En düşük sıfır otomobillerin fiyatı 400 bin lira bandına çıktı

En düşük sıfır otomobillerin fiyatı 400 bin lira bandına çıktı

access_time22 Haziran 2022 12:47
İkinci el araç piyasası Kurban Bayramı öncesi canlılık kazandı. Bayramın yaklaşmasıyla otomobillere talep arttı. En düşük sıfır otomobillerin fiyatı 400 bin lira bandına çıktı.

İkinci el araç ve sıfır araç piyasasında yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hareketlilik başladı. Bayramın yaklaşmasıyla tatile gidecek vatandaşlar otomobillere yöneldi.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Hayrettin Ertemel yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Son 6 aydan beri satışlarımız zaten hızlı bir şekilde devam etmekte. Araç tedariğinde yaşanan sıkıntıların devam etmesi ikinci el otoya eğilimi yüksek düzeye taşıdı. Bu bayram öncesi ve yaz sezonunun girmesiyle birlikte daha da hızlandı. Fakat fiyatlardaki dengesiz yükselişler şu anda alım yönündeki müşterilerimizin kafasını karıştırmaktadır.

Biz otomobil satıcıları olarak da fiyatların bu şekilde hızlı yükselmesinin piyasayı olumsuz yönde etkilediğini düşünmekteyiz. Bu olumsuz sürecin 0 araç tedarikinde yaşanan sıkıntılar çözülmeden stabil hale geleceğini beklemiyoruz. Önümüzdeki süreçte de görünen o ki hem çip krizi hem Rusya, Ukrayna savaşının devam etmesi hem de tedarikte yaşanan sıkıntılar 6 ay veya 1 sene daha devam edecek gibi gözükmekte.

Bu süreç içerisinde ikinci el otomobile olan ilginin artacağını ve fiyatlarında buna bağlı olarak yükseleceğini bizlere işaret ediyor.

Eğer 1 araba alacaklarsa önce alacakları arabayı tespit edip daha sonra araçlarını satmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü aracını satıp daha sonra bir süreç içerisinde araç alma eğilimine giderlerse bu yükselen fiyatlardan alım anlamında olumsuz yönde etkilenirler. İhtiyaçları varsa da şu anda ikinci el otomobil piyasasında rakamlar yüksek, satmalarını tavsiye ediyoruz.

En düşük paket fiyatı 400 bin lira bandındadır

400 bin bandına geldi diyebiliriz. En düşük paket fiyatı 400 bin lira bandındadır. Sıfır araç bayilerinde satılan araçların el altından kayıt dışı diye tabir ettiğimiz kişilere satış elemanları tarafından satıldığı elden fazladan para alınarak satıldığı ve bu araçları alan kişiler tarafından çok daha yüksek bedellerle internet ortamında satılarak hem enflasyonun yükselmesine hem kayıt dışının ciddi bir şekilde arttığı görülmektedir.

Kayıt dışı son 1 senede otomobilin bir yatırım aracı olarak görülmesinden dolayı çok ciddi bir şekilde artış gösterdi. Burada otomobil sektörü temsilcileri olarak kayıt dışıyla bizler mücadele ederken devletimizden de destek bekliyoruz.

Hiçbir şekilde bulunabilirlik yok. Sıfır araç satıcıları bizlere bu araçları satmıyorlar. Biz ikinci el araç satıcısı olarak gittiğimizde araçları alamıyoruz. Kayıt dışı diye tabir ettiğimiz doktor, memur, mühendis veya inşaatçı gibi kişilere bu arkadaşlar satıyorlar. Alan kişiler bunları daha sonra üzerlerine sıfır araç olmadığı için internet üzerinden aracın değerine göre yüzde 20’lere varan bir fark koyup satışını gerçekleştiriyorlar.

Bu şu anda çok ciddi boyutlara ulaştı. Bunun önüne geçmeden hiçbir şekilde otomobil fiyatlarının stabil hale geleceğini düşünmüyoruz. Burada araçlar gerçek tüketiciye ulaşmıyor. Böyle bir piyasa oluştu, devletimizin bunu çok ciddi bir şekilde önlem alarak durdurmadığı sürece hem enflasyon açısından hem araç fiyatları açısından ciddi bir sıkıntı yaşanıyor.

Hatta şöyle duyumlar alıyoruz. Sıfır araç satışı yapan bayiler hizmet bedeli adı altında çok yüksek meblağ talep etmeye başladılar. Bunu fatura keserek müşteriden talep ediyorlar."

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ise konuyla ilgili şunları söylüyor: " En düşük sıfır aracın fiyatı şu anda 400 bin liradır. Tedarik sorunu devam ediyor. 400 bin liranız olsa bile bayiye gittiğinizde aracı bulamıyorsunuz. Hangi gün gelirse o günkü fiyat artışı neyse o rakamdan almak şartıyla sıraya giriyorsunuz.

Meslekle alakası olmayan kişiler bayilerden araçları alıyorlar. Normal bayide 400 bin olan aracı piyasada 450 bin 500 bine satıyor. Bunlar bu işi 2. bir iş olarak yapıyor. Oto bayileri galericilere sıfır araç satmaz. Ama başka işlerle uğraşanlar alıyor. Örnek veriyorum mobilyacı, gıdacı, restorancı, berber bunlar alabiliyorlar ve ikinci iş olarak bunu yapıyor."

Ek bütçe sonrası araçlarda çifte zam korkusu

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

access_time29 Eylül 2023 11:38

Ek motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım'da sona erecek.

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

access_time28 Eylül 2023 12:35

Anayasa Mahkemesi, ek MTV'nin iptali istemiyle yapılan başvuruyu oybirliğiyle reddetti

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

access_time28 Eylül 2023 11:40

Benzin satışları ağustos'ta yüzde1 0,01 artarken, motorin satışları yüzde 5,36 azaldı

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

access_time28 Eylül 2023 10:17

Çin’in otomobil ihracatının bu yıl 4 milyon aracı aşması ve ülkenin dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı olması bekleniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)