Elektrikli uçan otobüs geliyor

Elektrikli uçan otobüs geliyor

access_time07 Şubat 2021 21:13
Hızla gelişen teknoloji gelecekteki gündelik ulaşımı da ciddi şekilde değiştireceğe benziyor. GKN Aerospace'in uçan otobüs projesi Skybus bu önemli gelişime örnek olacak cinsten

Teknolojideki hızlı yükselişle birlikte toplu taşıma çözümlerinde de devrimsel değişikliklerin yaşanması çok uzak görünmüyor. Habertürk yazarı Güntay Şimşek yazısında uçan otobüs konseptini geliştiren GKN Aerospace'in hamlesini kaleme alıyor. İşte Şimşek'in o yazısı:

İnsansız ve otonom sistemlerin gelişimi her alanda hızla ilerliyor. Fakat en fazla konuşulan ise havacılık sektöründeki gelişmeler oluyor. Uçan otomobiller pazarında yeni ürün ve projelerle rekabet giderek yoğunlaşırken, GKN Aerospace bambaşka bir konseptle, “Uçan otobüs” ile sektörün karşısına çıktı.

İngiltere merkezli çok uluslu havacılık ve uzay firması GKN Aerospace, havacılık endüstrisinde sürdürülebilir projeler üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda şirket Skybus adını verdiği 30-50 kişi arası yolcu kapasitesine sahip olan elektrikli uçan otobüs projesini duyurdu. GKN Aerospace, Skybus elektrikli uçan otobüs projesini Swanson Aviation, Pascall-Watson ve Connected Places Catapult firmalarıyla çok yönlü ve ortak yürütüyor.

Uçan otomobil konseptinde bugüne kadar çıkan projeler genelde 4 veya 5 kişi kapasiteliydi, ancak elektrikli uçan otobüs projesinin 50 kişi yolcu kapasitesine kadar çıkabilecek tasarıma sahip olması önemli bir gelişme. Şu an Skybus’la ilgili herhangi bir özellik açıklanmadı. Prototipinin ne zaman yapılacağıyla ilgili henüz bir bilgi de yok. Ancak uçan otomobil dünyasındaki çalışmalara Kovid-19 sürecinin engel olamadığını söyleyebiliriz.

İngiltere’de ‘Future Flight Challenge’ adı verilen etkinlik için geliştirilen bu proje oldukça dikkat çekici. Bu etkinlik için hükümet 125 milyon Sterlin ayırırken, sektördeki firmalar da 175 milyon Sterlin gibi önemli bir bütçe oluşturmuş. Salgından önce başlatılan projeye devlet de ciddi destek veriyor. Amaç, yeni elektrikli ve otonom hava araçları sınıflarını mümkün kılan entegre havacılık sistemlerinin geliştirilmesi.

Skybus projesi yolcuların daha rahat nasıl seyahat edebilecekleri konusunda bir seçenek sunuyor. Son zamanlarda dikey iniş-kalkış (e-VTOL) yapabilen elektrikli uçan otomobillerde de seviye gittikçe yukarı tırmanıyor. Kara trafiğinin dünya çapında giderek yoğunlaşmasına da bu tarz projelerin ve havacılığın çare olacağı beklentisi var. Hem seyahat sürelerinin kısaltılması hem de kara taşımacılığındaki sıkışıklığın azaltılması için çalışılıyor.

İnternet alışverişindeki patlama motosiklet satışına yaradı

 

Airspeeder uçan yarış otomobilini tanıttı

 

Elektrikli araçlara ilgi artmaya devam ediyor

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Otomobil ihracatı 5 milyar dolara dayandı

Otomobil ihracatı 5 milyar dolara dayandı

access_time28 Temmuz 2021 11:26

Ocak-haziran döneminde en çok binek otomobil ihracatı Fransa, İtalya ve Almanya'ya yapıldı.

Akaryakıt satışında bayram rekoru

Akaryakıt satışında bayram rekoru

access_time28 Temmuz 2021 11:14

Kurban Bayramı tatilinin başladığı 17 Temmuz'un bir gün öncesinde 104 milyon litreyi aşan akaryakıt satışıyla günlük bazda rekor kırıldı.

Minibüs, otomobili geçti!

Minibüs, otomobili geçti!

access_time28 Temmuz 2021 10:02

TÜİK verilerine göre, Haziran ayında 104 bin 316 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Trafiğe kaydı yapılan taşıtlarda bir önceki aya göre minibüste yüzde 104, otomobilde ise...

Avrupa'daki ticari araç sayısı arttı

Avrupa'daki ticari araç sayısı arttı

access_time28 Temmuz 2021 09:45

Avrupa'da yeni ticari araç kayıtları yüzde 37 arttı

YORUM YAP

YORUMLAR (0)