Otomotivciler 2015'ten umutlu

Otomotivciler 2015'ten umutlu

access_time01 Ocak 2015 12:28
Gelecek yıl toplam pazarın yeni öngörüler doğrultusunda bir miktar daha büyüyerek 775-825 bin adet düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor
Bu yılı yüzde 15 civarında bir daralmayla kapatması düşünülen otomotiv pazarı için gelecek yıla ilişkin Radikal bir iyileşme öngörülmese de olumlu bir beklenti var. Sektör temsilcileri, 2015'te pazarın bir miktar büyüyerek 775-825 bin düzeyinde gerçekleşeceğini tahmin ediyor.
 
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2014 yılında kur ve faiz oranlarındaki yükselişler, Özel Tüketim Vergisi'ndeki (ÖTV) artış, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) kredi işlemlerine getirdiği sınırlamalar, büyümede ivme kaybı ve özel sektör tüketim ve yatırımlarındaki zayıflığın otomotiv pazarında daralmaya yol açtığını söyledi.
 
Erce, 2014 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının 725-775 bin aralığında gerçekleşeceğini öngördüklerini ifade etti.
 
Hayri Erce, şunları kaydetti:
 
"2015 yılında ABD Merkez Bankasının (Fed) ekonomideki iyileşmeye paralel olarak, politika faiz artırma beklentisi, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla parasal genişlemeye devam etme kararı, jeopolitik gelişmeler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) enflasyonla mücadele kararlığı, cari işlemler açığındaki gelişim, yapısal reformlara ait atılacak adımlar ve içerisinde bulunulan seçim süreci etkili olacak."
 
Gelecek yıla ilişkin tahminlerin bir miktar daha olumlu olduğunu belirten Erce, 2015'te toplam pazarın yeni öngörüler doğrultusunda bir miktar daha büyüyerek 775-825 bin düzeyinde gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.
 
Sektör açısından 2014'ün ilk çeyreğinde sonuçların iyi olmadığını vurgulayan Erce, "Seçimler sonrası pazarda hareketlenme yaşandı. Buna bağlı olarak 2015'te ilk çeyrek baz etkisiyle daha yüksek çıkacaktır. Mayıs ayında kapılarını açacak olan Uluslararası İstanbul Autoshow da pazara ivme katacaktır" dedi.
 
"EN ÖNEMLİ PROBLEMLERDEN BİRİ YAŞLI ARAÇ PARKI"
 
Hayri Erce, dünya otomotiv endüstrisinin teknoloji geliştirirken çevreci anlayışın ön planda tutulduğu bir süreci yaşadığına dikkati çekti.
Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ve Kyoto Sözleşmesi'ni imzalamış ülkelerde, çevrenin korunması ve çevre kirliliğiyle mücadelenin öncelikli ve temel konular arasında yer aldığını belirten Erce, şöyle devam etti:
"Batı Avrupa ülkelerinde araç parkı yaş ortalamaları 8-9 civarında. Özellikle Avrupa ülkelerinde çevre bilinciyle sistematik ve sürekli bir şekilde araç parklarının gençleştirilmesine büyük önem veriliyor. Ülkemizde 2013 yıl sonu araç parkı verilerine göre, 12 yaş üzerinde otomobillerin toplamdaki payının yüzde 48'i aştığı görülüyor. Sektörümüzün en önemli problemlerinden birisi maalesef 'yaşlı araç parkı' olmaya devam ediyor. Bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmaların ağır ticari araçlar için verdiği olumlu sonuçları görüyoruz ve bunların ilave önlemlerle otomobilleri de kapsayacak şekilde geliştirilmesini arzu ediyoruz."
Erce, 2014 sonu itibarıyla süresi dolan Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nın yeniden yapılandırılmasının önem taşıdığını vurguladı.
 
