Ford’dan Almanya’ya 1 milyar dolar yatırım

Ford’dan Almanya’ya 1 milyar dolar yatırım

access_time18 Şubat 2021 13:27
Avrupa'da elektrikli araç üretimi konusunda harekete geçen Ford, kıtada 2030 yılına kadar bütün üretimini elektrikli araca döndürmeyi ve bu kapsamda Almanya’nın Köln kentindeki fabrikasına rekor düzeyde yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

Ford Avrupa Müdürü Stuart Rowley video konferans yöntemi ile düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Köln’deki fabrikanın yenilenmesi için 1 milyar dolar yatırım yapılacağını açıkladı. Bunun Ford’un en önemli yatırımlarından biri olduğunu belirten Rowley, "Bu bizim Avrupa’ya ve modern geleceğe olan bağlılığımızı gösteriyor" dedi.

Yeni elektrikli araç 2023 yılı piyasaya çıkacak

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre; Yeni elektrikli aracın 2023 yılı ortasında piyasaya çıkması hedefleniyor. Köln fabrikasında ikinci bir elektrikli araç modelinin üretilmesinin de düşünüldüğü belirtildi. Yatırım, Ford'un 2016-2025 yılları arasında elektrikli araç üretimi için planladığı en az 22 milyar dolarlık yatırım hedefinin bir bölümünü oluşturuyor. Köln fabrikasında 4 bin kişi çalışıyor. Ancak, Ford yönetimi olası personel kesintileri ile ilgili bilgi vermedi.

ABD merkezli otomobil devi Ford'un kararı, Alman siyasetçiler tarafından da memnuniyetle karşılandı. Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier bu yatırımı bir "güven işareti" olarak değerlendirerek, Ford'un otomotiv sektöründe iklim dostu dönüşüm için gereken katkıyı sağlandığını ifade etti. Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Armin Laschet de bu kararın bölgeye duyulan güveni gösterdiğini belirtti.

Ford ve Volkswagen arasında milyar dolarlık anlaşma

Ford ve Volkswagen bundan bir buçuk yıl önce elektrikli ve otonom araçlarla ilgili olarak milyar dolarlık ittifak anlaşması yapmıştı. Anlaşmaya göre Ford'un, Volkswagen'ın elektrikli araç mekanik çerçevesini kullanması öngörülüyor.

Ford Avrupa Müdürü Rowley, Almanya'daki fabrikanın Volkswagen'in mekanik çerçevesini kullanarak sıfır emisyonlu araçların üretim üssü haline geleceğini kaydetti. Ford’un yaptığı anlaşma ile Volkswagen'in elektrikli araç üretimine yaptığı devasa yatırımdan faydalanacağı belirtiliyor.

Bu adımın Ford'un 2024 yılına kadar Avrupa'da binek araçlarının tümünün tamamen elektrikli ya da hibrit versiyonlarını piyasaya sunma hedefi yönünde atıldığı kaydedildi.

"2030 yılında Avrupa'daki tüm binek araçlar elektrikli olacak" 

2030 yılında Avrupa'da kullanılan tüm binek araçların elektrikli olacağını tahmin eden Ford, Avrupa'da satışa sunulan ticari araçların üçte ikisinin 2030 yılında hibrit ya da tam elektrikli olacağını öngörüyor. Rowley de basın toplantısında "Tamamen elektrikli araçlara geçiyoruz" ifadelerini kullandı.

Avrupa’daki araç üreticilerinin karbon emisyonu hedeflerine ulaşmak için daha fazla elektrikli araç satması gerekiyor. Üreticiler eğer filo ortalama emisyonlarını sınırın altına tutmazlarsa ağır cezalarla karşılaşıyorlar.

Ford, Volkswagen ile ittifakı ve Türkiye'de Ford Otosan ortaklığıyla beraber ticari araç üretiminin Avrupa'da karlılık ve büyümesinin ana eksenini oluşturduğunu belirtiyor.

Jaguar'dan elektrikli araç üretme planı

 

Elektrikli araç satışında rekor artış

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Trafik sigortasında yeni dönem

Trafik sigortasında yeni dönem

access_time13 Haziran 2021 15:26

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) trafik sigortasında yeni döneme ilişkin açıklama yaptı

Yerli elektrikli otobüs Almanya yollarına çıkacak

Yerli elektrikli otobüs Almanya yollarına çıkacak

access_time12 Haziran 2021 14:01

Karsan, Almanya’nın Weilheim kentinde gerçekleşen elektrikli otobüs ihalesini kazandığını duyurdu

Volkswagen ve Audi sahiplerinin bilgileri çalındı

Volkswagen ve Audi sahiplerinin bilgileri çalındı

access_time12 Haziran 2021 12:00

Alman Volkswagen ve Audi marka otomobil firmalarına düzenlenen siber saldırıda müşteri bilgileri çalındı. Açıklamada satın almak isteyenlerin bilgileri çalındı dendi

Huawei'den sürücüsüz araç hamlesi

Huawei'den sürücüsüz araç hamlesi

access_time11 Haziran 2021 16:48

Çinli teknoloji ve telekomünikasyon devi Huawei'nin akıllı araç birimi yöneticisi Wang Jun, firmanın 2025'e kadar sürücüsüz araç piyasasına gireceğini ifade etti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)