Mercedes'e 17 milyon dolar para cezası

Mercedes'e 17 milyon dolar para cezası

access_time07 Şubat 2022 11:38
Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu (KFTC), Mercedes-Benz ve Güney Kore birimine dizel otomobillerin gaz emisyonlarına ilişkin yanıltıcı reklamı yüzünden 20,2 milyar won (yaklaşık 17 milyon dolar) para cezası kesti.


KFTC’den yapılan açıklamada, Mercedes'in araçlarına yasa dışı yazılımlar yükleyerek emisyon azaltma cihazlarıyla oynadığı ve bunların normal sürüş koşullarında sertifika testlerine göre daha düşük seviyelerde performans göstermesini sağladığı vurgulandı.

Açıklamada, toplam 15 modelde bu tür yazılımların kurulu olduğu belirtilerek, “Dizelgate skandalından sonra bile emisyon azaltma performansı hakkında yanlış ve aldatıcı reklamlarla tüketicilerin rasyonel satın alma seçimlerini engellediği için ülkenin bir numaralı ithal otomobil satış operatörüne yaptırım uygulamak anlamlıdır" denildi.

KFTC açıklamasında, Mercedes’in Ağustos 2013 ile Aralık 2016 tarihleri arasında Euro 6 emisyon standartlarını karşılama konusunda yanlış bildirimde bulunduğu da söylendi.

Daimler AG'ye manipülasyon suçlaması

Mercedes-Benz'in ana şirketi Alman otomobil üreticisi Daimler AG, Avrupa ve Amerika'da dizel emisyon rakamlarını manipüle etmesi sebebiyle suçlanmıştı. Şirket, dizel araçlarla ilgili devam eden idari süreçler ve önlemler nedeniyle milyarlarca avro kaynak ayırmak zorunda bırakılmıştı.

Avrupa Birliği Rekabet Denetleme Komisyonu, 2017'de başlattığı soruşturmayı Nisan 2019 tarihinde tamamlamış ve Alman otomobil devleri BMW, Volkswagen ve Daimler’in kendi aralarında yaptıkları gizli anlaşmayla temiz emisyon sistemi teknolojisindeki gelişimi önlediklerini ortaya çıkarmıştı.

Mercedes'in satışları düştü

Mercedes Benz, 800 binden fazla aracı geri çağırdı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Benzin ve motorinde indirim bekleniyor

Benzin ve motorinde indirim bekleniyor

access_time24 Eylül 2022 16:03

ABD ham petrolü Ocak ayından itibaren ilk kez 80 doların altına gerilerken akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluştu. İşte, 24 Eylül güncel akaryakıt fiyatları ile...

Trugo'ya özel üretilen şarj cihazları kuruluma hazır

Trugo'ya özel üretilen şarj cihazları kuruluma hazır

access_time24 Eylül 2022 02:13

Vestel'in, Togg'un şarj ağı markası Trugo'ya özel ürettiği şarj cihazlarının kurulum için hazır olduğu açıklandı.

Toyota'dan şok karar: Rusya’daki fabrikasını kapattı

Toyota'dan şok karar: Rusya’daki fabrikasını kapattı

access_time23 Eylül 2022 15:15

Japon otomobil şirketi Toyota’nın Rusya’daki fabrikasını kapattığı duyuruldu.

Tesla 1 milyondan fazla aracı geri çağırıyor

Tesla 1 milyondan fazla aracı geri çağırıyor

access_time23 Eylül 2022 11:11

Tesla, 1,1 milyon aracını pencerelerindeki arızalar nedeniyle geri çağıracağını açıkladı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)