Büyük markalar gözünü elektrikli araçlara dikti

Büyük markalar gözünü elektrikli araçlara dikti

access_time15 Kasım 2016 19:44
Elektrikli araç teknolojisinin giderek gelişmesiyle birlikte, büyük markalar da ilgisini elektrikli araçlara yönettiler.

Çıktığı dönemden bu yana giderek geliştirilen elektrikli araç teknolojisi, günümüzde seçenek ve çeşitlilik bakımından hayli arttı. Yeni Renault Zoe ile örnek vermek gerekirse, bu araç yüzde 100 elektrikle 400 km yol kat edebiliyor.

400 kilometre veya 249 mil, Avrupa standartlarına bakılınca bir elektrikli araç için oldukça cömert bir rakam. Görünüşe göre son yıllarda elektrikli arabalara yatırımı artıran Renault, artık belli bir seviyeye gelmiş durumda.

Birkaç yıl önce çıkan ilk dalga elektrikli araçları düşününce, heyecanla beklenen bu teknoloji hayal kırıklığı yaratmıştı ve hem şarjla yol mesafesi fazla kısaydı, hem de fiyatlar gereğinden daha fazlaydı. Şimdi ise görünüşe göre sadece sürüş mesafesi artmayacak, aynı zamanda fiyatlarda da indirime gidilecek.

Herbert Diess'in sözlerine göre Volkswagen'in şu anda konsept konumunda olan elektrikli aracı, dizel Golf fiyat aralığında satılacak ve ortalama 400 kilometre yol gidebilecek. Alman otomobil devi bu araçlarını 2025'e kadar piyasaya sürmeyi planlıyor.

Tabii sadece bu iki markayla sınırlı kalınmıyor, aynı zamanda artık kendini kanıtlamış olan Tesla ve bu sektörde de söz sahibi olmak isteyen BMW ile Chevrolet de sırada bekliyor. Hatta Chevrolet Bolt'un neredeyse tek şarjla 500 kilometre yol yapabileceği söyleniyor. Aynı şekilde Diamler ve Mercedes de 'Ben de varım' diyor.

Şimdilik tüm markalar kısacası elektrikli araç sektörüne sıcak bakıyor, tek bir tanesi dışında: Toyota. Firmanın üst düzey yöneticisi Didier Leroy, yaptığı açıklamada gereklilik hâlinde yeniliklere açık olduklarını fakat bugünki yakıt türlerinin kendileri için çok daha 'gelecek vaad edici' olduğunu dile getirdi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

General Motors ABD ve Kanada'da 40 bin şarj istasyonu kuracak

General Motors ABD ve Kanada'da 40 bin şarj istasyonu kuracak

access_time27 Ekim 2021 00:28

Şirketten yapılan açıklamada, GM ve bayilerinin yerelde şarj istasyonuna erişimi genişletmek için birlikte çalışacağı aktarıldı

Fransa'da otomotiv sektöründeki çalışanların % 25'i risk altında

Fransa'da otomotiv sektöründeki çalışanların % 25'i risk altında

access_time26 Ekim 2021 17:17

Peugeot, Citroen ve Renault otomobil markalarına ev sahipliği yapan Fransız otomobil endüstrisinin, içten yanmalı motorlar dönemi sona erdiğinde gelecek on yılda 400.000...

İlk kez bir elektrikli otomobil Avrupa'da en çok satanların zirvesinde

İlk kez bir elektrikli otomobil Avrupa'da en çok satanların zirvesinde

access_time26 Ekim 2021 15:50

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın Model 3 aracı, eylül ayında ilk kez Avrupa'nın en çok satanı oldu. Yaklaşık 24 bin 600 adet satılan otomobil, pazarın yüzde...

Araç alacaklara kötü haber: Sevkiyat durdu!

Araç alacaklara kötü haber: Sevkiyat durdu!

access_time26 Ekim 2021 15:31

Yılbaşından bu yana fiyatı iki katından fazla artan magnezyumda tekelleşen Çin'in sevkiyatı durdurması nedeniyle Avrupa'da magnezyum stokları tükeniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)