Ford Motor ve SK Innovation Türkiye'deki projeden vaz mı geçiyor?

Ford Motor ve SK Innovation Türkiye'deki projeden vaz mı geçiyor?

access_time09 Ocak 2023 10:11
Artan küresel faiz oranları ve Avrupa'da elektrikli araçlara talebin zayıf kalması nedeniyle Ford Motor ve SK Innovation'un Türkiye yatırımından vazgeçebileceği iddia edildi. İddiaların ardından Koç Holding'den konuyla ilgili açıklama geldi.

Güney Kore'de yayınlanan Korea Economic Daily gazetesinin iddiasına göre, Ford Motor Co ile SK Innovation Co'nun batarya bölümü Türkiye'de elektrikli araç batarya fabrikası kurma planından vazgeçiyor.

Habere göre, artan küresel faiz oranları ve Avrupa'da elektrikli araçlara talebin zayıf kalması Ford Motor ve SK Innovation'ın Türkiye yatırımından vazgeçmelerinde etkili olabilir.

Ford Motor ve SK Innovation, Türkiye'de bir elektrikli araç batarya fabrikası kurmak için Mart 2022'de anlaşmaya varmışlardı. Kurulacak fabrika 2025 yılında faaliyete geçecekti ve yıllık 30-45 GW kapasiteye sahip olacaktı.

SK Innovation ise Bloomberg News'a gönderdiği mesajda, Ford Motor ile Türkiye'de bir ortaklık kurma konusunda müzakerelerin durdurulup durdurulmamasına henüz karar vermediklerini belirtti.

Koç Holding açıklama yaptı

Açıklamada, 14 Mart 2022 tarihinde Ford Motor Company ve SK On Co. Ltd. (SKO) ortaklığı ile Ankara’da batarya üretimi yatırımına Koç Topluluğu’nun katılması konusunda tarafların ön niyetlerini içeren bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu (MoU) imzalandığı hatırlatıldı.

Basın-yayın organlarında, söz konusu işbirliğinden vazgeçildiği yönünde bazı haberlerin çıktığını belirten Koç Holding iddialara ilişkin şu yanıtı verdi;

“Koç, Ford ve SKO arasında imzalanan münhasır olmayan MoU yürürlükte olup, Ford’un Türkiye’de Koç ile birlikte batarya yatırımı yapılmasına yönelik yaklaşımında herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. Bu kapsamda batarya yatırımının gerçekleştirilmesine yönelik tüm alternatifler değerlendirilmektedir”

Konuya ilişkin hukuki sonuç doğuran bir karar alınması halinde ise “Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği’ne göre gerekli açıklamalar yapılacaktır” denildi.

Ford, araçlarını geri çağırıyor!

 

Ford'dan, küresel çapta işten çıkarma hazırlığı

 

Tofaş ve Ford üretime ara veriyor

 

Ford binlerce otomobilini geri çağırdı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Erdoğan: Togg, bu ay sonunda caddelerde

Erdoğan: Togg, bu ay sonunda caddelerde

access_time23 Mart 2023 00:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli otomobil Togg'un, bu ay sonundan itibaren caddeleri zenginleştireceğini ifade etti

Stellantis'ten 130 milyon euro yatırım

Stellantis'ten 130 milyon euro yatırım

access_time22 Mart 2023 14:00

Stellantis, Almanya fabrikasında elektrikli araçlara 130 milyon eurodan fazla yatırım yapacak.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan'da sona eriyor

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan'da sona eriyor

access_time22 Mart 2023 11:12

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiği uygulaması 1 Nisan itibarıyla sona erecek.

İkinci el otomobilde seçim hareketliliği

İkinci el otomobilde seçim hareketliliği

access_time22 Mart 2023 11:11

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, seçimin yaklaşmasıyla sıfır araç bulamayan vatandaşların ikinci el araçlara yöneldiğini belirtti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)