Otonom araç hamlesi

Otonom araç hamlesi

access_time05 Mayıs 2021 09:48
Türkiye otonom araç teknolojileri konusunda önemli bir teşvik sistemini devreye alıyor. Mobilite alanında 40 yenilikçi teknoloji ve 152 ürünün üretimi desteklenerek yerli üretim oranı yüzde 75'lere çıkarılacak.

Yüzde 100 yerli elektrikli otomobille ilgili çalışmalarını sürdüren Türkiye otonom araçlar konusunda da önemli bir adım atıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında mobilite başlığı altında 5 yeni teknoloji için çağrıya çıktı. Çağrı kapsamında 40 yenilikçi teknoloji 152 ürünün üretimi desteklenecek.

10 MİLYON LİRA DESTEK

Çağrı kapsamında desteklenecek yatırımlar için alt sınır 10 milyon lira olacak. Yatırımlara, bazı vergi ve prim desteklerinin yanı sıra, yatırım yeri, enerji ve faiz desteği sağlanacak. Ayrıca 50 milyon lira ve üzerindeki yatırımlarda proje bazlı teşvik sistemi desteği verilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın verdiği bilgilere göre mobilite çağrısı başlığı altında desteklenecek alanlar arasında otonom veya yarı-otonom konsept araçlar, sürücü destek ve güvenlik teknolojileri, dizel motor, dişli sistemleri ile batarya ve dokunmatik ekranlar da bulunuyor.

HEDEF % 75 YERLİLİK

Varank Türk mobilite sektörünün hâlen üretiminin yüzde 85'ini Avrupa'ya ihraç ettiğini söyledi. Mustafa Varank, Mobilite sektöründe yerlilik oranının 2030'e kadar yüzde 75'e çıkarılmasını amaçladıklarını belirten Varank, 2023'e kadar ise sektörün ihracattaki payını yüzde 20'ye çıkarmayı öngördüklerini aktardı.

HANGİ TEKNOLOJİLER DESTEKLENECEK

Mobilite araç ve teknolojileri konusunda strateji yol haritası çalışması yaptıklarını belirten Varank desteklenecek alanları şöyle açıkladı:

* Otonom, yarı-otonom konsept araçlar.

* Sürücü destek-güvenlik teknolojisi.

* İleri malzeme teknolojileri.

* Batarya ve enerji yönetimi.

* Kablosuz ve mobil teknolojiler.

9.3 MİLYAR AÇIK VERİLİYOR

Çağrı kapsamında desteklenmesi öngörülen 152 ürün için 2015-2019 döneminde 9.3 milyar dolarlık açık verildiğini söyleyen Varank'ın verdiği bilgiye göre başvurular, bakanlık bünyesindeki, hamle.gov.tr sitesi üzerinden 8 Haziran'a kadar yapılabilecek.

CEO arayan otomobil devi, kâr hedefini erteledi

 

Teknoloji devinden sürücüsüz taksi atılımı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

İmamoğlu yeni taksi siteminde şoförlerin alacağı maaş miktarını açıkladı

İmamoğlu yeni taksi siteminde şoförlerin alacağı maaş miktarını açıkladı

access_time24 Ekim 2021 20:30

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla yeni taksi sisteminde taksi şoförlerinin alacağı maaş miktarını açıkladı

OYDER Başkanı: Faizler düşerse otomotive olumlu yansır

OYDER Başkanı: Faizler düşerse otomotive olumlu yansır

access_time24 Ekim 2021 14:44

OYDER Başkanı Turgay Mersin, Merkez Bankası'nın faizi düşürmesinin bir şey ifade etmediğini belirterek, "Bankalar faizi düşürmüyor. Eğer faiz düşüşünü yansıtırlarsa bunun...

Paranın satın alamayacağı otomobiller

Paranın satın alamayacağı otomobiller

access_time24 Ekim 2021 11:32

Her şeyin olduğu gibi otomobillerin de “parayla satın alınamayanları” var... Nitekim satın alabilmek için sadece yüklü miktarda bir servete sahip olmak yetmiyor, bir de o...

İkinci el otoda fiyatlar yükseldi, satışlar azaldı

İkinci el otoda fiyatlar yükseldi, satışlar azaldı

access_time24 Ekim 2021 11:05

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, eylülde bir önceki aya göre yüzde 19 azalarak 113 bin 964 olurken, araç fiyatları yaklaşık yüzde 1,6...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)