Musk ilk ticari karayolunu ne zaman hizmete sunacak?

Musk ilk ticari karayolunu ne zaman hizmete sunacak?

access_time01 Ocak 2020 11:38
"Eğer yeni bir şey denemezsek sonsuza kadar trafik cehenneminin içinde yaşayacağız"

Elon Musk, Boring Şirketi (Boring Company) tarafından kazılmış ilk ticari karayolu tünelinin gelecek yıl Las Vegas'ta açılacağını açıkladı.

Tünel kazma girişimi Las Vegas Kongre Merkezi'ni Strip'e bağlayan bir yeraltı yolu inşa ederek şehirdeki trafiği hafifletmeyi amaçlıyor. Musk tünelin “2020'de tamamen faaliyete geçeceğini umduğunu" ve bunun gelecekte şehirlerin altından geçecek tünel ağlarının ilki olduğunu söyledi.

Musk pazar günü “Dünya genelindeki büyük şehirlerin nesnel gerçeği şu ki trafiği çözme çabaları hiçbirinde iyi sonuç vermedi" tweet atmıştı.

Eğer yeni bir şey denemezsek sonsuza kadar trafik cehenneminin içinde yaşayacağız.

Şirket tünel kazmak için gereken zamanı ve maliyeti önemli ölçüde azaltarak mevcut ulaşım altyapısına müdahale etmeyen yeni ve radikal bir seçenek sunduğunu iddia ediyor. Asansörler aracılığıyla yüzeye geri çıkmadan önce otomobiller ve yolcu kapsülleri tünellerde elektrikli kızaklar boyunca saatte neredeyse 250 km hıza çıkarak hareket edebilecek.

Şirketin internet sitesinde “Bu işi yapmanın kilit noktası tünel açma hızını artırmak ve maliyeti en az 10 katı oranında azaltmak. Boring şirketinin amacı budur" yazıyor.

Seri girişimci, Boring şirketini 2016'da yaşadığı Los Angeles'taki "ruh emici trafikten" bunalınca kurmuştu. 

Aralık 2017'de Musk "trafik beni deli ediyor" diye tweet atmıştı.

Bir tünel açma makinesi yapacağım ve kazmaya başlayacağım.

Bir yıl sonra şirket Los Angeles'ın altından geçen yaklaşık iki kilometre uzunluğunda bir deneme tüneli açmıştı. Tünelde elektrikli kızakların üzerine yerleştirilmiş bir otomobil saatte yaklaşık 60 km hızla yolcu taşımıştı.

Boring Şirketi tünel bölümünü kazmanın maliyetinin sadece 10 milyon dolar (yaklaşık 60 milyon TL) olduğunu söyledi. Bu diğer şirketlerin yaklaşık 2 kilometre başına 1 milyar dolar (yaklaşık 6 milyar TL) maliyete çıkan mevcut projelerine kıyasla önemli bir gelişme.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın da CEO'su olan Musk, tünellerin zehirli dumana boğulmasını önlemek için sadece elektrikli araçların tünellere erişimine izin verileceğini dile getirdi.

“Bunlar sadece sıfır emisyonlu araçlar için karayolu tünelleri olacak. Anahtar zehirli dumanlara geçit vermemek" diye tweet attı.

Gerçekten, sadece bir yeraltı yolu, ama (bütün otomobil şirketlerinden) elektrikli araçlara mahsus. Bu, hafif raylı sistem gibi başka çözümlere bir alternatif değil, onları destekleyici niteliktedir.

Boring şirketi sözcüsü yorum yapmak için hemen müsait olamadı ama CNN'e açıklama yapan Las Vegas Kongre ve Ziyaretçi Kurumu, tünelin ocak ayında gerçekleşecek 2021 Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) için hazır olacağını söyledi.

Sözcü “Kasım ayının ortalarında kazıya başladık ve 2021 CES'i için tamamlanmasını öngörüyoruz" dedi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

 Porsche, eylül ayının sonunda halka arz edilebilir

Porsche, eylül ayının sonunda halka arz edilebilir

access_time12 Eylül 2022 08:29

Porsche AG, yatırımcıların ilk halka arza büyük ilgi göstermesi nedeniyle, planlı bir borsa listelenmesi için en kısa sürede hazır olmak istediğini bildirdi. Porsche halka arz...

NFT dünyasında otomobil çılgınlığı

NFT dünyasında otomobil çılgınlığı

access_time14 Ağustos 2022 09:07

NFT dünyasının yeni çılgınları, dijital otomobillere milyonlarca dolar veriyor.

S&P ve Elon Musk'ın sürdürülebilirlik kavgası

S&P ve Elon Musk'ın sürdürülebilirlik kavgası

access_time21 Mayıs 2022 17:34

SP’nin Tesla’yı sorumluluk sahibi şirketler listesinden çıkarması Musk’ı delirtti. “Musk, Exxon’un ilk 10’da olduğu listeye Tesla giremedi” diyerek SP endeksini “aldatmaca”...

Döner koltuklu lüks denizaltı üretildi

Döner koltuklu lüks denizaltı üretildi

access_time04 Mayıs 2022 10:02

Hollanda merkezli elektrikli denizaltı üreticisi U-Boat Worx, Nexus adını verdiği yeni turistik denizaltısını tanıttı. 9 yolcu taşıyabilen elektrikli aracın pencereleri yumurta...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)