BMW Çin'de üçüncü fabrikasını açtı

BMW Çin'de üçüncü fabrikasını açtı

access_time23 Haziran 2022 13:44
BMW Grubu tarafından dün Çin’in Shenyang kentinde inşa edilen Lida fabrikası resmi olarak açıldı. Proje, 15 milyar RMB’ye (2,24 milyar ABD Doları) ulaştı ve bu BMW’nin şimdiye kadar Çin pazarındaki en büyük yatırımı oldu.

BMW, Lida fabrikasının açılmasının grubun elektrifikasyon dönüşümünün hızlandırılması için önemli bir adım olduğunu kaydetti. BMW’nin ilk saf elektrikli orta boy spor sedanı olan yeni BMW i3 Shenyang’da fabrikada üretime başlandı.

Nihon Keizai Shimbun’da yer alan habere göre, BMW, yeni fabrikayı tamamen elektrikli araçlar için temel bir üretim üssü haline getirecek ve Çin pazarından pay almaya çalışacak. Ancak Tesla ve yerli markalar yaygın olduğu için BMW’nin rakipleri az değil. BMW’nin Çin’deki elektrikli araç satışlarını ne ölçüde genişleteceği bir soru işareti.

BMW’nin Çin’deki mevcut üretim üsleri Shenyang kentinde bulunuyor. Lida fabrikasının adı, bulunduğu Lida köyünden kaynaklanıyor. 2004’te üretime başlayan Dadong fabrikası, 2012 yılında üretime giren Tiexi fabrikası ve 2017 yılında üretime başlayan araç aküsü fabrikası da sayılırsa Lida fabrikası BMW’nin Çin’deki dördüncü fabrikası oldu. BMW, Lida fabrikasının üretim kapasitesinin artışıyla birlikte Shenyang üslerinin üretim kapasitesinin yılda 830 bin araca çıkacağını bildirdi.

Dün düzenlenen çevrimiçi açılış töreninde, BMW Grubu'nun Çin Bölge Başkanı ve CEO'su Jochen Goller, Çin pazarında elektrifikasyon dönüşümünün hızlandırılmasında yeni fabrikanın önemli bir rol oynayacağını ifade etti. Jochen Goller, yeni fabrikanın üretim kapasitesinin yüzde yüz tamamen elektrikli araçlar için kullanılacağını dile getirdi.

BMW 7 serisi tamamen elektrikli olacak

 

Toyota üretim durdurma süresini uzattı

 

Volkswagen çalışma saatlerini ve ücretleri azaltacak

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Volkswagen ve Bosch'tan otonom sürüş işbirliği

Volkswagen ve Bosch'tan otonom sürüş işbirliği

access_time04 Temmuz 2022 15:20

Almanya Federal Kartel Dairesi (Bundeskartellamt), Volkswagen ve Bosch'un otonom sürüşte işbirliğine onay verdi.

Otomotiv sektöründeki sıkıntılar devam edecek

"Otomotiv sektöründeki sıkıntılar devam edecek"

access_time04 Temmuz 2022 14:23

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Türkiye otomotiv pazarının yılın ilk 6 ayında performansına ve gelecek hedeflerine ilişkin...

Acil durum araçlarına trafikte yeşil ışık

Acil durum araçlarına trafikte yeşil ışık

access_time04 Temmuz 2022 11:52

Trafikte geçiş üstünlüğü bulunan ambulans, itfaiye gibi acil durum araçlarının kırmızı ışığa takılmasını engelleyecek projenin pilot uygulaması, İstanbul'da başladı....

Otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 9,3 azaldı

Otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 9,3 azaldı

access_time04 Temmuz 2022 11:08

Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları, yılın ilk yarısında 2021'in aynı dönemine göre yüzde 9,3 azalışla 357 bin 904 adet olarak gerçekleşti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)