İkinci elde fahiş yükselişlerin sonu mu geldi?

İkinci elde fahiş yükselişlerin sonu mu geldi?

access_time02 Aralık 2021 11:49
Dünya genelinde yaşanan çip krizi ve korona virüs ile birlikte ikinci el otomobil fiyatlarında da fahiş bir fiyat artışı meydana geldi. Peki ikinci el otomobillerde fahiş fiyatlarını sonu geldi mi? Otomobil fiyatları düşecek mi? İşte tüm detaylar...

İkinci el otomobil fiyatları aldı başını gidiyor. Kovid-19 hayatımıza girdiğinden beri yükselmeye başlayan fiyatlar döviz kurunda yaşananlar sebebiyle gittikçe yükseliyor.

Dövizdeki yükseliş tüm piyasalara yansıyor. Sıfır araç almak zaten hayal olmuşken artık ikinci el piyasasına girmek de mümkün değil gibi görünüyor.

Teknolojioku'da yer alan habere göre bir süredir kullanıcılar ikinci el otomobil fiyatlarında düşüş beklentisinde. Tüm yaşanan ekonomik problemlere rağmen ikinci el otomobil piyasasında bir düşüş beklentisi mevcut.

Bu beklenti sosyal medyanın da gündemine oturmuş durumda. Yaşanan çip kıtlığının da otomobil fiyatlarında etkisi olduğu savunuluyor. Bu durum değiştiğinde tabi ki fiyatlar da değişecek

Kullanıcılardan biri bu konuyla ilgili "Şu an sıfır liste fiyatından yüksek fiyatlara araba satılıyor çünkü araba çip kıtlığı yaşanıyor. Çip üretimleri tekrar arttığında bu fiyatlar elbette olmayacaktır. iki el aracınız elinizde uzun tutarsanız zarar etmezsiniz ancak karınızdan düşebilir sadece." ifadelerini kullandı.

Bir diğer yorum ise "Rekabet ve arz azalınca, enflasyonun da etkisiyle her yerde otomobiller nominal olarak değerlendi" yorumunu yaptı.

Elektrikli araçların da kendini göstermesiyle elbette normal araçların piyasasında bazı değişimler yaşanacak.

Uzun vadede ikinci el otomobil fiyatlarının böyle devam etmesi olanaklı görünmüyor. Ancak endişe edilen tek kısım dolar. Merkez Bankası'nın geçen ay faizi indirmesiyle dolar fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Aralık ayında da bir faiz indirimi söz konusu olduğu için doların daha fazla artma ihtimali var.

Piyasa değerlerini baştan aşağı değiştiren dolar kuru araç sektöründe de tabi ki etkili oluyor. Yeni yıla gireceğimiz bu dönemde ekonominin gidişatını belirlemek oldukça önemli olacaktır diyebiliriz.

Aksi takdirde çip kıtlığı da çözülürse fiyatlarda yarı yarıya indirimlerin olması söz konusu olabilir.

2021'in en çok satan araba modelleri

 

Otomotiv pazarı kasımda yüzde 25 daraldı

 

Şarj istasyonları ağı nasıl kurulmalı?

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Elektrikli araç bataryaları için talaşlı çözüm!

Elektrikli araç bataryaları için talaşlı çözüm!

access_time27 Şubat 2024 14:15

Yeni Zelanda merkezli bir CarbonScape şirketi, elektrikli araç bataryalarında çığır açan bir yaklaşım benimseyerek talaş kullanmaya başladı. Şirket, atıl durumdaki talaşı...

Rusya'da benzin ihracatı yasağı

Rusya'da benzin ihracatı yasağı

access_time27 Şubat 2024 08:43

Rusya, bezin ihracatını 6 ay süre ile yasakladı

Hyundai iki modelini artık üretmeyecek

Hyundai iki modelini artık üretmeyecek

access_time26 Şubat 2024 17:12

Hyundai, i20 N modelinin ve i30 N modelinin üretiminin şubat ayı itibariyle sona ereceğini duyurdu.

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

access_time26 Şubat 2024 11:48

2023 yılında Avrupa'nın elektrikli otobüs pazarı geçen yıla göre yüzde 53 artarak satışlarda yüksek atılım gösterdi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)