Musk ilk ticari karayolunu ne zaman hizmete sunacak?

Musk ilk ticari karayolunu ne zaman hizmete sunacak?

access_time01 Ocak 2020 11:38
"Eğer yeni bir şey denemezsek sonsuza kadar trafik cehenneminin içinde yaşayacağız"

Elon Musk, Boring Şirketi (Boring Company) tarafından kazılmış ilk ticari karayolu tünelinin gelecek yıl Las Vegas'ta açılacağını açıkladı.

Tünel kazma girişimi Las Vegas Kongre Merkezi'ni Strip'e bağlayan bir yeraltı yolu inşa ederek şehirdeki trafiği hafifletmeyi amaçlıyor. Musk tünelin “2020'de tamamen faaliyete geçeceğini umduğunu" ve bunun gelecekte şehirlerin altından geçecek tünel ağlarının ilki olduğunu söyledi.

Musk pazar günü “Dünya genelindeki büyük şehirlerin nesnel gerçeği şu ki trafiği çözme çabaları hiçbirinde iyi sonuç vermedi" tweet atmıştı.

Eğer yeni bir şey denemezsek sonsuza kadar trafik cehenneminin içinde yaşayacağız.

Şirket tünel kazmak için gereken zamanı ve maliyeti önemli ölçüde azaltarak mevcut ulaşım altyapısına müdahale etmeyen yeni ve radikal bir seçenek sunduğunu iddia ediyor. Asansörler aracılığıyla yüzeye geri çıkmadan önce otomobiller ve yolcu kapsülleri tünellerde elektrikli kızaklar boyunca saatte neredeyse 250 km hıza çıkarak hareket edebilecek.

Şirketin internet sitesinde “Bu işi yapmanın kilit noktası tünel açma hızını artırmak ve maliyeti en az 10 katı oranında azaltmak. Boring şirketinin amacı budur" yazıyor.

Seri girişimci, Boring şirketini 2016'da yaşadığı Los Angeles'taki "ruh emici trafikten" bunalınca kurmuştu. 

Aralık 2017'de Musk "trafik beni deli ediyor" diye tweet atmıştı.

Bir tünel açma makinesi yapacağım ve kazmaya başlayacağım.

Bir yıl sonra şirket Los Angeles'ın altından geçen yaklaşık iki kilometre uzunluğunda bir deneme tüneli açmıştı. Tünelde elektrikli kızakların üzerine yerleştirilmiş bir otomobil saatte yaklaşık 60 km hızla yolcu taşımıştı.

Boring Şirketi tünel bölümünü kazmanın maliyetinin sadece 10 milyon dolar (yaklaşık 60 milyon TL) olduğunu söyledi. Bu diğer şirketlerin yaklaşık 2 kilometre başına 1 milyar dolar (yaklaşık 6 milyar TL) maliyete çıkan mevcut projelerine kıyasla önemli bir gelişme.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın da CEO'su olan Musk, tünellerin zehirli dumana boğulmasını önlemek için sadece elektrikli araçların tünellere erişimine izin verileceğini dile getirdi.

“Bunlar sadece sıfır emisyonlu araçlar için karayolu tünelleri olacak. Anahtar zehirli dumanlara geçit vermemek" diye tweet attı.

Gerçekten, sadece bir yeraltı yolu, ama (bütün otomobil şirketlerinden) elektrikli araçlara mahsus. Bu, hafif raylı sistem gibi başka çözümlere bir alternatif değil, onları destekleyici niteliktedir.

Boring şirketi sözcüsü yorum yapmak için hemen müsait olamadı ama CNN'e açıklama yapan Las Vegas Kongre ve Ziyaretçi Kurumu, tünelin ocak ayında gerçekleşecek 2021 Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) için hazır olacağını söyledi.

Sözcü “Kasım ayının ortalarında kazıya başladık ve 2021 CES'i için tamamlanmasını öngörüyoruz" dedi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda parasal sınır arttı

Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda parasal sınır arttı

access_time26 Aralık 2020 10:22

Tüketicilerin kusurlu, ayıplı mal ve hizmetlere ilişkin haklarını aradığı Tüketici Hakem Heyeti başvurularında parasal sınır yükseltildi

Otopark sorununa çözüm 'dijital değnekçi'

Otopark sorununa çözüm 'dijital değnekçi'

access_time26 Ekim 2020 15:11

"Dijital Değnekçiler" ekibi, kullanılmadığı zamanlarda kişisel park yerlerinin diğer araçların kullanımına açılmasını sağlayan yeni bir teknoloji geliştirdi.

Uber ve Hyundai’den hava taksisi işbirliği

Uber ve Hyundai’den hava taksisi işbirliği

access_time07 Ocak 2020 11:01

ABD’li Uber Technologies Inc ve Güney Kore’den Hyundai Motor Company, gelecekte bir hava taşımacılığı ağı kapsamında uçan taksi üretmek için işbirliği yaptı

2022’ye kadar tüm modelleri elektrikli olacak

2022’ye kadar tüm modelleri elektrikli olacak

access_time13 Aralık 2019 16:47

Kendisini çevre dostu bir marka olarak konumlandıran Jeep gelecek üç yılda tüm otomobillerini elektriklendirecek.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)