Hibrit atağı 2020’de Bursa’dan başlıyor

Hibrit atağı 2020’de Bursa’dan başlıyor

access_time04 Kasım 2019 09:52
Renault Grubu hibrit atağına hazırlanıyor. İlk hibrit modeller 2020’den itibaren yollara çıkmaya başlayacak. Renault modellerinde kullanılacak hibrit motorlar ise Bursa’da üretilecek

Yüzde 100 elektrikli otomobiller konusunda öncü markalar arasında yer alan Renault Grubu, hibrit modellere uzak kalamadı. 2022'e kadar 12 adet elektrikli modeli satışa sunmaya hazırlanan Fransız otomotiv devinin planları arasında 8 hibrit model de var. Hibrit modeller 2020'den itibaren yollara çıkmaya başlayacak. Renault Grubu'nun satışa sunacağı ilk hibrit model Clio, ilk şarj edilebilir plug-in-hibrit model ise Captur olacak. Hibrit ürün gamına daha sonra Megane katılacak. Yeni Captur'un Atina'da düzenlenen test sürüşünde sorularımızı yanıtlayan Renaut Kurumsal İletişim Sorumlusu Vincent Frappreau, yenilenen Captur'un plug-in-hibrit motora sahip ilk Renault model olacağını söyledi. Frappreau, E-TECH Plug-in adını taşıyan hibrit motorun ittifak tarafından geliştirildiğini ifade etti. Renault modellerinde kullanılacak hibrit motorların Bursa'da üretileceğini anlatan Frappreau, Oyak Renault Bursa tesislerinde hibrit motorlar için büyük yatırım yaptıklarını hatırlattı. Hibrit yatırımı için 'Proje Bazlı Teşvik Sistemi' kapsamında 493 milyon TL teşvik alan Oyak Renault, yeni tesisinin temelini Ekim 2018'de attı. Bursa'daki tesiste üretilecek hibrit motorlar, Renault Grubu markalarında kullanılmak üzere ihraç edilecek. Böylece Türkiye, Fransız otomotiv devinin hibrit üretim üssü haline gelecek.

65 KM MENZİLİ VAR

Renault, yeni Captur ile birlikte sunulacak E-TECH plug-in motor için 150'nin üzerinde patent başvurusu yaptı. Yeni Captur'da iki adet elektrik çekişli motor, Renault F1 tecrübesiyle geliştirilen vites kutusu ve 9.8 kWs batarya bulunuyor. Captur, karma kullanımda 135 km/s hızda 45 kilometre, şehir içi kullanımda yaklaşık 65 kilometre menzil sunuyor.

AVRUPA'DA PAZAR LİDERİ

Bursa'da üretilecek hibrit motorun kullanılacağı yeni Captur, lanse edildiği 2013'den bu yana 1.5 milyon adet satıldı. Satışa sunulduğu ilk yıl sadece bir rakibi olan modelin, bugün rakip sayısı 20'nin üzerinde. Captur, rekabetin çok yüksek olduğu Avrupa B-SUV pazarında 2018'de 215 bin adetle lider konumda bulunuyor. Captur'un Türkiye otomobil pazarındaki payı ise yüzde 3,7. (Ufuk Sandık/Sabah)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Araç sahipleri dikkat! Akaryakıta çifte zam yolda

Araç sahipleri dikkat! Akaryakıta çifte zam yolda

access_time08 Haziran 2023 08:48

Dün 1,36 lira zam gelen motorin grubuna yeni bir zam haberi daha eklendi. 9 Haziran cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere motorin ve benzine zam bekleniyor.

Şampiyonlar Ligi finali için bazı yollar trafiğe kapatılacak

Şampiyonlar Ligi finali için bazı yollar trafiğe kapatılacak

access_time07 Haziran 2023 13:08

İstanbul'da 10 Haziran'da Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi finali nedeniyle 7-11 Haziran'da bazı yollar trafiğe kapatılacak.

Tesla Model 3'lere vergi teşviki

Tesla Model 3'lere vergi teşviki

access_time06 Haziran 2023 22:56

ABD'de tüm Tesla Model 3 araçlar vergi teşvikinden yararlanabilecek

Motorine zam geliyor!

Motorine zam geliyor!

access_time06 Haziran 2023 08:37

Geçen hafta benzine gelen zamların ardından motorinde 7 Haziran çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere 1,36 lira zam bekleniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)