Otomobil sektörüne Rusya darbesi

Otomobil sektörüne Rusya darbesi

access_time25 Şubat 2022 10:26
Ukrayna'daki kriz ve Rus ekonomisini hedef alan yaptırımlar, otomobil üreticileri ve parça tedarikçileri de dahil olmak üzere otomobil endüstrisinde önemli hasarlara yol açabilir.

Tüm dünyanın diken üstünde seyrettiği Rusya-Ukrayna savaşı, otomotiv endüstrisini de endişelendirdi. Rusya, dünya çapında otomobil üretiminde kullanılan birçok önemli metalin dünyanın en büyük tedarikçilerinden biri... Yaptırımlar yürürlükteyken otomobil üretimi yapan firmalar çalışmaya devam etmekte sorun yaşayabilir.

DÜNYADAKİ EN BÜYÜK TEDARİKÇİ 

Başta petrol ve doğalgaz olmak üzere birçok hammadde kaynağına ev sahipliği yapan Rusya, otomotiv endüstrisi için kritik öneme sahip paladyum ve nikel gibi metallerin de dünyadaki en büyük tedarikçileri arasında bulunuyor.

OTOMOBİL PİYASASINA RUS DARBESİ

Öyle ki, Rusya, elektrikli otomobillerde kullanılan lityum-iyon pillerdeki nikelin dünyadaki üçüncü büyük tedarikçisi konumunda. Ayrıca, içten yanmalı motora sahip araçlarda yer alan katalitik konvertörlerdeki paladyumun yüzde 40'ını da tüm dünyaya Rusya sağlıyor. 2020’de dünyada 210 ton paladyum üretilirken, bunun 91 tonunu Rusya tek başına üstlenmiş durumda.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç yaşanan bu savaşın otomobil fiyatlarını artıracağını söylüyor. Başkan Aydın Erkoç yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

KRİZ OTOMOTİV SEKTÖRÜNE NASIL YANSIYACAK?

Kurda bir oynama olursa fiyatların yükselmesine sebep olur. Bildiğiniz gibi Türkiye’de yüzde 80 otomotiv yurt dışından ithal geliyor. Kurda bir yükselme olursa araç fiyatları da yükselir. Kurun yükselmesi araçlardan alınan ÖTV’nin yükselmesi anlamına geliyor. Dövizin yükselmesi yapılan matrah ayarlamasını da boşa çıkartır. İster istemez aracın fiyatının yükselmesine sebep olur.

OTOMOTİV ÜRETİMİ SEKTEYE UĞRAR MI?

Çip kriziyle ilgili bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Rusya’dan Türkiye’ye gelen önemli bir markası yok. Lada markası da aşırı tüketilen bir marka değil. Ukrayna’nın zaten ürettiği bir otomobil yok.

EN ÇOK HANGİ ÜLKELER ZARAR GÖRÜR?

Avrupa ülkelerine gaz yönünden bir kısıtlama gelirse onlarda üretimin sıkıntı olacağını düşünürüz. Avrupa’nın ekonomisinin etkilenmesi maliyetlerin de artmasına sebep olur."(Milliyet)

Benzin ve motorine zam beklentisi!

 

Yatırımlarda devlet yardımlarına ilişkin düzenleme

 

İkinci el araç piyasasında kriz: Ağır hasar dönemi!

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

access_time29 Eylül 2023 11:38

Ek motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım'da sona erecek.

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

access_time28 Eylül 2023 12:35

Anayasa Mahkemesi, ek MTV'nin iptali istemiyle yapılan başvuruyu oybirliğiyle reddetti

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

access_time28 Eylül 2023 11:40

Benzin satışları ağustos'ta yüzde1 0,01 artarken, motorin satışları yüzde 5,36 azaldı

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

access_time28 Eylül 2023 10:17

Çin’in otomobil ihracatının bu yıl 4 milyon aracı aşması ve ülkenin dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı olması bekleniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)