Motosikletlere ilişkin kritik sigorta uyarısı

Motosikletlere ilişkin kritik sigorta uyarısı

access_time29 Haziran 2024 11:00
Kuryelik mesleğindeki yükselişle birlikte kaza ihtimali ve hasarı daha büyük olan motosiklette sigorta oranının daha fazla olması gerektiği belirtildi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, trafiğe kayıtlı motosikletlerin yüzde 65'inin zorunlu trafik sigortası bulunmadığını belirterek, "Kuryelik mesleğindeki artışla birlikte özellikle kaza ihtimali ve hasarı daha büyük olan motosiklette sigorta oranı daha yüksek olması gerekirken ne yazık ki tam tersi bir durum var." ifadelerini kullandı.

​​​​​​​Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, zorunlu trafik sigortası fiyatlarında norm birliği sağlanması gerektiğine dikkati çekti.

Sigorta acentelerinin fiyatlarında farklılık bulunduğuna işaret eden Palandöken, "Bunun için norm birliği sağlanmalı ya da bu zorunlu kelimesi kaldırılıp kasko gibi isteğe bağlı olmalı ama o da mümkün değil. Zorunlu olduğuna göre bu fiyatların yüksek bulunmasıyla vatandaş sigorta yaptıramıyorsa o zaman devletin de katkısı olmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Can ve mal güvenliği açısından zorunlu trafik sigortasının hayati önemi olduğunu aktaran Palandöken, şunları kaydetti:

"Trafiğe kayıtlı 29 milyon 367 bin araçtan 6 milyon 23 bin 235'inin yani yaklaşık yüzde 20'sinin sigorta poliçesi yok. Otomobillerin yüzde 6,71'i, kamyonetlerin yüzde 11,21'i, minibüslerin yüzde 19,45'i, özel amaçlı taşıtların yüzde 19,06'sı, motosikletlerin ise yüzde 65'inin zorunlu trafik sigortası bulunmuyor. Kuryelik mesleğindeki artışla birlikte özellikle kaza ihtimali ve hasarı daha büyük olan motosiklette sigorta oranı daha yüksek olması gerekirken ne yazık ki tam tersi bir durum var."

Trafikteki yaşlı araç sayısının fazla olmasının da sigortasızlık konusunda etkili olduğunu aktaran Palandöken, "Bu araç sahiplerinin trafik sigortası yapma oranı bir hayli düşük. Ortalama 10 bin lira civarında olan trafik sigortasını vatandaş fazla buluyor, 691 lira olan sigortasız araç kullanma cezasını ise buna tercih ediyor. Sigorta yaptırmak ulaşılabilir kılınmalı." ifadelerini kullandı.

Trafik sigortasında azami prim düzenlemesi

 

Araçlardaki sigortalılık oranı y.5'e yükseldi

 

Zorunlu trafik sigortasında yeni uygulama bugün başladı!

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Motosiklet sayısı 4 ilde otomobili solladı

Motosiklet sayısı 4 ilde otomobili solladı

access_time22 Temmuz 2024 12:00

Trafiğe kayıtlı motosiklet sayısı Kilis, Manisa, Muğla ve Iğdır'da otomobil sayısını aştı.

Milli motosikletçi Toprak'tan üst üste 10. zafer!

Milli motosikletçi Toprak'tan üst üste 10. zafer!

access_time21 Temmuz 2024 16:37

Dünya Superbike Şampiyonası'nın 6'ncı ayağında yine birinci olan Toprak Razgatlıoğlu, galibiyetini yarıştan sonra "tavla" oynayarak kutladı.

Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, Çekya'da birinci oldu!

Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, Çekya'da birinci oldu!

access_time20 Temmuz 2024 16:31

Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, Dünya Superbike Şampiyonası'nın Çekya etabında ilk yarışı birinci sırada tamamladı.

Motosiklet sürücülerinin refüjde hatalı sulama tehlikesi

Motosiklet sürücülerinin refüjde hatalı sulama tehlikesi

access_time14 Temmuz 2024 13:57

Refüjlerdeki ağaç ve çimlerin hatalı sulanması nedeniyle yollara taşan sular yolu kayganlaştırıyor ve trafik kazalarına yol açıyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)