Otomotiv iç pazarda dip, ihracatta zirve yaptı

Otomotiv iç pazarda dip, ihracatta zirve yaptı

access_time04 Nisan 2014 11:46
MASFED Genel Başkan Yardımcısı Aydın Erkoç: İç pazardaki sancılı süreçte ihracatta elde edilen başarı, sektörün kriz yaşamasını engelledi...
Yılın ilk çeyreğinde iç pazarda sıkıntılı günler yaşayan otomotiv sektörü, istikrarı ihracat şampiyonluğu ile yakaladı. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD)  verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2014 yılı Ocak-Mart döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre  yüzde 24,46 daralarak 115 bin 272 adete geriledi. Bu rakam 2013 yılının ilk üç ayında 152 bin 604 adet olarak gerçekleşmişti.

İç pazardaki daralma 2014 Mart’ında en yüksek seviyeye ulaştı, otomobil ve hafif ticari araç pazarında satışlar yüzde 30,82 oranında azaldı. Döviz kurlarındaki yükseliş, ÖTV oranlarının artırılması, BDDK’nın kredi işlemlerine yönelik getirdiği sınırlamalar ve seçim sürecinin gerekçe gösterildiği daralma ile sıkıntılı günler yaşayan otomotiv sektörü, çıkış yolunu ihracatta buldu.  
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 2014 Ocak-Mart döneminde otomotiv sektörünün ihracatı yüzde 8,1 artışla 5 milyar 132 milyon dolardan 5 milyar 546 milyon dolara  yükseldi.  İç pazarda satışların dip yaptığı mart ayı, ihracatta ise tam tersi performansla rekor getirdi. Otomotiv ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,2 artış gösterdi ve 2 milyar 127 milyon dolar ile en yüksek ihracatı gerçekleştiren sektör oldu. Otomotivi,  1 milyar 604 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, 1 milyar 468 milyon dolarlık ihracatla da kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü takip etti.

SEKTÖR İÇİN GÜÇ TESTİ

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkan Yardımcısı ve Başkent Otomotivcileri Derneği Başkanı Aydın Erkoç, 2014 yılının ilk 3 ayında yaşanan gelişmelerin, otomotiv sektörü için adeta güç testi niteliği taşıdığını ve sektörün bu testten alnının akıyla çıktığını söyledi.

Otomotivin, Türkiye'nin en rekabetçi ve hızla büyüyen sektörü olarak dikkati çektiğini kaydeden Erkoç, ‘’2014 Ocak ayında başlayan ve seçim döneminde had safhaya ulaşan sıkıntılı sürece rağmen, kayıpların ihracatla dengelenmesi , hem sektör hem de ülke ekonomisi için sevindiricidir. İç pazardaki sancılı süreçte ihracatta elde edilen  başarı, sektörün kriz yaşamasını engelledi. Otomotiv sektörü, yakaladığı ivmeyi sürdürmek zorunda olduğundan, yatırımlara ve istihdama uzun vadede devam edecektir’’ diye konuştu.

İç pazardaki daralmanın önüne geçmek için gerekli tedbirlerin vakit geçirilmeden alınmasını isteyen Erkoç, seçim sonuçlarına paralel olarak döviz kurlarındaki gerileme ve faizlerin düşüş eğilimine girmesinin gelecek için umut verici olduğunu sözlerine ekledi.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

İşte Apple Car'ın fiyatı

İşte Apple Car'ın fiyatı

access_time07 Aralık 2022 13:14

Apple'dan uzun zamandır üstünde çalıştığı Apple Car için yine bir erteleme kararı gelirken, fiyatıyla ilgili yeni iddialar gündeme geldi.

Benzin ve motorine indirim geliyor

Benzin ve motorine indirim geliyor

access_time07 Aralık 2022 08:50

Perşembe gününden itibaren motorin grubunda 1.88 TL, benzin grubunda ise 2.13 liralık indirim bekleniyor.

'Hasarsız araç' ilanı davasıyla ilgili Yargıtay'dan karar

'Hasarsız araç' ilanı davasıyla ilgili Yargıtay'dan karar

access_time06 Aralık 2022 12:24

Hasarsız denilerek satışa sunulan ancak hasar kayıtlı çıkan araçla ilgili tazminat davasında, dava açılmadan önce arabuluculuğa başvurulmadığı gerekçesiyle davanın reddedilmesi...

Motorine indirim

Motorine indirim

access_time06 Aralık 2022 09:50

Motorin fiyatlarına bugün itibariyle 69 kuruş indirim geldi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)