Otomobilde ikinci el fiyatları bir yıl sonra düştü

Otomobilde ikinci el fiyatları bir yıl sonra düştü

access_time07 Aralık 2020 15:52
Son 3 haftada araç satışlarında büyük durgunluk yaşandı. Talebin azalması ile sıfırdan sonra 2. el araç fiyatları da düşüşe geçti. Son 1 yıldır yükselen 2. el araç fiyatları, yüzde 6-12 arası aşağı çekildi

Otomotiv sektöründe özellikle kasım ayının ikinci yarısından itibaren tüketici, hem sıfır hem de ikinci el araç alımlarında bekleme moduna geçti. 90 bini aşması beklenen sıfır araç satışları, 80 bin adetle beklentilerin altında kalırken, ikinci el pazarında da ekim ayına oranla yüzde 10’a yakın düşüş yaşandı. Talebin azalması araç fiyatlarını aşağı çekti. İkinci elde fiyatlar ilk kez düştü.

Dünya’dan Aysel Yücel'in yaptığı habere göre ODD’nin geçen hafta açıkladığı otomobil ve hafif ticari araç pazarı verilerine göre; kasım ayında satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37,8 azalarak 80 bin 141 adet oldu. Oysaki sektör temsilcileri geçen ay için en az 90 bin adetlik otomobil ve hafif ticari araç satışı öngörüyordu. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu, yaptığı açıklamada kasım satışlarının beklentilerin altında kalmasını üç ana nedene bağlamıştı: “Türk Lirası'nın değerlenmesi tüketici nezdinde fiyatların düşeceği beklentisini yarattı. Yeni uygulamaya alınan pandemi önlemleri, toplum üzerinde bir miktar moral bozukluğuna neden oldu. Bu da satışlara olumsuz yansıdı. En düşük ÖTV bareminde sadece 5 araç modeli kalınca tüketicinin tercih imkanı son derece kısıtlandı.”

Kasım ayında sıfır km otomobil satışları beklentilerin altında gerçekleşirken, ikinci elde kayıp daha büyük oldu. Kasımda ikinci el satışları, yılın en düşük satışının yaşandığı aylardan biri oldu. Henüz resmi rakamlar açıklanmadı ancak sektör temsilcileri ikinci el pazarında kasımda bir önceki aya göre yüzde 10’a yakın bir düşüş olduğunu tahmin ediyor. TÜİK verilerine göre, ekim ayında 833 bin 754 adet taşıtın devri yapılmış, bunun yüzde 70’ini otomobiller oluşturmuştu. EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, “Kasımda pazarın ekim ayına göre yüzde 10 daha daraldığını biliyoruz” dedi. Kasım 2019’da ise 921 379 adet taşıtın devri yapılmış, bunun yüzde 73,7’sini otomobiller oluşturmuştu.

Otomotiv sektörünün önde gelen veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yaptığı açıklamada kasım ayında 2.el araç satışlarında yaşanan düşüşün en önemli sebeplerini şöyle sıraladı:

-2. el araç satın almak isteyen tüketiciler, geri gelen döviz kuru nedeniyle elindeki dövizi bozdurmaktan vazgeçip aracını satmayı ileri bir tarihe öteledi.

-Dövizde, ekonomide ve pandemi koşullarında yaşanan stabil olmayan durum tüketicilerin otomobil satın alma kararını “bekle-gör” politikası izlemeye yöneltti. Bu yüzden ikinci el ve sıfır araca olan talep kasımda düştü.

-Sıfır araç satın alma kararından vazgeçen tüketici, elindeki 2.el aracı takas olarak da kullanmadığı için piyasada arz azaldı.

“Fiyat düşüşü devam edecek”
2. el’deki bu talep azalması fiyatların da düşmesine neden oldu. Yalçın, “Son 1 yıldır yükselen 2.el araç talebi ve fiyatları ilk kez düştü. Ayrıca, uzun zamandır elinde yüksek maliyetli 2.el araç tutan esnaf ve satıcı da bu koşullarda daha fazla stok maliyeti yüküne dayanamayıp fiyatları düşürdü. Kasım ayındaki 2.el’deki fiyat düşüşlerinin ortalama yüzde 6-12 arasında olduğunu gözlemledik” diye konuştu. Yalçın, aralık ayında sıfır araç satışlarında önemli satış ve fiyat kampanyaları olacağı öngörüldüğünden 2.el araç fiyatlarındaki düşüşün aralık ayı sonuna kadar kademeli olarak devam edeceğini öngördüklerini söyledi.

