Ford Motor ve SK Innovation Türkiye'deki projeden vaz mı geçiyor?

Ford Motor ve SK Innovation Türkiye'deki projeden vaz mı geçiyor?

access_time09 Ocak 2023 10:11
Artan küresel faiz oranları ve Avrupa'da elektrikli araçlara talebin zayıf kalması nedeniyle Ford Motor ve SK Innovation'un Türkiye yatırımından vazgeçebileceği iddia edildi. İddiaların ardından Koç Holding'den konuyla ilgili açıklama geldi.

Güney Kore'de yayınlanan Korea Economic Daily gazetesinin iddiasına göre, Ford Motor Co ile SK Innovation Co'nun batarya bölümü Türkiye'de elektrikli araç batarya fabrikası kurma planından vazgeçiyor.

Habere göre, artan küresel faiz oranları ve Avrupa'da elektrikli araçlara talebin zayıf kalması Ford Motor ve SK Innovation'ın Türkiye yatırımından vazgeçmelerinde etkili olabilir.

Ford Motor ve SK Innovation, Türkiye'de bir elektrikli araç batarya fabrikası kurmak için Mart 2022'de anlaşmaya varmışlardı. Kurulacak fabrika 2025 yılında faaliyete geçecekti ve yıllık 30-45 GW kapasiteye sahip olacaktı.

SK Innovation ise Bloomberg News'a gönderdiği mesajda, Ford Motor ile Türkiye'de bir ortaklık kurma konusunda müzakerelerin durdurulup durdurulmamasına henüz karar vermediklerini belirtti.

Koç Holding açıklama yaptı

Açıklamada, 14 Mart 2022 tarihinde Ford Motor Company ve SK On Co. Ltd. (SKO) ortaklığı ile Ankara’da batarya üretimi yatırımına Koç Topluluğu’nun katılması konusunda tarafların ön niyetlerini içeren bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu (MoU) imzalandığı hatırlatıldı.

Basın-yayın organlarında, söz konusu işbirliğinden vazgeçildiği yönünde bazı haberlerin çıktığını belirten Koç Holding iddialara ilişkin şu yanıtı verdi;

“Koç, Ford ve SKO arasında imzalanan münhasır olmayan MoU yürürlükte olup, Ford’un Türkiye’de Koç ile birlikte batarya yatırımı yapılmasına yönelik yaklaşımında herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. Bu kapsamda batarya yatırımının gerçekleştirilmesine yönelik tüm alternatifler değerlendirilmektedir”

Konuya ilişkin hukuki sonuç doğuran bir karar alınması halinde ise “Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği’ne göre gerekli açıklamalar yapılacaktır” denildi.

Ford, araçlarını geri çağırıyor!

 

Ford'dan, küresel çapta işten çıkarma hazırlığı

 

Tofaş ve Ford üretime ara veriyor

 

Ford binlerce otomobilini geri çağırdı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Toyota, 280 bin aracı geri çağırdı

Toyota, 280 bin aracı geri çağırdı

access_time24 Şubat 2024 10:59

Toyota, araçların otomatik şanzımanlarının belirli parçalarının vites boşa alındığında dahi ayrılmamasından dolayı ABD’de 280 bin aracı geri çağırdı.

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

access_time23 Şubat 2024 10:59

Elon Musk'ın, sendika karşıtı tavrı, Tesla'ya ait şarj istasyonlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda İsveç'te yaşanan grevlerle gündeme gelen kriz, şimdi...

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

access_time23 Şubat 2024 10:53

TMSF, kayyım olarak görevli bulunduğu Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’ye ait otomobiller için ikinci kez ihaleye çıkacak.

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

access_time22 Şubat 2024 13:49

Volkswagen ABD'de yaklaşık 261.000 aracı geri çağıracağını duyurdu.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)