Centilmen ve saygılı bir rakibim

Centilmen ve saygılı bir rakibim

access_time30 Temmuz 2015 11:24
Otomobil sporlarının başarılı ismi Simin Bıçakcıoğlu, "Sadece yarışlarda değil, sosyal hayatta da risk almayı severim."
Sekiz sene önce başladığı Otomobil sporları kariyerinde sayısız birinciliği olan Simin Bıçakcıoğlu, ralliyle tanışmasını ve başarısının sırrını anlattı. Risk almayı çok sevdiğinden bahseden Bıçakcıoğlu, “Yarış hayatım boyunca bir defa kaza yaptım. Bu yıl Bursa rallisinde takla attım. İlk kazamdı. Geçirdiğim bu kazayı nazar boncuğum olarak görüyorum” dedi.

Otomobil sporları ilk ne zaman ilginizi çekti?

Otomobillere karşı küçüklüğümden beri ilgim vardı. Uzaktan kumandalı arabalarla oynamayı severdim. Zaman içinde ailem de otomobil kullanmaya olan hevesimi farketti ve ehliyetimi aldıktan sonra eğitimler almaya başladım.  Bu eğitimlerin sonrasında da yarışlara başladım. 

Ailenizde ralli yapan başka biri var mı?

Ailemde yarış kökenli veya aktif olarak yarışan kimse yok. Koç Üniversitesi İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyatından 2012 yılında mezun oldum. Fakat pistlere olan tutkum ve ailemin desteği beni ralli pilotu olmaya yöneltti. 

2015 sezonunda da iddialı mısınız?

İddianızın olmadığını anladığınız an bu sporu bırakmanız gerekir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi hem iddalıyım, hem de büyük başarılar hedefliyorum. Bu yıl da yarışlara çok iyi hazırlanarak başladım. Önümüzde kazanmak için çok güzel parkurlar var.

Başarınızın sırrı nedir?

Boğaziçi Rallisi’nde  2015’e kadar üst üste üç kez kadın pilotlar birinciliği kazandım. Başarımın en önemli kriterlerimden biri düzenli olarak spor yapıyor olmam. Yarış antrenmanında yaklaşık altı saatim geçiyor. Antrenman sırasında tüm takım benimle oluyor. Haftanın üç günü crossfit, iki günü de pilates yapıyorum. Her yarışa kazanmak  için çıkıyorum ve çok emek veriyorum. Diğer önemli kriterse ralliye olan tutkum. Eksikliklerinizi keşfetmeli, kendinizi geliştirmeli ve kusursuz olmaya gayret göstermelisiniz. Bugüne kadar kazandığım tüm başarılarda bunu gördüm. 
 
‘Riskleri severim’

 Risk almak konusunda şartları ne kadar zorlayabilirsiniz?


Risk almadan başarılı olamazsınız. Risk almayı seviyorum. Sadece yarışlarda değil, sosyal hayatta da risk almayı seven biriyim. Riski almadan çok yönlü düşünürüm. Artılar ve eksiler nelerdir gibi denklem kurmayı seviyorum. Hayat her zaman analiz yapmanız için yeterli zaman tanımasa da sanırım hislerime güvenip şartları zorlayabiliyorum.

Kendinizi nasıl bir rakip olarak tanımlarsınız?

Centilmen, saygılı ve rakibini mutlaka tebrik eden biriyim. Sanırım tüm spor dünyasının ihtiyacı olan da bu üç özellik. Rakiplerimle hem mücadele, hem dayanışma içerisindeyim. Ama önce dayanışma geliyor sonra mücadele. Şunu da kabul etmek gerekir ki rekabet olmazsa bu sporun bir amacı kalmaz.
 
Hiç kaybettiğiniz oldu mu? Kaybetmek sizi korkutuyor mu?

Tabii ki oldu ve olacaktır da. Sonuçta bu bir yarış ve güçlü rakipleriniz var. Kazanabilirsiniz, kaybedebilirsiniz, talihsiz kazalar yaşayabilirsiniz, aracınızda sorun yaşayabilirsiniz... Sonuçta her yarışa kazanmak için çıkıyorum. Ama kaybedince üzülsem de kazanan arkadaşımız birinciliği haketmiştir diye düşünüyorum. (Melis Güvenç/Milliyet)
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Başkent'de akıllı taksi uygulaması

Başkent'de akıllı taksi uygulaması

access_time19 Aralık 2019 11:07

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş akıllı taksi uygulamasının ilk örneğini tanıtarak yeni dönemde yaptığı projelerden bahsetti

Bir sonraki arabam elektrikli olacak

"Bir sonraki arabam elektrikli olacak"

access_time28 Temmuz 2017 09:12

Dünyanın en büyük petrol şirketinin patronunun canlı yayında söylediği bu cümle gündeme bomba gibi düştü. Shell'in CEO'su Ben Van Beurden Bloomberg'e yaptığı açıklamada "Bir...

Tofaş CFO’su Reganzani’den çok özel açıklamalar

Tofaş CFO’su Reganzani’den çok özel açıklamalar

access_time01 Aralık 2016 11:19

Dünyayı dolaşıp 1.5 yıl önce Türkiye’ye gelen Tofaş’ın Mali Direktörü Stefano Reganzani yatırımdan ÖTV’ye,Egea’dan hisseye Finansgundem.com’un sorularını...

Gazete ilanıyla girdiği işte başkan oldu!

Gazete ilanıyla girdiği işte başkan oldu!

access_time26 Eylül 2016 14:05

Deniz Kuvvetleri’nden 7 yıl subaylık yaptıktan sonra Hürriyet’te yayınlanan ilanla Anadolu Grubu’nda özel sektöre adım atan Bora Koçak, 20 yıl sonra aynı kurumda başkan...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)