İkinci el fiyatlarında 6+6 düşüşü bekleniyor

İkinci el fiyatlarında 6+6 düşüşü bekleniyor

access_time17 Eylül 2022 09:57
“6 ay ve 6 bin kilometre”yi geçmeyen sıfır araçlara getirilen satış yasağı piyasadaki fiyatları aşağı çekmeye başladı. Sektör temsilcilerine göre galeriler sıfır araçları elinden çıkaramadı. Bu durum fiyatları daha da aşağı çekecek.


Ticaret Bakanlığı'nın "6 ay ve 6 bin kilometre"yi geçmeyen sıfır araçlara getirdiği satış yasağının ikinci elde fiyatları daha da aşağı çekmesi bekleniyor. Sektör temsilcileri, 15 Eylül'de uygulamanın başlamasıyla fiyatlarda düşüşün gözleneceğini belirtirken yapılan hileler konusunda da uyardı. 

HİLEYLE SATIYORLAR

İkinci elde 1-2 puanlık fiyat düşüşü bekleyen gaeliriciler, hilelerle ilgili de şu bilgileri verdi: 

"6 ay ve 6 bin kilometre"yi geçmeyen araçlara satış yasağı uygulamasına anında uyum sağladı ve araç satışının 'yasağa rağmen' çeşitli formüllerle devam etmeye çalışıyorlar. Bu formüllerden birincisi 'şahıstan-şahısa satış' yöntemi... Bu yöntemle sıfır aracın satışını bizzat galeri değil teslim ettiği akrabası ya da tanıdığı üzerinden müşteriye yapıyor. Diğer bir satış yöntemi ise ekspertiz ve noter sürecindeki birtakım hilelerle gerçekleştiriliyor. Bir başka yöntem ise cezaya rağmen satış yapmak. Eğer galericinin elde edeceği kâr 8500 liralık cezadan daha fazlayla bu satış risksiz en temiz yöntemlerden biri."

'SIFIR'LAR RENT A CAR'LARDA İŞBAŞI YAPTI

Alınan bilgiye göre ilan sitelerindeki kilometre bilgileri bir gecede "6001"e dönüşürken galeriler aracı satışa hazır hale getirmek için yeni yöntemleri de devreye soktu. Bunlar arasında rent a car firmasına veya korsan taksi çalıştıranlara kiraya vererek kilometreyi yükseltme formülü de bulunuyor. (Akşam) 

6 ay ve 6 bin km sınırlamasına süreli istisna

6 ay 6 bin km'ye dava

İkinci el otomobil satışına 6 ay, 6 bin km şartı getirildi

6 ay ve 6 bin kilometre oto fiyatlarını aşağı çekecek mi

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Araç sahipleri dikkat! Akaryakıta çifte zam yolda

Araç sahipleri dikkat! Akaryakıta çifte zam yolda

access_time08 Haziran 2023 08:48

Dün 1,36 lira zam gelen motorin grubuna yeni bir zam haberi daha eklendi. 9 Haziran cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere motorin ve benzine zam bekleniyor.

Şampiyonlar Ligi finali için bazı yollar trafiğe kapatılacak

Şampiyonlar Ligi finali için bazı yollar trafiğe kapatılacak

access_time07 Haziran 2023 13:08

İstanbul'da 10 Haziran'da Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi finali nedeniyle 7-11 Haziran'da bazı yollar trafiğe kapatılacak.

Tesla Model 3'lere vergi teşviki

Tesla Model 3'lere vergi teşviki

access_time06 Haziran 2023 22:56

ABD'de tüm Tesla Model 3 araçlar vergi teşvikinden yararlanabilecek

Motorine zam geliyor!

Motorine zam geliyor!

access_time06 Haziran 2023 08:37

Geçen hafta benzine gelen zamların ardından motorinde 7 Haziran çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere 1,36 lira zam bekleniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)