Otomobil üretiminde Türkiye'nin payı arttı

Otomobil üretiminde Türkiye'nin payı arttı

access_time03 Mayıs 2021 14:06
Avrupa'daki otomobil üretiminde lider Almanya'nın payı gerilerken Türkiye ve Rusya'nın payı yüzde 8'e yükseldi.

Yapılan bir araştırma, Almanya'nın Avrupa'daki otomobil üretiminde payının giderek azaldığını ortaya koydu. Danışmanlık şirketi AlixPartners'in araştırmasına göre 2015-2020 yılları arasında Almanya'nın Avrupa otomobil üretimindeki payı yüzde 6'lık düşüşle yüzde 22'ye geriledi.

Avrupa'daki otomobil üretiminde ikinci sırada yer alan İspanya payını hafif artışla yüzde 14'e çıkarırken Fransa'nın payı yüzde 1'in üzerinde bir düşüşle yüzde 8'e geriledi.

Araştırmada, otomobil üretiminde kazananların, paylarını yüzde 8'e yükselten Türkiye ve Rusya olduğu kaydedildi. Slovakya'nın otomobil üretimindeki payını yüzde 8'e ve Romanya'nın yüzde 3'e çıkardığı belirtildi.

Otomobil üretim hacmindeki değişimde üreticilerin imalatı Avrupa'nın doğu ve güneydoğu bölgelerine kaydırma stratejisinin rol oynadığına işaret edildi. Araştırmada söz konusu ülkelerde ücret seviyesinin Almanya'dakinin yaklaşık yarısına denk geldiğine dikkat çekilerek üretimi kaydırma eğiliminin devam etmesinin beklendiği kaydedildi. Almanya'nın en fazla ciro yapan on otomobil üreticisinin 2020 yılında Almanya'da fabrika kapatma ya da üretimi kaydırma önlemleri açıkladığı da not edildi.

Çürük giren otomobil sıfır çıkıyor: Yarım milyonluk dönüşüm

 

ABD SPK'sı SEC Volkswagen'e soruşturma açtı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Çin'de sürücüsüz otobüsler test sürüşüne başladı

Çin'de sürücüsüz otobüsler test sürüşüne başladı

access_time16 Ağustos 2022 21:12

Çin'de Guangdong eyaletinin merkezi Guangcou'da sürücüsüz yolcu otobüsleri test ediliyor

Dünkü zam iptal edilmişti: Motorine zam geliyor!

Dünkü zam iptal edilmişti: Motorine zam geliyor!

access_time16 Ağustos 2022 09:02

Motorine bugün yapılması planlanan 1 lira 26 kuruşluk zam, Brent petrol fiyatlarının gerilemesiyle iptal edilmişti. Yapılan yeni açıklamaya göre motorin grubunda 17 Ağustos...

Ticaret Bakanlığı'ndan ikinci el araç satışı hakkında açıklama

Ticaret Bakanlığı'ndan ikinci el araç satışı hakkında açıklama

access_time16 Ağustos 2022 08:54

Yürürlüğe giren 6 ay ve 6 bin km şartı hakkında Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı. Açıklamada bireysel satışlarda kısıtlama olmayacağı söylendi.

Akaryakıt sektörü kan ağlıyor

Akaryakıt sektörü kan ağlıyor

access_time16 Ağustos 2022 08:39

Akaryakıt bayilerinin satış fiyatı ne olursa olsun aynı kârı elde etmelerini içeren sistem sermaye kaybına neden oluyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)