Karsan'ın elektrikli sürücüsüz otobüsleri Norveç caddelerinde

Karsan'ın elektrikli sürücüsüz otobüsleri Norveç caddelerinde

access_time22 Ocak 2022 00:35
Karsan'ın sürücüsüz elektrikli otobüsü Stavanger'da testlere başladı. 2 yıllık testler sonunda Avrupa'da ilk kez toplu taşıma sistemine entegre edilecek. Bakan Varank, Karsan'ı kutladı. Ünlü finans ve yatırım dergisi Forbes, habere geniş yer ayırdı

Türk mühendisler tarafından üretilen ilk elektrikli seviye 4 sürücüsüz otobüs, Norveç'in Stavanger kentinde toplu taşıma sisteminde test edilecek.

Türk şirketi Karsan tarafından üretilen 8 metre uzunluğundaki aracın Stavanger kentinde Forus Business Park'ta testine başlandı.

21 koltuklu olmak üzere 50 kişinin üzerinde kapasitesi olan araç, nisan ayından sonra Stavanger kent merkezinde toplu taşıma sisteminde 2 yıl boyunca test edilecek.

Testlerde, Norveç merkezli start-up şirketi Applied Autonomy tarafından geliştirilen otonom araç kontrol teknolojisinden de yararlanılacak.

Böylece, Avrupa'da ilk kez seviye 4 otonom özelliklerine sahip otobüs toplu taşıma sistemine entegre edilerek şehir trafiğinde kullanılacak. Test projesiyle otonom otobüs kullanımının kent hareketliliğine katkısı belirlenecek.

BAKAN VARANK'TAN TEBRİK

Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından söz konusu araca ilişkin paylaşımda bulundu.

Aracı geliştiren şirketleri tebrik eden Varank, "Teknoloji Hamlesi'nin gurur günlerinden biri daha! Avrupa'da ilk kez, insansız bir otobüs toplu taşıma sistemine entegre edilerek şehir trafiğinde kullanılacak." ifadelerine yer verdi.

FORBES GENİŞ YER AYIRDI

Dünyaca ünlü finans, yatırım ve endüstri dergisi Forbes, Karsan'ın sürücüsüz elektrikli otobüsünün Norveç'te testlere başlamasına geniş yer ayırdı. Forbes'taki haberde, Norveç toplu taşıma idaresi Kolumbus'un CEO'su Odd Aksland'ın açıklamalarına yer verildi. Türk şirketi Karsan tarafından üretildiğine vurgu yapılan otobüsün teknik özellikleri anlatılan haberde, testlerin başarılı olması halinde Avrupa'da ilk kez bir sürücüsüz elektrikli otobüsün toplu taşıma sistemine gireceği ifade edildi. 

Karsan’dan elektrikli otobüs ‘atağı’

 

Karsan, 46 milyon euroluk sipariş aldı

 

Karsan’da üst düzey atamalar

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Dünyanın en pahalı arabası rekor fiyata satıldı

Dünyanın en pahalı arabası rekor fiyata satıldı

access_time20 Mayıs 2022 13:47

1955 model Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe, açık artırmada 135 milyon euro'ya satılarak dünya rekoru kırdı.

Porsche Türkiye’nin ilk batarya onarım merkezini açtı

Porsche Türkiye’nin ilk batarya onarım merkezini açtı

access_time20 Mayıs 2022 10:38

Türkiye’de tüm elektrikli otomobiller için şarj ağı kuran ilk otomobil markası olan Porsche, Doğu Avrupa gibi birçok ülkeye servis sunacak olan Türkiye’nin ilk batarya onarım...

Tesla, çalışanlarının evlerine gitmeden çalışmasını istiyor

Tesla, çalışanlarının evlerine gitmeden çalışmasını istiyor

access_time20 Mayıs 2022 10:28

Tesla, Şanghay'daki fabrikasındaki çalışanların Haziran ortasına kadar evlerine gitmeden çalışmasını istiyor

Çalıntı otomobil çetesine operasyon

Çalıntı otomobil çetesine operasyon

access_time20 Mayıs 2022 08:55

Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri Bağcılar ve Esenler'de hırsızlık çetesini ortaya çıkardı. Çalıntı ya da hasarlı otomobillerin motor ve şasi numaralarını değiştirip...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)