İkinci el araç fiyatları Bitcoin’den hızlı yükseliyor

İkinci el araç fiyatları Bitcoin’den hızlı yükseliyor

access_time27 Aralık 2021 11:46
Küresel çip krizi ve her geçen gün etkisini artıran spekülasyonlar ABD’deki ikinci el otomobil piyasasında da kabarcıklanma oluşmasına neden oldu. Ülkede ikinci el otomobil fiyatları Bitcoin’den hızlı yükseliyor.

OTOMOBILSAYFASI.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’de ikinci el araba fiyatları Bitcoin’den veya diğer finansal varlıklardan daha hızlı bir şekilde yükseliyor. Borsa araştırmaları firması Bianco Research’ün Başkanı Jim Bianco CNBC’deki röportajında konuyla ilgili, “Eğer 2021’deki en iyi yatırımınızın ne olduğunu düşünüyorsanız bu muhtemelen garajınızda yatıyor. İkinci el arabalar hisse senetleri piyasalarından ve kripto para piyasalarından daha hızlı değerleniyor” ifadelerine yer verdi.

Bianco söz konusu analizleri ABD ikinci el araba fiyatları endeksi olan Manheim Endeks üzerinden gerçekleştiriyor. Söz konusu endeks piyasalardaki fiyatlandırma trendlerini takip ediyor.

Borsa uzmanı, “Geçtiğimiz dört ayda fiyatlar %20’nin üzerinde artış gösterdi. Bu oran S&P 500 Endeksi bir yana Bitcoin’in son 4 aylık performansını bile geride bırakıyor. 15 Aralık itibariyle elimizdeki son veriler fiyatların şu anda daha da yükseldiğini gösteriyor. En azından şimdilik bir pik noktasına ulaşılmış değil” dedi.

Otomobilsayfasi.com’un derlediği bilgilere göre, Bitcoin S&P 500 Endeksi karşısında Perşembe günü itibariyle son 4 ayda %5’in üzerinde yüksek performans gösterdi. S&P 500 Endeksi Noel tatili nedeniyle Cuma günü işlem görmedi. Endeks bu yılın başından bu yana %26’lık yükseliş gösterdi.

Bianco ikinci el otomobil piyasasını yönlendiren iki boğa piyasası değişkeninin bulunduğunu söyledi. Borsa uzmanına göre bu faktörler çip krizi nedeniyle yeni otomobillerin çoktan fiyatlandırılmış olması ve araçlarını değiştirmek isteyen spekülatörler.

Borsa uzmanı konuyla ilgili açıklamasında, “İkinci el araç piyasasında gördüğümüz şey insanların satın almak için yarışa girmiş olması ve bu yarışı destekleyen spekülasyonların bulunması. ‘Şimdi satın alın yoksa gelecekte sadece daha pahalı olacak’ algısı yayılıyor” dedi.

Dilden dile yayılan söylentiler balon piyasası işareti

Jim Bianco ABD’deki ikinci el otomobil pazarının geleneksel otomobil piyasasından farklı olduğuna dikkat çekti. Bianco, “Dilden dile yayılan söylentiler balon piyasası işaretleri taşıyor. İkinci el araç piyasasının değer kaybeden varlıklara ilişkin olması gerekir. Fiyatlarınsa yükselmemesi gerekir. Ancak bu yıl fiyatlar %49 oranında yükseldi. İsterseniz %50 de diyebilirsiniz” dedi.

Geçen Aralık ayında Bianco enflasyonun 2021 yılında bir jenerasyon boyunca ilk defa geri dönüş yapabileceğini söylemişti. Bianco 2022’de ise enflasyonun düşüşe geçeceğini belirtiyor. Ancak borsa uzmanının düşüş beklentileri birçok insanın düşüncesinden çok daha yavaş. Bianco tıpkı otomobil fiyatlarında olduğu gibi enflasyondaki düşüş zamanın da tamamen tahminlere dayalı olacağını belirtti.

Bianco enflasyona ilişkin açıklamasında, “Bu gidişat bir yıl da devam edebilir iki hafta da. Ancak gördüğümüz ekonomik aktivite muhtemelen balon piyasası” dedi.

İkinci el otomobil piyasasında yaprak kımıldamıyor

 

İkinci elde satışları durdu, fiyatların düşmesi bekleniyor

 

Çip krizi Almanya'yı vurdu! Yarı yarıya azaldı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

İkinci el pazarında bayram hareketliliği

İkinci el pazarında "bayram hareketliliği"

access_time01 Mayıs 2022 13:00

Ramazan Bayramı öncesi birçok sektörde olduğu gibi 2. el otomotivde de hareketlilik yaşanıyor.

İkinci elde bahar havası

İkinci elde bahar havası

access_time13 Nisan 2022 12:21

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar geçen ay şubata kıyasla yüzde 29, araç fiyatları da ortalama yüzde 1,6 arttı.

İnternet 2. elde en çok satılan araç markaları

İnternet 2. elde en çok satılan araç markaları

access_time19 Şubat 2022 13:10

Türkiye ikinci el online pazarda geçen ay en çok tercih edilen otomotiv markaları sırasıyla Volkswagen (VW), Renault ve Fiat olurken, model bazında binekte en çok Clio, hafif...

İkinci el otomobil pazarı 2021'de daraldı

İkinci el otomobil pazarı 2021'de daraldı

access_time31 Ocak 2022 13:10

2021 yılında ikinci el otomobil pazarında bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında bir daralma yaşandı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)