Renault Group’tan Türkiye’ye yönelik ‘Yeni Atılım’ planı

Renault Group’tan Türkiye’ye yönelik ‘Yeni Atılım’ planı

access_time01 Aralık 2021 12:20
Türkiye’ye yönelik ‘Yeni Atılım’ stratejisi oluşturan Renault Group, ülkedeki varlığını güçlendirecek. Renault Group, bu kapsamda Türkiye’de faaliyet gösterecek Renault Group Otomotiv A.Ş’nin (RGO) kurulacağını duyurdu.


Fransız otomotiv üreticisi Renault, Türkiye’de faaliyet gösterecek Renault Group Otomotiv A.Ş’nin (RGO) kurulacağını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre, RGO, Renault Group’un Ocak ayında açıkladığı orta vadeli 'Renaulution' planı kapsamında, Türkiye’deki varlığını ve yatırımlarını güçlendirecek 'Yeni Atılım' projesini hayata geçirmek amacıyla kuruluyor.

'Renaulution' planının ana hedefi ise, önümüzdeki dönemde iş modellerini, teknoloji, enerji ve mobilite başlıkları üzerine kurgulayarak, Renault Group’u yeni mobilite ekosisteminin güçlü bir oyuncusu haline getirmek olarak açıklanıyor.

Renault, bu yeni yapılanma ile Oyak-Renault Bursa fabrikasındaki üretim ve MAIS bünyesinde devam eden Renault ve Dacia markalarının satış pazarlama operasyonları başta olmak üzere, Oyak Grubu ile olan ortaklığının güçlenerek devam edeceğinin altını çizdi.

YENİ ŞİRKETİN CEO'SU HAKAN DOĞU

Türkiye’de yüzde 100 Renault Group iştiraki olarak faaliyet gösterecek olan şirketin CEO’luk görevine de 1 Aralık 2021 tarihi itibarıyla Hakan Doğu'nun atandığı belirtildi.

Halen Renault Group Kurumsal Yönetim Komitesi’nde yer alan Doğu, Renault Group Satış Sonrası Kıdemli Başkan Yardımcılığı’nın yanı sıra, RGO A.Ş. CEO’luğu görevini de yürütecek ve Renault Group CEO’su Luca De Meo’ya bağlı olacak. Hakan Doğu'nun, Fransız grubun Türkiye’ye yönelik 'Yeni Atılım' planının uygulanması ve yönetiminden sorumlu olacağı da verilen bilgiler arasında.

ELEKTRİKLİ ARAÇ EKOSİSTEMİNE KATKI SAĞLAMAYI HEDEFLİYOR

Renault Group’un Türkiye için oluşturduğu “Yeni Atılım” stratejisi ise şu başlıklardan oluşuyor;

- Kapsamlı bir yatırım planıyla Türkiye’de üretim ve sanayideki varlığını güçlendirmek,
- Türkiye’deki elektrikli araçlar ekosisteminin gelişimine etkin bir şekilde katkıda bulunmak,
- Kurulan RGO A.Ş iştiraki sayesinde Oyak Grubu başta olmak üzere diğer iş ortakları ve tüm yerel paydaşlarla geliştirilecek yeni projeler ile birlikte daha da güçlü bir sinerji yaratmak.

Renault 1968’den bu yana Türkiye’de Oyak Grubu ortaklığında varlık gösteriyor. Bursa'daki üretiminin yüzde 80’ini ihraç eden şirketin, 2000 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığı yatırımların toplamı ise 2 milyar euro seviyesinde.

Öte yandan, Renault Group Türkiye’de hali hazırda 3 şirket ile faaliyet yürütüyor. Bunlar;

- Oyak Renault: Renault S.A.S (yüzde 51) ve Oyak Grubu (yüzde 49) ortaklığı,
- MAİS A.Ş: Oyak Grubu (yüzde 51) ve Renault S.A.S (yüzde 49) ortaklığı,
- ORFIN: Oyak Grubu (yüzde 50) ve Renault S.A.S (yüzde 50) ortaklığı olarak açıklanıyor.

Renault'un çip kaybı tahminleri aştı

 

Renault'un efsanesi: Renault 12

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Volkswagen’le ilgili bomba iddia

Volkswagen’le ilgili bomba iddia

access_time24 Ocak 2022 17:27

Financial Times’ın haberinde, Alman otomobil devinin ödeme sistemleri biriminde 2,6 milyon dolarlık siber güvenlik açığı konusunda üstlerini uyaran üst düzey çalışanını işten...

Bursa'dan 6,7 milyar dolarlık otomotiv ihracatı

Bursa'dan 6,7 milyar dolarlık otomotiv ihracatı

access_time24 Ocak 2022 12:18

Otomotiv sektörünün lokomotif şehri Bursa'dan, 150'den fazla ülke ve bölgeye 6,7 milyar dolarlık dış satım yapıldı.

Düşen satışlara BDDK’dan acil destek çağrısı

Düşen satışlara BDDK’dan acil destek çağrısı

access_time24 Ocak 2022 08:32

Otomotiv pazarında yeni yıl durgun başladı. Taşıt kredilerinde faizlerin yükselmesi ve BDDK'nın getirdiği kısıtlamalar nedeniyle zorlanan otomotiv sektörü düzenleme yapılmasını...

Tesla, tüm modellerini Türkiye'ye getiriyor

Tesla, tüm modellerini Türkiye'ye getiriyor

access_time24 Ocak 2022 08:18

Dünyanın elektrikli otomotiv devi Tesla, Türkiye’de kurduğu Tesla Motorları şirketiyle tüm modellerini ülkeye getiriyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)