Çin, elektrikli araçta dünya liderliğine oturdu

Çin, elektrikli araçta dünya liderliğine oturdu

access_time04 Aralık 2019 10:04
Danışmanlık şirketi Roland Berger ve fka tarafından yapılan araştırmaya göre Çin, elektrikli otomobil üretim indeksinde ilk sıraya yerleşti.

Araştırmayı yapan fka'nın baş danışmanı Alexander Busse, başka hiçbir ülkede bu alanın Çin'deki ölçülerde genişleyemeyeceğini belirtiyor. Busse "Çin'de 2017-2022 yılları arasında pil hücrelerinin üretiminin, 2016'dan 2021'e kıyasla yüzde 1000'den fazla artması bekleniyor" dedi...

Yapılan yeni bir araştırmaya göre Çin, hem otomobil pili/aküsü hem de elektrikli ve hibrid araç üretiminde dünyanın zirvesinde konumlanıyor. Danışmanlık şirketi Roland Berger ve "fka" araştırma şirketi, "elektrikli araçlar" indeksi, dünyanın yedi büyük otomobil üreticisi ülkeleri arasında Çin'in ilk sırada olduğunu ortaya koydu. Araştırma Avrupa ülkelerinin özellikle de Almanya ve Fransa'nın bu alanda geride kaldığını gösteriyor.

Elektrikli ve hibrid araç üretiminde, böylece Almanya baştaki Çin ve daha sonra gelen Amerika Birleşik Devletleri'nin ardından üçüncü sırada yer alıyor. Öte yandan araştırma konusu tüm ülkelerde elektrikli araçların piyasa payının çarpıcı oranlarda arttığı gözlemleniyor. Örneğin Çin'de elektrikli ve kısmen elektrikli araçların toplam araç sayısı içindeki oranı ilk kez 2019'un ilk yarısında yüzde beş barajını aşmış bulunuyor.

Ayrıca Çin, batarya hücrelerinin üretiminde de ilk sırayı koruyor; gözlemlenen sonuçlar bu açık ara önde gidişin daha da fark yaparak süreceğini gösteriyor. Öyle ki, fka'nın Baş Danışmanı Alexander Busse, başka hiçbir ülkede bu alanın Çin'deki ölçülerde genişleyemeyeceğini belirtiyor. Üstelik ABD, Güney Kore ve Japonya da bu alanda -Çin kadar olmasa da- belirli ölçülerde ilerleme kaydettiklerinden Avrupa ülkeleri öndeki gruba yetişme olanaklarını yitireceğe benziyorlar. Busse, "Çin'de 2017-2022 yılları arasında pil hücrelerinin üretiminin, 2016'dan 2021'e kıyasla yüzde 1000'den fazla artması bekleniyor" dedi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Otomobil ihracatı 5 milyar dolara dayandı

Otomobil ihracatı 5 milyar dolara dayandı

access_time28 Temmuz 2021 11:26

Ocak-haziran döneminde en çok binek otomobil ihracatı Fransa, İtalya ve Almanya'ya yapıldı.

Akaryakıt satışında bayram rekoru

Akaryakıt satışında bayram rekoru

access_time28 Temmuz 2021 11:14

Kurban Bayramı tatilinin başladığı 17 Temmuz'un bir gün öncesinde 104 milyon litreyi aşan akaryakıt satışıyla günlük bazda rekor kırıldı.

Minibüs, otomobili geçti!

Minibüs, otomobili geçti!

access_time28 Temmuz 2021 10:02

TÜİK verilerine göre, Haziran ayında 104 bin 316 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Trafiğe kaydı yapılan taşıtlarda bir önceki aya göre minibüste yüzde 104, otomobilde ise...

Avrupa'daki ticari araç sayısı arttı

Avrupa'daki ticari araç sayısı arttı

access_time28 Temmuz 2021 09:45

Avrupa'da yeni ticari araç kayıtları yüzde 37 arttı

YORUM YAP

YORUMLAR (0)