ye getirmek için çalışıyorum. Ek vergi kalkarsa çok ciddi bir talep olacak. Buna hazırlık yapıyorum. Türkiye’nin ABD ile olan ticari ilişkilerinin Biden döneminde daha ileri taşınacağını ve daha stabil olacağını düşünüyorum” dedi. 

Dünya'dan Aysel Yücel'in haberine göre; Tesla ile birlikte bu ek vergiden etkilenen modeller arasında ABD’de üretilen BMW X3, BMW X4, BMW X5 ve BMW X6 yer alıyor. Mercedes ise GLE ve GLS modellerini yine ABD’den dünyaya satıyor. Volvo Cars Türkiye ise çok satan modellerinden S60’ı ABD’den ithal ediyordu. Ek vergi sonrası bu araçların da Türkiye’ye ithalatı durdurulmuştu. Volvo Cars Avrupa, Afrika ve Ortadoğu (EMEA) Bölgesi Başkan Yardımcısı Sabri Sözen de konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ABD’nin AB ile uyumlu çalışması yönünde açıklamaları olmuştu. Ancak henüz bu umudu yeşertecek açıklamaları Biden kanadından duyamadık. Halen seçimin gölgesinde herkes. Bu konuyu yakından takip ediyorum ve ben de ek verginin kalkacağı umudunu taşıyorum. Korumacı bir ekonomi sürdürülebilir olamaz.” 

İTHALAT DURMUŞTU

 Türkiye, ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik ek vergi koymasının ardından misilleme yaparak Haziran 2018’de 22 ürüne ek vergi getirmişti. Otomobile de yüzde 60 ek vergi gelmişti. Ağustos 2018’de ise bu oran yüzde 120’ye çıkarıldı. Rahip Brunson’un tutuklanması sonrası yaşanan bu kriz, nedeniyle Tesla’da yeni siparişler durdu, verilen siparişler gümrükten çekilmeden geri yollandı. Çünkü Tesla’nın fiyatı ek vergiler nedeniyle 217 bin Euroyu aştı. Son olarak mayıs 2019'da ek vergi oranı yüzde 60'a indirildi. Ancak ek verginin tamamen kaldırılması isteniyor.   

Otomotive gümrük vergisinde kritik süreç

 

Oto yedek parçası ithalatında gümrük vergisi kaldırılıyor

 

Tesla daha ucuz elektrikli araç üretecek

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Trafik sigortasında yeni dönem

Trafik sigortasında yeni dönem

access_time13 Haziran 2021 15:26

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) trafik sigortasında yeni döneme ilişkin açıklama yaptı

Yerli elektrikli otobüs Almanya yollarına çıkacak

Yerli elektrikli otobüs Almanya yollarına çıkacak

access_time12 Haziran 2021 14:01

Karsan, Almanya’nın Weilheim kentinde gerçekleşen elektrikli otobüs ihalesini kazandığını duyurdu

Volkswagen ve Audi sahiplerinin bilgileri çalındı

Volkswagen ve Audi sahiplerinin bilgileri çalındı

access_time12 Haziran 2021 12:00

Alman Volkswagen ve Audi marka otomobil firmalarına düzenlenen siber saldırıda müşteri bilgileri çalındı. Açıklamada satın almak isteyenlerin bilgileri çalındı dendi

Huawei'den sürücüsüz araç hamlesi

Huawei'den sürücüsüz araç hamlesi

access_time11 Haziran 2021 16:48

Çinli teknoloji ve telekomünikasyon devi Huawei'nin akıllı araç birimi yöneticisi Wang Jun, firmanın 2025'e kadar sürücüsüz araç piyasasına gireceğini ifade etti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)