Hisarcıklıoğlu'ndan yerli otomobil açıklaması

Hisarcıklıoğlu'ndan yerli otomobil açıklaması

access_time01 Mart 2018 22:45
Hisarcıklıoğlu, "Türkiye ilk defa kendi markasıyla yerli, milli otomobilini üretecek. 2019'da ilk prototip, 2021 veya 2022'de artık arabamızı satın alacağız. Ne olacak bu? Tamamen elektrikli olacak. Dünya ile aynı noktada yarışa başlıyoruz." dedi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,"İnşallah Türkiye ilk defa kendi markasıyla yerli, milli otomobilini üretecek. 2019'da ilk prototip, 2021 veya 2022'de artık arabamızı satın alacağız. Ne olacak bu? Tamamen elektrikli olacak. Dünya ile aynı noktada yarışa başlıyoruz. Türkiye'nin ekonomik, teknolojik dönüşümünü sağlayacak." dedi.

Çeşitli ziyaretler için Zonguldak'a gelen Hisarcıklıoğlu, "Ereğli Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni"ne katıldı. 

Burada konuşan Hisarcıklıoğlu, 7 yıldır otomobil yapacak babayiğitler arandığını hatırlattı. Otomobil yapacak babayiğitler çıkardıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"İnşallah Türkiye ilk defa kendi markasıyla yerli, milli otomobilini üretecek. 2019'da ilk prototip, 2021 veya 2022'de artık arabamızı satın alacağız. Ne olacak bu? Tamamen elektrikli olacak. Dünya ile aynı noktada yarışa başlıyoruz. Türkiye'nin ekonomik, teknolojik dönüşümünü sağlayacak. Hedefimiz bugün 10 bin dolar fert başına düşen milli gelirimiz. 25 bin dolara çıksın diyoruz. Hedef bu. 25 bin dolara çıkması ne demek? Hepimizin bugüne göre 2,5 misli daha zengin olması. İnşallah otomobilde, işte biz bu 25 bin dolara sıçrama projesini yapmış olacağız. Her il Allah razı olsun bu işi sahipleniyor. 81 il, 'bizde yapılsın.' diyor. İnşallah bunun çalışmaları yapılıyor. Çalışmalar bittikten sonra tabii bu bizim vereceğimiz bir karar değil. Hükümetimiz karar verecek. Buna karar verdiği zaman inşallah el birliği ile de bir an önce Türkiye ilk defa kendi yüzde yüz elektrikli, dünyayla aynı noktada başlayan ve tamamıyla örnek vereyim bugün kullandığımız en ucuz akaryakıtla, elektrikli otomobilin gittiği mesafeyi mukayese ettiğiniz zaman 10’da bir daha ucuza yol katediyorsunuz. Bakımı, tamiri yok. Artık dünya o tarafa gidiyor. Biz de o noktada onu yakalamış olacağız."

Hisarcıklıoğlu, birlik ve beraberlik içerisinde hareket edildiğinde başaramayacakları hiçbir şeyin olmadığını vurgulayarak, "Farklı düşüneceğiz. Allah hepimizi farklı yaratmış. Zenginliğimiz bu zaten. İnsanoğlunun özelliği bu. Farklı düşüncelerinden dolayı kimse kimseyi kınamayacak. Farklılarımızı ortaya koyacağız. Ortak akılla ve diyalogla meselelerimizi çözeceğiz. Allah ülkemizdeki bu birlik ve beraberliği devam ettirsin. Afrin'de bütün millet birleşti. 15 Temmuz'da nasıl birleştik? Genel, yerel meselelerde farkı düşüneceğiz ama birleşeceğiz, tartışacağız, doğruyu bulacağız. Ülkemizi ilk 10 ekonomi arasına sokmak istiyoruz." dedi.

TOBB'un en demokratik kurumlardan biri olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, kazanmak ve kaybetmenin önemli olmadığını, kaybetmenin dünyanın sonu olmadığını ifade etti. 

Çeşitli hediyeler takdim edilen Hisarcıklıoğlu, Ereğli ekonomisine katkı sağlayanlara plaket verdi. Hisarcıklıoğlu, daha sonra Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederek, bir süre önce hayatını kaybeden eski başkan Yaşar Tetiker'in isminin verildiği konferans salonunun açılışını gerçekleştirdi. 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Erdoğan: Togg, bu ay sonunda caddelerde

Erdoğan: Togg, bu ay sonunda caddelerde

access_time23 Mart 2023 00:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli otomobil Togg'un, bu ay sonundan itibaren caddeleri zenginleştireceğini ifade etti

Stellantis'ten 130 milyon euro yatırım

Stellantis'ten 130 milyon euro yatırım

access_time22 Mart 2023 14:00

Stellantis, Almanya fabrikasında elektrikli araçlara 130 milyon eurodan fazla yatırım yapacak.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan'da sona eriyor

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan'da sona eriyor

access_time22 Mart 2023 11:12

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiği uygulaması 1 Nisan itibarıyla sona erecek.

İkinci el otomobilde seçim hareketliliği

İkinci el otomobilde seçim hareketliliği

access_time22 Mart 2023 11:11

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, seçimin yaklaşmasıyla sıfır araç bulamayan vatandaşların ikinci el araçlara yöneldiğini belirtti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)