İtalya emisyon konusunda ittifak arayışında

İtalya emisyon konusunda ittifak arayışında

access_time26 Şubat 2023 09:30
İtalya, AB'nin araç emisyon yasalarını gevşetmek için Fransa ve Almanya ile ittifak yapmak istiyor.

İtalya Sanayi Bakanı Adolfo Urso ülkesinin kamyon ve otomobil emisyonlarının düşürülmesine ilişkin Avrupa Birliği (AB) yasalarını etkilemek ve hızını yavaşlatmak için Almanya ve Fransa ile işbirliği yapmak istediğini açıkladı.

Bir İtalyan haber kanalında konuşan bakan Urso, AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nu iklim değişikliği yasaları konusunda daha "pragmatik, somut, ideolojik olmayan" bir yaklaşım benimsemeye çağırdı. 

Bakan bu yasaların sanayiye ve tüketiciye olan maliyetini yumuşatmak amacıyla Paris ve Berlin ile "bir ittifak" kurmak istediğini söyledi.

Konuyu 20 Şubat'ta Berlin'de Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck ile görüştüğünü ve aynı konuyu 3 Mart'ta Roma'da Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ile görüşeceğini belirten bakan "Avrupa'nın üç büyük sanayi ülkesinin Avrupa düzenlemelerini etkileyebileceğini" ifade etti. 

İtalya, iki AB yasa taslağının yumuşatılmasını istiyor

Euronews'in haberine göre, İtalya'nın hedefinde özellikle iki AB yasa taslağı bulunuyor. Bunlardan ilki Euro 7 olarak bilinen ve 1 Temmuz 2025'te otomobiller ve kamyonetler, bundan iki yıl sonra da kamyonlar ve otobüsler için uygulanacak nitrojen oksit ve partikül emisyonuna sınırlama getiriyor. Bir diğer yasa taslağı ise bu ay kabul edilen ve otobüs ve kamyonlara daha ileri kısıtlama getiren bir düzenleme.

İtalya bu iki taslağın da yumuşatılmasını istiyor. Her iki düzenlemeyi de halka ve işletmelere uyum için zaman tanınması görüşünde olan Bakan Urso, Roma'nın talepleri karşılanmadığı takdirde İtalya'nın bu iki tasarının onaylanmasını 2024'te yapılacak bir sonraki AB parlamento seçimlerine kadar geciktirmeye "kararlı" olduğunun altını çizdi.

İtalya, AB'yi takip ediyor

İtalya ayrıca 2026 yılında "ekolojik geçişin aşamaları ve yöntemlerinin" daha geniş bir şekilde gözden geçirilmesi için lobi yapmayı ve AB üyesi ülkelerde 2035'ten itibaren satılacak yeni bütün otomobil ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olması hedefiyle ilgili gelişmeleri de yakından takip etmeyi planlıyor.

İtalya Ulaştırma Bakanı Matteo Salvini geçtiğimiz günlerde elektrikli araca araçlara zorunlu geçişi "intihar ve Çin endüstrisine hediye" olarak nitelendirmişti.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin sağcı hükümeti, bloğun 2035 yılına kadar yeni benzinli ve dizel araçların satışını yasaklama kararına şimdiden şiddetle karşı çıkıyor.

AB, ağır vasıtaların emisyonlarını düşürmeye hazırlanıyor

 

Sıfır emisyonlu araçlara geçiş için küresel mutabakat imzalandı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

access_time29 Eylül 2023 11:38

Ek motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım'da sona erecek.

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

access_time28 Eylül 2023 12:35

Anayasa Mahkemesi, ek MTV'nin iptali istemiyle yapılan başvuruyu oybirliğiyle reddetti

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

access_time28 Eylül 2023 11:40

Benzin satışları ağustos'ta yüzde1 0,01 artarken, motorin satışları yüzde 5,36 azaldı

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

access_time28 Eylül 2023 10:17

Çin’in otomobil ihracatının bu yıl 4 milyon aracı aşması ve ülkenin dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı olması bekleniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)