Hayri Erce, şöyle dedi:
 
"Hazırlıkları devam eden ve ODD'nin de katkıda bulunduğu 2. Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı'yla sektörün gelişimi, ömrünü tamamlamış araçların bir plan çerçevesinde çevre ve insan sağlığı bakımından parktan çekilmesi ve gerekli altyapı çalışmalarına da yer vererek global arenada rekabet üstünlüğünün gelişmesi bakımından ihtiyaç duyulan düzenlemelerin yapılacağını umuyoruz."
 
"İÇ PAZARIMIZIN RADİKAL BİR İYİLEŞME SAĞLAMASI MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR" 
 
Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Mehmet Dudaroğlu, yüksek ÖTV, kredi maliyetleri ve artan döviz kurlarının pazarda yarattığı negatif etkiyle bu yıl sonunda iç pazarın yüzde 10'lar seviyesinde gerileyeceğini, üretimin yatay bir seyir izleyeceğini dile getirdi.
 
Kasım ayı gerçekleşmeleri dikkate alındığında bu yıl iç pazarın yaklaşık 730-750 bin, üretimin ise 1 milyon 100-150 bin seviyesinde olacağını aktaran Dudaroğlu, "Yıl başında ihracat öngörümüz 21,5 milyar dolardı. Kasım sonu gerçekleşmesi olan 20,5 milyar dolarla yıl sonunda 21,5-22 milyar dolar seviyesine ulaşmak mümkün. Tedarik sanayimizin toplam ihracatımızdaki değeri 9-9,5 milyar dolar olabilecek" dedi.
 
Dudaroğlu, 2015 yılında küresel otomotiv sanayisinde yaklaşık yüzde 4'lük bir artışla 90,7 milyon araç üretimi olabileceğini belirterek, Avrupa'nın benzer seyrini koruyacağını, buna karşılık özellikle Çin'in yüzde 8'lere varan bir büyüme göstereceğini, Japonya ile Kore'nin gerileme kaydedeceği öngörüsünde bulundu.
 
Türkiye'deki araç üretiminin 2015'te yatay bir seyirle yine 1 milyon 150-180 bin düzeyinde olacağı tahmininde bulunan Dudaroğlu, iç pazarın radikal bir iyileşme sağlamasının pek mümkün görünmediğini söyledi.
 
Türkiye otomotiv sektörünün ihracatının gelecek yıl 23 milyar dolar olarak öngörüldüğünü aktaran Dudaroğlu, "Bu rakamın mümkün olduğunca yukarıya çıkması tüm sektörümüz için sevindirici bir gelişme olacaktır. 2023 otomotiv ihracat hedefimizin yakalanabilmesi için sektör ihracatımızda her yıl yüzde 14,3'lük büyüme sağlanması gerekiyor" diye konuştu.
 
Mehmet Dudaroğlu, şunları söyledi:
 
"Yerli üretimle büyüyen güçlü iç pazar, nitelikli insan kaynağının geliştirilmesi, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının kültürel bir dönüşüm sağlayacak şekilde yaygınlaştırılması, ülkemizde üretimi mümkün olmayan kritik teknolojilerin ülkemize kazandırılması gibi konular, 2015 yılında da özellikle tedarik sanayimizin ana Gündem maddeleri olarak geçerliliğini koruyacaktır."
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

access_time23 Şubat 2024 10:59

Elon Musk'ın, sendika karşıtı tavrı, Tesla'ya ait şarj istasyonlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda İsveç'te yaşanan grevlerle gündeme gelen kriz, şimdi...

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

access_time23 Şubat 2024 10:53

TMSF, kayyım olarak görevli bulunduğu Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’ye ait otomobiller için ikinci kez ihaleye çıkacak.

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

access_time22 Şubat 2024 13:49

Volkswagen ABD'de yaklaşık 261.000 aracı geri çağıracağını duyurdu.

Tesla'nın fabrika genişletme planına tepki!

Tesla'nın fabrika genişletme planına tepki!

access_time21 Şubat 2024 16:06

Almanya'da Grünheide bölgesi sakinleri Tesla'nın fabrika genişletme planına karşı çıktı

YORUM YAP

YORUMLAR (0)