Gümrük sınır kapılarından geçişlerde yeni tedbirler

Gümrük sınır kapılarından geçişlerde yeni tedbirler

access_time10 Temmuz 2024 13:53
Ticaret Bakanlığı, yaz dönemi nedeniyle gümrük sınır kapılarında gerekli tedbirlerin alındığını ve Kapıkule Gümrük Müdürlüğü'nde 12 olan yolcu giriş peronu sayısının 24'e çıkarıldığını duyurdu.

Ticaret Bakanlığı'ından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının yaz tatili dönemlerinde yabancı plakalı kara taşıtları ile Türkiye'ye geldiği ve özellikle haziran-ağustos döneminde Yunanistan ve Bulgaristan'la olan gümrük kapılarında yoğunluk yaşandığı belirtildi.

Ancak 2023 yaz döneminde Ticaret Bakanlığı gümrük personeli sayısı ile İçişleri Bakanlığı görevli personel sayısının artırıldığı ve yoğunluğun önüne geçildiği hatırlatılarak, "Ticaret Bakanlığı olarak, 2024 yaz döneminde gurbetçi vatandaşlarımızın yurda gelişlerinin yoğunlaşması nedeniyle; özellikle Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Pazarkule gümrük kapılarında gümrük kapısından yolcu geçişlerinin rahatlatılması amacıyla çeşitli tedbirler almış bulunmaktayız.

Bu çerçevede, başka bölgelerden çok sayıda personel takviyesi yapıldı. Kapıkule'de tüm peronlardan geçisin sağlanabilmesi, pasaport ve gümrük işlemlerinin yapılması için pasaport polisinin de takviyesinin yapılması ile yolcu peronlarının tam kapasite çalışması sağlandı. Kapıkule Gümrük Müdürlüğü'nde 12 olan yolcu giriş peronu 24 işlem noktasına çıkartıldı. İşlemlerde herhangi bir aksama olmaması adına gümrük ve emniyet personeline kumanya verilerek hizmetin 24 saat süresince aksamaması sağlandı" denildi.

Bununla birlikte, yurt dışından Türkiye'ye gelecek vatandaşların tüm kapılardaki anlık yoğunluk durumunu kamera görüntülerinden takip edebileceği belirtilerek, "Kamera görüntüleri 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü web sitesi üzerinden yayımlanacaktır. Ayrıca, PTT ve Ziraat Bankası mobil hizmet araçları Kapıkule Gümrük Kapısında konumlandırılmış olup Hazine ve Maliye Bakanlığınca ilave saymanlık vezneleri açılmıştır.

Ticaret Bakanlığımızca, gümrük işlemleri ile ilgili kolaylaştırıcı önlemler alınmış olup, jandarma ve emniyet birimlerince de gümrük sahalarında gerekli güvenlik tedbirleri artırılmıştır. Ayrıca vatandaşlarımız için gümrük sahalarında dinlenebilecekleri ve ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri tüm sosyal alanlar oluşturulmuş olup, saha içerisinde gerekli trafik düzenlemeleri ile ilgili (yol çizgileri, yön levhaları, dubalar) düzenlemeler yapılarak, hızlı ve güvenlikli bir geçiş için gerekli tüm önlemler alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

Ehliyet sınavlarına yeni düzenlemeEhliyet sınavlarına yeni düzenleme

 

İkinci el otomobil satışları durma noktasına geldiİkinci el otomobil satışları durma noktasına geldi

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Eksper raporları e-Devlet üzerinden görüntülenebilecek

Eksper raporları e-Devlet üzerinden görüntülenebilecek

access_time24 Temmuz 2024 11:45

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği, eksper raporlarının artık e-Devlet üzerinden görüntülenebildiğini duyurdu.

Motorine indirim yolda! İşte güncel fiyatlar

Motorine indirim yolda! İşte güncel fiyatlar

access_time24 Temmuz 2024 09:15

Motorin fiyatlarına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 1.59 lira indirim bekleniyor. İşte üç büyükşehirde geçerli olan güncel akaryakıt fiyatları...

Toyota'dan kritik hisse geri alım planı

Toyota'dan kritik hisse geri alım planı

access_time23 Temmuz 2024 15:16

Konuya ilişkin bilgi veren kaynaklar, Toyota'nın finans kuruluşlarındaki hisselerinin geri alımı için planlamalar yaptığını aktardı.

Porsche beklentilerini düşürdü

Porsche beklentilerini düşürdü

access_time23 Temmuz 2024 08:14

Porsche, 2024 yılı için 42 milyar euroluk gelir beklentisini 39 milyar euroya düşürdü.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)