Elektrikli araçlara ilgi artmaya devam ediyor

Elektrikli araçlara ilgi artmaya devam ediyor

access_time03 Şubat 2021 11:23
Otomotiv sektöründe elektrikli araçların hakimiyeti sürekli artış gösteriyor. Bu durumun çok fazla getirisi ve götürüsü oluyor.

Her geçen gün iyice belirginleşen elektrikli araçların hakimiyeti hem umut hem de endişe yaratıyor. Muhtemelen endişe yaratmasının nedenini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Dünyanın önde gelen petrol üreticileri araçlarda elektrikli sistemlerinin giderek yaygınlaşmasını kendileri için bir tehdit olarak görüyor.

Buna ek olarak Toyota, Volkswagen ve Ford gibi devasa şirketler, kendi ürettikleri dizel araçlara pek bir alternatif istemiyor. Böylece hakimiyetlerini çok daha uzun bir süre devam ettirmeyi umuyorlar. Peki benzinli araç sektörü geriye düşmekten kurtulabilecek mi?

Her ne kadar elektrikli araç sektöründe ağırlık Tesla şirketinde olsa bile, yine de birçok kuruluşun bu işin içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Otomobil sektöründe Volkswagen ve Audi gibi şirketler bile elektrikli araçlara yönelmeye başladı.

Tüm bunlara ek olarak Apple kısa bir süre içerisinde olmasa bile elektrikli araç üreteceğini açıkladı. Üstelik Honda gibi bir şirket onunla yüksek ihtimalle ortaklık kuracak. Böylece Apple gibi devasa bir şirket dahi elektrikli araçlardan yana oyunu kullandı.

Genel otomobil satışlarına bakıldığında elektrikli araçların her yıl en az yüzde 8 oranında daha fazla satış yakaladığı görülüyor. Bu gerçekten de oldukça iyi bir rakam. Üstelik Tesla dışında başka elektrikli araç şirketleri de kuruluyor. Bunlardan bazıları büyük iddialar ile piyasada.

Geleceğe baktığımız zaman elektrikli araç şirketlerinin en önemli kuruluşlar arasında yer alacağını söyleyebiliriz. Üstelik her geçen yıl bu firmalar bütün bölgelerde iyi satışlar elde etmeyi başarıyor.

Tesla 135 bin aracını geri çağıracak

 

'İkinci el otomobil fiyatları tekrar yükselişe geçebilir'

 

Otomotiv ihracatında Bursa yine 1 numara

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

İmamoğlu yeni taksi siteminde şoförlerin alacağı maaş miktarını açıkladı

İmamoğlu yeni taksi siteminde şoförlerin alacağı maaş miktarını açıkladı

access_time24 Ekim 2021 20:30

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla yeni taksi sisteminde taksi şoförlerinin alacağı maaş miktarını açıkladı

OYDER Başkanı: Faizler düşerse otomotive olumlu yansır

OYDER Başkanı: Faizler düşerse otomotive olumlu yansır

access_time24 Ekim 2021 14:44

OYDER Başkanı Turgay Mersin, Merkez Bankası'nın faizi düşürmesinin bir şey ifade etmediğini belirterek, "Bankalar faizi düşürmüyor. Eğer faiz düşüşünü yansıtırlarsa bunun...

Paranın satın alamayacağı otomobiller

Paranın satın alamayacağı otomobiller

access_time24 Ekim 2021 11:32

Her şeyin olduğu gibi otomobillerin de “parayla satın alınamayanları” var... Nitekim satın alabilmek için sadece yüklü miktarda bir servete sahip olmak yetmiyor, bir de o...

İkinci el otoda fiyatlar yükseldi, satışlar azaldı

İkinci el otoda fiyatlar yükseldi, satışlar azaldı

access_time24 Ekim 2021 11:05

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, eylülde bir önceki aya göre yüzde 19 azalarak 113 bin 964 olurken, araç fiyatları yaklaşık yüzde 1,6...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)