O itiraz reddedildi!

O itiraz reddedildi!

access_time11 Ekim 2013 15:34
Trafik ceza tutanağının 10 günlük sürede gönderilmediği gerekçesiyle yapılan başvuruyu reddetti
Ankara Trafik Mahkemesi, bir vatandaşın, "trafik ceza tutanağının 10 günlük sürede gönderilmediği" gerekçesiyle trafik cezasının iptali için yaptığı başvuruyu reddetti.
Ankara Trafik Mahkemesi (8. Sulh Ceza Mahkemesi), bir vatandaşın, 166 liralık trafik cezası tutanağının 10 günlük süresi içinde gönderilmediği gerekçesiyle cezanın iptali için yaptığı başvuruyu reddetti.
Mahkemenin kararında, "trafik cezalarının 10 iş günü içinde tebliğ işlemlerine başlanacağına" ilişkin hükmün, görevlilere verilen zorunlu talimat niteliğinde olduğu belirtilerek, kanuna göre "kabahatin işlendiği tarihi takip eden takvim yılının son gününe kadar yapılan tebligatların geçerli olduğu" bildirildi.
Mahkemenin kararında, B.G. adlı kişinin, avukatı aracılığıyla yaptığı başvuru özetlendi. Buna göre, itirazda bulunan kişinin aracına 8 Mart 2013'te ceza kesildi. B.G'ye ise ceza 20 Eylül 2013'te tebliğ edildi. Avukat da "Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliğin 10/a maddesi gereğince, cezanın müvekkiline tebliğ işlemine 10 gün içinde başlanılmadığını" gerekçe göstererek, cezanın kaldırılmasını istedi.
Hakim Ali Yüksel, dosya üzerinde yaptığı inceleme sonunda, başvuruyu reddetti.
Kararda, zamanaşımı süreleri ve hak düşürücü sürelerin ancak kanunla düzenlenebileceği belirtilerek, bunların yönetmelikle düzenlenmesinin mümkün olmadığı bildirildi.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Nissan SUV segmentinde lider

Nissan SUV segmentinde lider

access_time06 Eylül 2014 11:12

Nissan yeni Qashqai, Juke ve X-Trail modelleri ile SUV segmentine liderlik etmeye devam ediyor

Amerikalılar otomobillerini seçti

Amerikalılar otomobillerini seçti

access_time26 Şubat 2014 06:54

Genel sıralamada en iyi otomobil Tesla Model S seçildi

ÖTV zammı 'işsiz' bırakacak!

ÖTV zammı 'işsiz' bırakacak!

access_time06 Ocak 2014 09:16

Satış rekorları kıran otomobile yeni yılda gelen vergi artışı, sektörü zora soktacak gözüküyor...

2016'ya kadar 23 yeni model

2016'ya kadar 23 yeni model

access_time27 Aralık 2013 13:00

Pazarın önemli oyuncularından Opel, son yıllardaki büyümesini devam ettirerek binek pazarında kaybettiği kanı geri kazanmaya devam ediyor

YORUM YAP

YORUMLAR (0)