Otomotive yeni vergi önerisi

Otomotive yeni vergi önerisi

access_time30 Kasım 2020 09:07
Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt "Yeni bir vergi düzenlemesi motor hacmi yerine çevrecilik özellikleri ön plana çıkaran bir yapıda olabilir. Bizi motor hacimleriyle kısıtlamayacak yeni bir vergi yapısına ulaşılabilir." dedi

Japon otomotiv üreticisi Toyota'nın Türkiye'de gerçekleştirdiği bir etkinlikte sunum yapan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hem Yaris ile ilgili hedefleri hem de markanın geleceği ve sektöre yönelik önemli mesajlar verdi.

Gelecek yıl Toyota'nın satışlarında hibrit modellerin daha önemli bir yer tutacağını da bildiren Bozkurt, Yaris satışlarının ise yüzde 90'ının mevcut vergiler sebebiyle benzinli olacağını belirtti.

Bozkurt, çevreci modellerin yaygınlaşması için vergi sisteminde değişiklik yapılması gerektiğini söyleyerek, "İnsanlarımızın hem yakıt tasarruflu hem de çevreye zararsız yeni teknoloji ürünü araçları kullanmayı fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Artık, bir aracın lüks olup olmadığını anlamak için 1.6 motor yetmiyor, çünkü günümüzde bütün lüks markaların 1.6 motorları var. Yeni bir vergi düzenlemesi motor hacmi yerine çevrecilik özellikleri ön plana çıkaran bir yapıda olabilir. Avrupa’da, Amerika’da uygulanan sistemler incelenip, günümüzün teknolojilerini teşvik eden, bu teknolojilerin önünü açacak, bizi motor hacimleriyle kısıtlamayacak yeni bir vergi yapısına ulaşılabilir. Hibritler ile ilgili herhangi bir teşvik söz konusu olursa, o zaman bu modellerin tercih edilme oranı da artar" ifadelerini kullandı.

'2021'DE PAZAR KÜÇÜLÜR, PAYIMIZ ARTAR'
Bozkurt, lansmanda yaptığı konuşmada otomotiv sektöründeki gelişmeleri de değerlendirerek yılın tamamlanmasına 1 ay kala talebin yoğun olarak devam ettiğini ve sektörün yılı 750 bin adedin üzerinde kapatacağını söyledi.

Tedarik sorunu yaşanmazsa satış rakamlarının daha da artabileceğini aktaran Bozkurt, "Yılın tamamlanmasına bir ay kala eğer tedarik ile ilgili yeni bir sorun yaşanmazsa toplam pazar 2020 sonunda 800-900 bin adetlere bile ulaşabilir. Bu potansiyeli görüyoruz, ancak üretimin sekteye uğramaması ve tedarikin aksamaması gerekir" diye konuştu.

2021 pazar öngörülerini de paylaşan Toyota Türkiye CEO’su Bozkurt, önümüzdeki yıl üretimle ilgili sıkıntı yaşanmasa dahi pazarın 2020 yılından daha düşük seviyede olacağını bildirdi.

Bu yıl pazardaki satış rakamlarının yüksek olmasında, geçmiş yıllardan gelen ertelenmiş talebin de etkili olduğunu kaydeden Bozkurt, "2018’den beri filo ve perakendede ötelenmiş talep vardı. Ayrıca pandemi döneminde insanların özel araç kullanma isteği ve ikinci el araç fiyatlarının artmasıyla birlikte elindeki ikinci el aracını yenisiyle değiştirmek isteyenlerin fazla olması, talep patlamasına yol açtı. Ancak gelecek yıl faizler ve kurun geldiği seviyeyle birlikte pazarın en iyi ihtimalle 700 binler seviyesini görebileceğini düşünüyorum. Fakat biz, gelecek sene için bugünden sadece filo için 28 bin sipariş aldık. İşte bu nedenle gelecek yıl düşmesini beklediğimiz pazara rağmen daha fazla araç satarak pazar payımızı artıracağımızı öngörüyorum" şeklinde konuştu.

'ÜRETİMLER TEKRAR DURABİLİR'
Bozkurt tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de gelecek öngörüsünde bulunmak için üretimin talebe nasıl cevap vereceğinin önemine de dikkat çekerek, "Pandeminin seyrine bağlı olarak üretimin yeniden durmasıyla ilgili endişeleri ne yazık ki halen taşıyoruz. Dünyanın farklı ülkelerindeki birçok tedarikçinin ürettiği binlerce parça içinden otomotiv sisteminin devamlılığı için tek bir parça bile hayati önemde. Eğer vaka sayısı kontrol edilemezse maalesef üretimin tekrar durma ihtimali söz konusu olabilir" görüşünü paylaştı.

1.5 litre hibrit ve 1.5 litre benzinli motor seçenekleriyle satışa sunulan yeni Yaris'in yüzde 50 ÖTV diliminde kalan benzinli versiyonu 209 bin 100 TL’den, yüzde 80 ÖTV diliminde yer alan hibrit motorlu versiyonu ise 299 bin 200 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor.

1.5 litrelik 3 silindirli benzinli motorun 125 beygir güç ve 153 Nm tork üretebildiği, hibrit sistemin ise toplam 116 beygir güç sağladığı belirtildi.

Volkswagen Passat'ın Avrupa'daki satışı durabilir

Karavan satışlarında yüzde 100 artış

Formula 1'de korkunç kaza

Otomotiv yan sanayi hızlı büyüyor

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ehliyet sınavında yakalandı: Böyle teçhizat görülmedi!

Ehliyet sınavında yakalandı: Böyle teçhizat görülmedi!

access_time21 Eylül 2021 15:28

Kırıkkale'de Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ehliyet sınavına kopya düzeneği ile giren ve bu kişiye yardım eden şüpheli yakalandı.

Kar açıklaması hisseleri uçurdu

Kar açıklaması hisseleri uçurdu

access_time21 Eylül 2021 13:59

Uber hisseleri kar açıklaması ile yükseldi

Sıfır araçta stokçuluk iddiasında bomba gelişme

Sıfır araçta stokçuluk iddiasında bomba gelişme

access_time21 Eylül 2021 03:35

Sosyal medyaya yansıyan, boş arazide yüzlerce sıfır otomobil görüntüsü, ÖTV indirimi sonrası stokçuluk iddialarını yeniden alevlendirdi. Ticaret Bakanı Muş, iddiaların tüm...

Motorinde indirim

Motorinde indirim

access_time20 Eylül 2021 17:06

EPGİS: 21.09.2021 itibarıyla motorinde 29 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşti, pompa fiyatlarına yansımayacak

YORUM YAP

YORUMLAR (0)