Elon Musk’a açılan hissedar davasında yeni gelişme

Elon Musk’a açılan hissedar davasında yeni gelişme

access_time18 Ocak 2023 08:33
Elon Musk'ın 2018'de Tesla hisseleri ile ilgili attığı tweetin ardından, Tesla hissedarlarının Musk’a açtığı davada jüri seçimi başladı.

SpaceX uzay şirketinin kurucusu ve Tesla'nın sahibi ABD'li Elon Musk'ın 2018'de Tesla hisseleri ile ilgili attığı tweetler nedeniyle Tesla hissedarları tarafından açılan toplu dava başladı. San Francisco Federal Mahkemesi’nde görülecek olan davada bugün 9 jüri üyesi için seçim yapılıyor.

Hissedarlar, Musk’ın 'yanlış ve yanıltıcı' ifadelerle kendilerini zarara uğrattığını iddia ederken, dava kapsamında, Musk'ın 7 Ağustos 2018'deki tweetlerinin ardından Tesla hissesi satın alan veya satan hissedarlar için tazminat talep ediliyor.

Hissedarlar, zararlarını net olarak açıklamazken, zararlarının milyarlarca dolar olduğunu iddia ettiler. Davada yargılanacak olan eski ve görevde olan toplam 7 Tesla yöneticisi sanık ise, görevi kötüye kullandıklarını reddetti.

Musk, ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Edward Chen'den duruşmanın başlamasına sayılı günler kala geçtiğimiz sene ekim ayında devraldığı Twitter'da devam eden işten çıkarmalar nedeniyle jüri üyelerinin kendisine karşı önyargılı olabileceğini iddia ederek davanın Teksas’a taşınmasını istemişti. Yargıç Chen, geçtiğimiz hafta Musk’ın teklifini reddetti. Duruşmanın yaklaşık 3 hafta sürmesi bekleniyor.

Ne olmuştu?

Musk'ın "Finansman sağlandı" tweeti ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun dikkatini çekmiş, Musk ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile 40 milyon dolarlık bir anlaşmaya varmıştı.

Ağustos 2018'de, Musk, Twitter'da Tesla'yı hisse başına 420 dolardan almayı düşündüğünü belirtmiş, kısa bir süre sonra "Finansman sağlandı" tweetini atmıştı. Aynı gün Musk, başka bir tweette, "Yatırımcı desteği onaylandı" ve "Bunun kesin olmamasının tek nedeni, hissedarların vereceğe oya bağlı olması" demişti.

Tesla prestij kaybediyor

 

Tesla'da işten çıkarmalar başlıyor

 

Musk görevi bırakıyor mu? İşte Tesla'nın başına geçecek isim...

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

access_time30 Mayıs 2024 14:39

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere uygulanması düşünülen anti-damping vergisine ilişkin kararını, Avrupa seçimlerinin sonrasına...

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

access_time30 Mayıs 2024 08:21

Toyota'nın üretim ve satışları nisanda düştü. Gerilemede, Çin'deki şiddetli fiyat rekabeti, güvenlik testi skandalı etkili oldu.

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

access_time30 Mayıs 2024 07:58

İngiltere'de otomobil üretimi nisan ayında da geriledi. Elektrikli araçların üretilen tüm otomobillerin içindeki payı yükseldi

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

access_time29 Mayıs 2024 11:18

Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış sayılarına sahip olan Alman otomotiv markalarının pazar payı yüzde 16,81'e geriledi. Türkiye otomotiv pazarında Volkswagen, Mercedes, BMW...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)