Otomotiv iç pazarda dip, ihracatta zirve yaptı

Otomotiv iç pazarda dip, ihracatta zirve yaptı

access_time04 Nisan 2014 11:46
MASFED Genel Başkan Yardımcısı Aydın Erkoç: İç pazardaki sancılı süreçte ihracatta elde edilen başarı, sektörün kriz yaşamasını engelledi...
Yılın ilk çeyreğinde iç pazarda sıkıntılı günler yaşayan otomotiv sektörü, istikrarı ihracat şampiyonluğu ile yakaladı. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD)  verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2014 yılı Ocak-Mart döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre  yüzde 24,46 daralarak 115 bin 272 adete geriledi. Bu rakam 2013 yılının ilk üç ayında 152 bin 604 adet olarak gerçekleşmişti.

İç pazardaki daralma 2014 Mart’ında en yüksek seviyeye ulaştı, otomobil ve hafif ticari araç pazarında satışlar yüzde 30,82 oranında azaldı. Döviz kurlarındaki yükseliş, ÖTV oranlarının artırılması, BDDK’nın kredi işlemlerine yönelik getirdiği sınırlamalar ve seçim sürecinin gerekçe gösterildiği daralma ile sıkıntılı günler yaşayan otomotiv sektörü, çıkış yolunu ihracatta buldu.  
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 2014 Ocak-Mart döneminde otomotiv sektörünün ihracatı yüzde 8,1 artışla 5 milyar 132 milyon dolardan 5 milyar 546 milyon dolara  yükseldi.  İç pazarda satışların dip yaptığı mart ayı, ihracatta ise tam tersi performansla rekor getirdi. Otomotiv ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,2 artış gösterdi ve 2 milyar 127 milyon dolar ile en yüksek ihracatı gerçekleştiren sektör oldu. Otomotivi,  1 milyar 604 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, 1 milyar 468 milyon dolarlık ihracatla da kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü takip etti.

SEKTÖR İÇİN GÜÇ TESTİ

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkan Yardımcısı ve Başkent Otomotivcileri Derneği Başkanı Aydın Erkoç, 2014 yılının ilk 3 ayında yaşanan gelişmelerin, otomotiv sektörü için adeta güç testi niteliği taşıdığını ve sektörün bu testten alnının akıyla çıktığını söyledi.

Otomotivin, Türkiye'nin en rekabetçi ve hızla büyüyen sektörü olarak dikkati çektiğini kaydeden Erkoç, ‘’2014 Ocak ayında başlayan ve seçim döneminde had safhaya ulaşan sıkıntılı sürece rağmen, kayıpların ihracatla dengelenmesi , hem sektör hem de ülke ekonomisi için sevindiricidir. İç pazardaki sancılı süreçte ihracatta elde edilen  başarı, sektörün kriz yaşamasını engelledi. Otomotiv sektörü, yakaladığı ivmeyi sürdürmek zorunda olduğundan, yatırımlara ve istihdama uzun vadede devam edecektir’’ diye konuştu.

İç pazardaki daralmanın önüne geçmek için gerekli tedbirlerin vakit geçirilmeden alınmasını isteyen Erkoç, seçim sonuçlarına paralel olarak döviz kurlarındaki gerileme ve faizlerin düşüş eğilimine girmesinin gelecek için umut verici olduğunu sözlerine ekledi.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

AB'de ticari araç satışları ocakta azaldı

AB'de ticari araç satışları ocakta azaldı

access_time24 Şubat 2021 15:01

Avrupa Birliği (AB) ticari araç pazarında toplam satışlar, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2...

Grand Theft Auto yasağı

Grand Theft Auto yasağı

access_time24 Şubat 2021 12:11

ABD’nin Chicago eyaletinde hızla artan araba kaçırma ve şiddet içerikli suçlar nedeniyle Grand Theft Auto ve diğer şiddet içeren video oyunlarının yasaklanması...

Moody’s’ten otomotiv sektörü için önemli uyarı

Moody’s’ten otomotiv sektörü için önemli uyarı

access_time24 Şubat 2021 08:01

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody's, çip kıtlığı Ford Motor Co. ve GMn'in karlarını üçte bir oranında düşürebileceği öngörüsünde bulundu.

Para alamayınca dayısının otomobilini parçaladı

Para alamayınca dayısının otomobilini parçaladı

access_time23 Şubat 2021 14:00

Beyoğlu'nda dayısından para alamadığını iddia eden kişi, dayısının otomobiline hoparlörle vurarak zarar verdi. Dayı da yeğenini demir çubukla dövüp başından yaralarken, aile...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)