İkinci el fiyatlarında 6+6 düşüşü bekleniyor

İkinci el fiyatlarında 6+6 düşüşü bekleniyor

access_time17 Eylül 2022 09:57
“6 ay ve 6 bin kilometre”yi geçmeyen sıfır araçlara getirilen satış yasağı piyasadaki fiyatları aşağı çekmeye başladı. Sektör temsilcilerine göre galeriler sıfır araçları elinden çıkaramadı. Bu durum fiyatları daha da aşağı çekecek.


Ticaret Bakanlığı'nın "6 ay ve 6 bin kilometre"yi geçmeyen sıfır araçlara getirdiği satış yasağının ikinci elde fiyatları daha da aşağı çekmesi bekleniyor. Sektör temsilcileri, 15 Eylül'de uygulamanın başlamasıyla fiyatlarda düşüşün gözleneceğini belirtirken yapılan hileler konusunda da uyardı. 

HİLEYLE SATIYORLAR

İkinci elde 1-2 puanlık fiyat düşüşü bekleyen gaeliriciler, hilelerle ilgili de şu bilgileri verdi: 

"6 ay ve 6 bin kilometre"yi geçmeyen araçlara satış yasağı uygulamasına anında uyum sağladı ve araç satışının 'yasağa rağmen' çeşitli formüllerle devam etmeye çalışıyorlar. Bu formüllerden birincisi 'şahıstan-şahısa satış' yöntemi... Bu yöntemle sıfır aracın satışını bizzat galeri değil teslim ettiği akrabası ya da tanıdığı üzerinden müşteriye yapıyor. Diğer bir satış yöntemi ise ekspertiz ve noter sürecindeki birtakım hilelerle gerçekleştiriliyor. Bir başka yöntem ise cezaya rağmen satış yapmak. Eğer galericinin elde edeceği kâr 8500 liralık cezadan daha fazlayla bu satış risksiz en temiz yöntemlerden biri."

'SIFIR'LAR RENT A CAR'LARDA İŞBAŞI YAPTI

Alınan bilgiye göre ilan sitelerindeki kilometre bilgileri bir gecede "6001"e dönüşürken galeriler aracı satışa hazır hale getirmek için yeni yöntemleri de devreye soktu. Bunlar arasında rent a car firmasına veya korsan taksi çalıştıranlara kiraya vererek kilometreyi yükseltme formülü de bulunuyor. (Akşam) 

6 ay ve 6 bin km sınırlamasına süreli istisna

6 ay 6 bin km'ye dava

İkinci el otomobil satışına 6 ay, 6 bin km şartı getirildi

6 ay ve 6 bin kilometre oto fiyatlarını aşağı çekecek mi

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Toyota, 280 bin aracı geri çağırdı

Toyota, 280 bin aracı geri çağırdı

access_time24 Şubat 2024 10:59

Toyota, araçların otomatik şanzımanlarının belirli parçalarının vites boşa alındığında dahi ayrılmamasından dolayı ABD’de 280 bin aracı geri çağırdı.

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

access_time23 Şubat 2024 10:59

Elon Musk'ın, sendika karşıtı tavrı, Tesla'ya ait şarj istasyonlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda İsveç'te yaşanan grevlerle gündeme gelen kriz, şimdi...

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

access_time23 Şubat 2024 10:53

TMSF, kayyım olarak görevli bulunduğu Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’ye ait otomobiller için ikinci kez ihaleye çıkacak.

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

access_time22 Şubat 2024 13:49

Volkswagen ABD'de yaklaşık 261.000 aracı geri çağıracağını duyurdu.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)