İstanbul'da ''kuralsız'' skuter kullananlar kazaya davetiye çıkarıyor

İstanbul'da ''kuralsız'' skuter kullananlar kazaya davetiye çıkarıyor

access_time16 Mart 2021 09:29
İstanbul'da, elektrikli skuter kullanım oranı oldukça arttı. Henüz düzenleme gelmeyen skuterler kazaya da davetiye çıkarıyor. İstanbul'da bir çok caddede 'kuralsız' skuter kullanımı kameralara yansıdı.

İstanbul'da son günlerde caddede, kaldırımda veya sahil yollarında elektrikli skuterler karşımıza çıkıyor. Son dönemde elektrikli skuterlerle seyahat edenlerin sayısı bir hayli artmış durumda. Ancak trafik kurallarını hiçe sayan bazı sürücüler, kazalara davetiye çıkarıyor. Elektrikli skuterlerde 18 yaş altı sürücüler, ekipmanı olmayanlar ve bir araca iki kişi binenler trafikte tehlike oluşturuyor. Ayrıca araçların bir yolu olmadığı için elektrikli skuterler genellikle araçların arasında ilerliyor. Araçların ilerlediği trafikte ters yönde elektrikli skuter kullananlar olduğu gibi, kaldırımda yayaların arasında kullananlar da var. Kurallara göre tek kişinin binmesi gereken skuterde iki kişinin seyahat ettiği görülüyor.

"YASAK OLDUĞUNU BİLMİYORDUK"

2 kişi bindikleri skuteri süren Burak Taha Tekin, "Evet bir tehlike atlattım ama rampadan dolayı. Bazen dikkatsizlik olabiliyor. Dışarı çıktığım zaman kullanıyorum. 2 kişi binmek yasak mı bilmiyorum ama biz fiyat bakımından dolayı tek kişi biniyoruz. Pahalı olmasın diye 1 tane kullanıyoruz. Kazalar artmış evet ama onlar muhtemelen yoldan giden insanlar. Ya da arabalarla iç içe giden insanlar. Bisiklet yolunu ya da kaldırımı kullansalar kazalar artmaz" dedi.

Beraber skutere bindiği arkadaşı Ahmet Furkan ise, "Korkuyorum çünkü şoförümüz bu arkadaş. Maalesef biniyoruz evet. Yasak olduğunu bilmiyorduk. Şimdi sizden öğrendik" diye konuştu.

"KALDIRIM TEHLİKE EVET AMA YETERİ KADAR BİSİKLET YOLU YOK"

Bisiklet yollarının azlığından dert yanan Samet Arslan, "Genelde yola çıkmamaya dikkat ediyorum ama çıkanları da görüyorum. Çok var. Sahil yollarında, E5 kenarlarında yolu kısaltmak için, toplu taşımadan kaçmak için kullanıyorlar. Ama bazen abartıyorlar. Ben kaldırımı kullanabildiğim kadar kullanıyorum. Kullanamadığım zaman da olabildiğince müsait bir yere bırakmaya çalışıyorum. Kaldırım tehlike evet ama bisiklet yolu yok. Şehrimizde yeteri kadar bisiklet yolu yok. Bisiklet yolu olsa en azından oradan değerlendireceğiz. Mecburen yola çıkmaktansa kaldırımda bekleye bekleye gitmek daha mantıklı" şeklinde konuştu.

Taşıt alımında 3 yeni kriter geliyor

 

Otomobilde taksit dönemi

 

Otomotiv sanayisine ticari araç dopingi

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Toyota, 27 üretim bandını durduracak

Toyota, 27 üretim bandını durduracak

access_time18 Eylül 2021 06:32

Toyota Motor, yeni tip korona virüsün (Kovid-19), otomobil parçaları sağlayan sektöre olumsuz etkisi sonucu gelecek ay Japonya'daki 27 üretim bandını durduracak.

Sıfır araç fiyatlarına denetim!

Sıfır araç fiyatlarına denetim!

access_time17 Eylül 2021 13:48

Ticaret Bakanlığı, ÖTV matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimi fiyatlara yansıtmadığı iddia edilen bayiler için harekete geçti. Konuyla ilgili ticaret müfettişleri...

Renault 2 bin kişiyi işten çıkartacak

Renault 2 bin kişiyi işten çıkartacak

access_time17 Eylül 2021 12:34

Otomobil üreticisi Renault bazı departmanlardan 2 bin kişiyi işten çıkarmayı, veri bilimi ve batarya kimyası gibi alanlarında ise 2 bin 500 kişiyi işe almayı planlıyor

İkinci el araçlardaki fiyat artışı: Yaptırımları çok ağır olur!

İkinci el araçlardaki fiyat artışı: Yaptırımları çok ağır olur!

access_time17 Eylül 2021 11:32

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ÖTV indirimi sonrası araç satışıyla ilgili artan şikayetlerle ilgili konuştu. Bakan Muş, "Usulsüzlük tespit edersek yaptırımları çok ağır olur"...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)