“Tüketici için doğru zaman yaklaşıyor”
Garenta ve ikinciyeni.com’un Genel Müdürü Emre Ayyıldız, araç almayı düşünenler için doğru zamanların yaklaştığını ifade ederek, “Kurlardaki düşüşün sıfır araç fiyatlarına kampanya olarak yansımasını bekliyorduk, tüketiciler de bu beklentide olduğu için son bir aydır beklemeye geçmişti. Beklendiği gibi de oldu hem fiyat düşüşü hem de faiz kampanyaları birer birer açıklandı. Kurun bu seviyelerde dengelenmesi de bundan sonrası için hem ikinci el hem de sıfır araç alımı için uygun fırsatlar sunmaya başladı” dedi.

“Son 3 haftada satışlar durdu”
Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, geçen son 3 haftada ikinci el araç pazarında satışların durma noktasına geldiğini dile getirerek, “Pandeminin etkisiyle kısıtlamaların artışı ve faizlerin yükselişi 15 Kasım itibariyle oto alımsatımı yapan kurumların satışlarında yüzde 90’a varan düşüşlere neden oldu. Salgın ve getirilen kısıtlamalar sebebiyle vatandaş üzerinde ciddi bir tedirginlik var. Oto alım satımı yapan küçük büyük tüm ticarethanelerin kira, personel gibi giderleri aynı şekilde devam ediyor. Panik satışlar sebebiyle fiyatlar da ani olarak yüzde 7-8 oranında aşağı çekildiği için, ikinci el oto sektöründe ciddi bir maddi kayıp ile karşı karşıyayız. Sıfır kilometre araçlardaki stok sıkıntısı, pandeminin seyri ve fiyatlarda potansiyel bir yükseliş beklendiğinden, aklı selim tüketicinin aracını yenilemesi ya da yeni bir araç alması için aralık ayı en doğru zaman” diye konuştu.

İkinci elde satıcı arttı, alıcı azaldı

Çetaş’tan Çorlu’ya iki yeni bayi yatırımı

Yeni nesil monoraylar 

Avrupa otomotiv sektörü başkanı değişiyor!

Trafik sigortasında tavan fiyat devam edecek

Ford'dan Türkiye'ye dev yatırım!

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

2'nci elde rüzgar tersine döndü...

2'nci elde rüzgar tersine döndü...

access_time07 Ocak 2021 09:21

Otomobilde tüketiciler ‘bekle-gör' dönemine geçince ikinci el fiyatları ilk kez düşmeye başladı.

2021’de 2. el araç fiyatları düşecek mi?

2021’de 2. el araç fiyatları düşecek mi?

access_time06 Ocak 2021 15:04

2020 yılına, fiyat artışlarıyla damga vuran 2. el otomobil pazarında fiyatlar geriliyor.

İkinci el araçta karne dönemi

İkinci el araçta karne dönemi

access_time25 Aralık 2020 11:09

Konut alım satımında tapuda uygulanan sistemin benzeri ikinci el araç için de gündemde. Taşıt Bilgi Sistemi ile her aracın bir karnesi olacakken ikinci el araç ticaretindeki...

İkinci el araçta artan talep fiyatları yukarı çekebilir

İkinci el araçta artan talep fiyatları yukarı çekebilir

access_time22 Aralık 2020 09:19

İkinci el araç fiyatlarıyla araştırmalar tüm hızıyla sürerken, Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç'tan flaş bir açıklama...

YORUM YAP

YORUMLAR (3)

  • Adem09 Aralık 2020 10:37Yalan konuşuyorlar fiyatlar inmedi milletin aklıyla alay ediyorsunuz hem inse olur % de% artan fiyatlar % 10 düşse ne olurki

    (%0,00) (%100,00)
  • CİHAN kuzey09 Aralık 2020 00:20Ne zaman düştü? 28 bin TL lik 2004 model subaru impreza 100 bin TL olmuş lütfen asılsız haberler yapmayınız rica ediyorum

    (%0,00) (%100,00)
  • Kaan 08 Aralık 2020 11:21Biz neden görmüyoruz bu fiyatların düştüğünü daha beter yükseltiyorlar

    (%0,00) (%100,00)