Elon Musk: Tesla iki fabrikada milyarlarca dolar kaybetti

Elon Musk: Tesla iki fabrikada milyarlarca dolar kaybetti

access_time23 Haziran 2022 08:07
Tesla CEO'su Elon Musk, Teksas ve Berlin'deki iki fabrikada tedarik krizi nedeniyle milyarlarca dolar zarar ettiklerini açıkladı. Musk, iki fabrikayı "devasa para fırını"na benzeterek personel sayısını yüzde 10 azaltacaklarını söyledi

Tesla İcra Kurulu Başkanı Elon Musk dün yayımlanan bir röportajda Tesla Inc'in ABD'nin Teksas ve Almanya'nın Berlin kentlerindeki yeni otomobil fabrikalarının pil sıkıntısı ve Çin'deki liman sorunları nedeniyle üretimi artırmaya çalışırken "milyarlarca dolar kaybettiğini" söyledi.

Musk, Silikon Vadisi Tesla Sahipleri ile yaptığı röportajda, "Hem Berlin hem de Austin fabrikaları şu anda devasa para fırınları. Tamam mı? Bu gerçekten dev bir kükreme sesi gibi, yani yanan paranın sesi" dedi. 

Musk, Tesla'nın Teksas fabrikasının yeni "4680" pillerinin üretimini artırmadaki zorluklar ve geleneksel 2170 pillerini üretme araçları olarak "Çin'deki limanda sıkışmış" olması nedeniyle "küçük" sayıda araba ürettiğini söyledi. daha fazla oku "Bunların hepsi çok hızlı bir şekilde çözülecek, ancak çok fazla dikkat gerektiriyor" diye konuştu. 

Berlin fabrikasının "biraz daha iyi bir konumda" olduğunu çünkü fabrikanın orada inşa edilen otomobiller için geleneksel 2170 pilleri kullanmaya başladığını söyledi.

'İFLAS ETMEMEK' İSTİYOR

Elon Musk, Şanghay'daki KOVID-19 salgını nedeniyle kapanmaların "çok zor" olduğunu söyledi. Kapatma, yalnızca Tesla'nın Şanghay fabrikasındaki otomobil üretimini değil, aynı zamanda Çin'de üretilen bazı araç parçalarını kullanan Kaliforniya fabrikasındaki otomobil üretimini de etkilediğini söyledi.

Tesla, üretimi artırmak için sitenin yükseltilmesi üzerinde çalışmak için Temmuz ayının ilk iki haftasında Şanghay tesisindeki çoğu üretimi askıya almayı planlıyor.

"Geçtiğimiz iki yıl, birbiri ardına tedarik zinciri kesintilerinin mutlak bir kabusu oldu ve henüz bitmiş değiliz" diyen Elon Musk, "Fabrikaları nasıl çalışır halde tutabiliriz ki insanlara ödeme yapıp iflas etmemeliyiz" şeklinde konuştu.

PERSONEL SAYISINDA YÜZDE 10 AZALTMA

Musk, bu ayın başlarında ekonomi hakkında "süper kötü bir his" olduğunu ve şirketin personeli yaklaşık %10 oranında azaltması ve dünya çapındaki tüm işe alımları durdurması gerektiğini söyledi. Bu haftanın başlarında, Tesla'daki maaşlı personelde üç ay içinde %10'luk bir kesinti olacağını söyledi. 

Tesla, bu yılın başlarında, her ikisi de en iyi elektrikli otomobil üreticisinin büyüme hedefleri için kritik öneme sahip olan Berlin ve Teksas'taki fabrikalarda üretime başladı.

Musk, Tesla'nın ertelenen Cybertruck elektrikli kamyonetlerinin üretimine 2023'ün ortalarında başlamasını beklediğini ifade etti. 

Elon Musk'ın açıklamalarının ardından Tesla'nın Nasdaq'ta işlem gören hisseleri vadeli piyasada yüzde 0.81 oranında değer kaybederek 708.26 dolara geriledi. 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Otomotiv sektöründeki sıkıntılar devam edecek

"Otomotiv sektöründeki sıkıntılar devam edecek"

access_time04 Temmuz 2022 14:23

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Türkiye otomotiv pazarının yılın ilk 6 ayında performansına ve gelecek hedeflerine ilişkin...

Acil durum araçlarına trafikte yeşil ışık

Acil durum araçlarına trafikte yeşil ışık

access_time04 Temmuz 2022 11:52

Trafikte geçiş üstünlüğü bulunan ambulans, itfaiye gibi acil durum araçlarının kırmızı ışığa takılmasını engelleyecek projenin pilot uygulaması, İstanbul'da başladı....

Otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 9,3 azaldı

Otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 9,3 azaldı

access_time04 Temmuz 2022 11:08

Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları, yılın ilk yarısında 2021'in aynı dönemine göre yüzde 9,3 azalışla 357 bin 904 adet olarak gerçekleşti.

Elektrikli otomobillere ÖTV  düzenlemesi

Elektrikli otomobillere ÖTV düzenlemesi

access_time04 Temmuz 2022 08:49

Türkiye'nin yerli otomobili Togg'un fiyatını daha ulaşılabilir seviyeye çekmesi beklenen ÖTV düzenlemesi, hali hazırda bayilerde satılan ve önümüzdeki dönemde de satışa sunulması...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)