Microsoft Uber'in rakibine yatırım yaptı

Microsoft Uber'in rakibine yatırım yaptı

access_time09 Ekim 2018 11:06
Singapurlu araç paylaşım girişimi Grab, ABD'li teknoloji devi Microsoft'tan yatırım aldı

Araç paylaşımı girişimleri, otonom sürüş teknolojilerinin gelişimine bağlı olarak her geçen gün önem kazanıyor. Bu girişimlerden Amerikalı Uber'in Güney Doğu Asyalı rakibi Grab, teknoloji devi Microsoft'tan yatırım aldı. Yatırımın iki şirket arasında büyük veri ve yapay zeka geliştirme faaliyetleri çerçevesinde yapıldığı belirtiliyor. Buna göre, Singapurlu Grab, Microsoft'un bulut servisi Azure'ye entegre olacak. Böylece kendine ait ödeme sistemi bulunan ve yemek teslimatı da yapan şirketin süreçleri daha verimli hale gelecek.

Yapılan yatırımı değerlendiren Microsoft'un Başkan Yardımcılarından Peggy Johnson, "Grab ile yaptığımız ortaklık, gelişen pazarda ve büyüyen sektörde yeni fırsatlar yaratacak" dedi. Yapılan açıklamaya göre, iki şirket geliştireceği yüz tanıma sistemi ile yolcuları ve sürücüyü takip edecek. Böylece geçmişte Grab araçlarında yaşanan güvenlik sorunlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. İki şirket 'derin inovatif teknoloji projeleri' kapsamında, makine öğrenmesi, farklı dil uygulamaları, tehlikeli durumları önceden algılayan uyarı sistemi gibi yapay zeka temelli sistemler geliştirecek. Sinagapurlu Grab'e Toyota da 1 milyar dolarlık yatırım yapmıştı.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram dönüşü trafikte son durum

Bayram dönüşü trafikte son durum

access_time13 Nisan 2024 18:24

Ramazan Bayramı tatilinin sonuna gelindi. Bayram tatilini memleketleri ya da tatil beldelerinde geçirenlerin dönüş yolculuğu sürüyor.

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

access_time13 Nisan 2024 17:21

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla memleketlerine veya tatil bölgelerine giden vatandaşların dönüş yoluna girdiğini belirten uzmanlar, sürücülerin yolda dikkat etmesi gereken...

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

access_time13 Nisan 2024 11:15

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı tatilinin 7 gününde 4 bin 370 trafik kazasında 55 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 bin 331 kişinin yaralandığını...

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

access_time13 Nisan 2024 08:42

Anadolu Otoyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda Ramazan Bayramı tatilini İstanbul dışında geçiren bazı sürücülerin dönüşe geçmesiyle hareketlilik arttı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)