İstanbul'da ''kuralsız'' skuter kullananlar kazaya davetiye çıkarıyor

İstanbul'da ''kuralsız'' skuter kullananlar kazaya davetiye çıkarıyor

access_time16 Mart 2021 09:29
İstanbul'da, elektrikli skuter kullanım oranı oldukça arttı. Henüz düzenleme gelmeyen skuterler kazaya da davetiye çıkarıyor. İstanbul'da bir çok caddede 'kuralsız' skuter kullanımı kameralara yansıdı.

İstanbul'da son günlerde caddede, kaldırımda veya sahil yollarında elektrikli skuterler karşımıza çıkıyor. Son dönemde elektrikli skuterlerle seyahat edenlerin sayısı bir hayli artmış durumda. Ancak trafik kurallarını hiçe sayan bazı sürücüler, kazalara davetiye çıkarıyor. Elektrikli skuterlerde 18 yaş altı sürücüler, ekipmanı olmayanlar ve bir araca iki kişi binenler trafikte tehlike oluşturuyor. Ayrıca araçların bir yolu olmadığı için elektrikli skuterler genellikle araçların arasında ilerliyor. Araçların ilerlediği trafikte ters yönde elektrikli skuter kullananlar olduğu gibi, kaldırımda yayaların arasında kullananlar da var. Kurallara göre tek kişinin binmesi gereken skuterde iki kişinin seyahat ettiği görülüyor.

"YASAK OLDUĞUNU BİLMİYORDUK"

2 kişi bindikleri skuteri süren Burak Taha Tekin, "Evet bir tehlike atlattım ama rampadan dolayı. Bazen dikkatsizlik olabiliyor. Dışarı çıktığım zaman kullanıyorum. 2 kişi binmek yasak mı bilmiyorum ama biz fiyat bakımından dolayı tek kişi biniyoruz. Pahalı olmasın diye 1 tane kullanıyoruz. Kazalar artmış evet ama onlar muhtemelen yoldan giden insanlar. Ya da arabalarla iç içe giden insanlar. Bisiklet yolunu ya da kaldırımı kullansalar kazalar artmaz" dedi.

Beraber skutere bindiği arkadaşı Ahmet Furkan ise, "Korkuyorum çünkü şoförümüz bu arkadaş. Maalesef biniyoruz evet. Yasak olduğunu bilmiyorduk. Şimdi sizden öğrendik" diye konuştu.

"KALDIRIM TEHLİKE EVET AMA YETERİ KADAR BİSİKLET YOLU YOK"

Bisiklet yollarının azlığından dert yanan Samet Arslan, "Genelde yola çıkmamaya dikkat ediyorum ama çıkanları da görüyorum. Çok var. Sahil yollarında, E5 kenarlarında yolu kısaltmak için, toplu taşımadan kaçmak için kullanıyorlar. Ama bazen abartıyorlar. Ben kaldırımı kullanabildiğim kadar kullanıyorum. Kullanamadığım zaman da olabildiğince müsait bir yere bırakmaya çalışıyorum. Kaldırım tehlike evet ama bisiklet yolu yok. Şehrimizde yeteri kadar bisiklet yolu yok. Bisiklet yolu olsa en azından oradan değerlendireceğiz. Mecburen yola çıkmaktansa kaldırımda bekleye bekleye gitmek daha mantıklı" şeklinde konuştu.

Taşıt alımında 3 yeni kriter geliyor

 

Otomobilde taksit dönemi

 

Otomotiv sanayisine ticari araç dopingi

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Hyundai iki modelini artık üretmeyecek

Hyundai iki modelini artık üretmeyecek

access_time26 Şubat 2024 17:12

Hyundai, i20 N modelinin ve i30 N modelinin üretiminin şubat ayı itibariyle sona ereceğini duyurdu.

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

access_time26 Şubat 2024 11:48

2023 yılında Avrupa'nın elektrikli otobüs pazarı geçen yıla göre yüzde 53 artarak satışlarda yüksek atılım gösterdi.

Aracını tamire bıraktı, sonra gelen telefonla şaşkına döndü!

Aracını tamire bıraktı, sonra gelen telefonla şaşkına döndü!

access_time26 Şubat 2024 11:05

Zonguldak'ta yaşayan Gürkan Hepkaya, aracını su kaçağı nedeniyle tamirhaneye bıraktıktan sonra yaşadığı olaylarla şaşkına döndü. Otomobilinin hastane önünde hatalı park...

Çinli elektrikli otolar Rusya'da dondu

Çinli elektrikli otolar Rusya'da dondu

access_time26 Şubat 2024 08:27

Çinli elektrikli otolar Rusya soğuğuna dayanamadı. Aşırı soğuklar nedeniyle, Rusya’da elektrikli araç sahibi olan bazı sürücüler otomobillerin güç rezervinde azalma, elektrik...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)