İkinci el otomobil piyasasında yaprak kımıldamıyor

İkinci el otomobil piyasasında yaprak kımıldamıyor

access_time27 Aralık 2021 10:04
Son haftalarda kurdaki artışla fiyatlarını yükselten otomotiv firmaları, 20 Aralık sonrası kurdaki gerilemeyi fiyatlarına yansıtmayı sürdürüyor. İkinci elde ise düşüşün zaman alacağı belirtiliyor.

Kurdaki düşüş sonrası otomobil fiyatlarında gerileme devam ediyor. Kurda dalgalanmaların yaşandığı eylül başından 20 Aralık tarihine kadar euro artışı yüzde 104 olarak gerçekleşirken sıfır km otomobil fiyatları ÖTV dilimi sabit kalanlarda ortalama yüzde 58 yükselmişti. Kur hamlesinin yapıldığı 20 Aralık sonrası ise sıfır km otomobil fiyatlarında yüzde 12 - 20 arasında indirim oldu. İlk indirim yapan markalardan Citroen, Opel ve Peugeot fiyatlarını ortalama yüzde 10-11 arasında düşürdü. Renault yerli üretim Clio'da indirimi yüzde 32'ye kadar uygularken, Jeep ve Alfa Romeo fiyatlarını ÖTV dilimlerine göre yüzde 5-12 arasında düşürdü. Volkswagen, hazırlandığı zamları durdurup ortalama yüzde 7 indirim açıkladı. Fiat da zamları geri çekip vergi dilimine göre yüzde 30'a varan indirim açıkladı. BMW yüzde 17, Suzuki yüzde 10-11, MG ise yüzde 19 fiyat indirdi.

20-25 GÜN GEREKİYOR

Otomotivdeki fiyatların geri çekilmesi ikinci eli de etkiledi. Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın "Kurun gerilemesiyle sıfır otomobil piyasasında yaşanan indirimlerin etkisiyle birlikte düşük ÖTV dilimine giren modellerin sayısı bir nebze arttı ancak sıfır kilometre araçlardaki bu indirim sonrası ikinci el piyasası durma noktasına geldi. Bireysel ikinci el satıcılarının bilinçsizce şişirdiği fiyatlar dolayısıyla yükselen ikinci el araç piyasası sıfır fiyatlarının çok üzerinde kaldı. İkinci eldeki fiyatların geri gelmesi ise sıfırdaki gibi dünden bugüne yaşanmayacak. Minimum 20-25 gün gerekiyor. Bunun olabilmesi için de 3 ana koşul var; kur sabit kalacak, ÖTV'de artış olmayacak ve sıfırda fiyatlar aşağı gelmeye devam edecek. Bazı modellerde sıfır ile ikinci el arasında yüzde 200'lere varan farklar oluştu. Şu anda tüketici ikinci el araç almaya yönelmeyecektir" açıklamalarını yaptı.

Bozulan arz-talep dengesi fiyatları yükseltti

2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür otomobilin günümüzde bir yatırım aracına dönüştüğünü ve özellikle son dönemde bir emtia olarak kabul gördüğünü söyleyerek "Arz-talep dengesi bozulunca ikinci el fiyatları, talep ve satış adetleri doğal olarak yükseldi. Bu da son aylardaki yükselişi ivmeledi. Fakat her şeye rağmen 700-750 bin adetlik satışları normal adetler olarak tanımlayabiliriz" şeklinde konuştu.

İkinci el 7.5 milyon ile kapanacak

Fiyat değişiklikleri ve bunun toplam pazara yansıması konusunda açıklamalar yapan Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu yaptığı değerlendirmede "Ayın son bir haftasında sıfır araç fiyatlarının belirlenme süreci ve kurdaki değişimler sebebiyle tüketici ve satıcılar piyasayı gözlemlemeyi tercih edeceklerdir" dedi. Mutlu "2021 yılı 2. el pazarının 7 buçuk milyon civarında kapanacağını öngörebiliriz. Yılın son ayında zirve yapması beklenen satışlar geçtiğimiz günlerde yaşanan yüksek kur hareketliliği nedeniyle yavaşladı. Hem satıcılar hem de alıcılar beklemeye geçtiler. Kur hareketlerinin yavaşlaması, sıfır araçların temin durumu ve 2022 model araçların baz fiyatlarındaki artışlar ilerleyen günlerde 2. el pazarını şekillendirecek" açıklamasını yaptı.

( Akşam- - Sümer Demirciler)

Doğuş Otomotiv CEO'su: Fiyatlar döviz kadar düşmez

 

Ruhsat süresi dolan ticari araçların süresi uzatıldı

 

Almanya'da elektrikli araçlara ödenen teşvik 3 milyar euroyu aştı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

access_time15 Nisan 2024 16:34

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ramazan Bayramı tatilinde otoyolları 11 milyon 236 bin 983 aracın kullandığını açıkladı. Özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve...

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

access_time15 Nisan 2024 14:35

Elektrikli araba üreticisi Tesla, elektrikli araç pazarında yoğunlaşar rekabetin etkisiyle düşen satışlar nedeniylm küresel işgücünün %10'undan fazlasını işten...

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

access_time15 Nisan 2024 11:30

TEHAD Başkanı Berkan Bayram, Ramazan Bayramı tatilinde elektrikli şarj istasyonlarının sıkıntısız hizmet verdiğini belirterek, "Bu süreçte elektrikli otomobil kullanıcıları...

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

access_time14 Nisan 2024 15:32

Düzce'de selektörle radar uyarısı yapan sürücülere 45 bin 540 lira ceza kesildi

YORUM YAP

YORUMLAR (0)