Sıfır araçta kur indirimi

Sıfır araçta kur indirimi

access_time23 Şubat 2021 09:44
Döviz kurlarındaki düşüş ‘sıfır' araçlara indirim olarak yansımaya başladı. 2021 modellerin gelmeye başlamasına kurdaki düşüş de eklenince, markalar birçok modelin fiyatlarında indirime gitti.

Döviz kurlarında yaşanan düşüş, bu yılın ilk aylarından itibaren devam ediyor. Geçtiğimiz kasım ayında 8.85 TL'yi gören dolar 6.92 TL seviyelerine indi. Finans kuruluşları 2021 yıl sonunda dolar kuru için tahminlerini 6.20 TL'ye çekerken, euro da benzer bir seyir izliyor. 2020 Kasım ayında 10 TL seviyesini geçip rekor kıran euro da 8.4 TL bandında dengelenip, aşağı yönlü düşüşüne devam ediyor. Son altı ayda yüzde 20'ye varan döviz kurundaki düşüş, sıfır kilometre otomobil fiyatlarında tüketicinin beklediği indirimi hızlı şekilde getirmese de, birçok marka fiyat düşüşünü kampanya indirimi olarak yansıtmaya başladı. Birçok modelin fiyatında 30-37 bin TL düşüş yaşanıyor.

Kurdan kaynaklı düşüşün hemen uygulanmasının önündeki en büyük engel matrah oranları

Akşam'dan Sümer Demirciler'in haberine göre; Özellikle ithal modellerde kurdan kaynaklı düşüşün hemen uygulanmasının önündeki en büyük engel olarak matrah oranları gösteriliyor. İthal araçlar millileştirildiği tarihte hangi KDV oranından ülkeye giriş yapmışsa, ÖTV oranının da o matrah üzerinden ödenmesi gerekiyor. Bu da yüksek kurdan ithal edilen ve stokta bekleyen araçların fiyatlarında hızlı şekilde yüksek indirimlerin yapılmasını zorlaştırıyor.

Fiyatlar güncellendi

Buna rağmen düşen kur, 2021 modellerin gelmeye başlaması, markaların stoklarındaki araçları hızla eritmek istemesiyle birlikte fiyatlarda kademeli olarak düşüşler gözlenmeye başladı. Markaların büyük çoğunluğu yayınladıkları liste fiyatlarında değişiklik yapmazken uyguladıkları indirimleri kampanya, nakit indirimi, fırsat araçları gibi ayrı listelerle duyuruyor. En çok indirim, fiyatları aşırı yükselen lüks modellerde ve SUV'larda uygulanıyor. Önümüzdeki günlerde fiyatların kademeli olarak daha da düşmesi bekleniyor.

Sıfır araç alacaklara önemli bilgiler

* Şu anda bayilerin çoğunda 2020 ve 2021 modeller aynı anda satılıyor. Geçiş dönemi fırsatları da barındırıyor.

* Bazı modellerde önemli değişiklikler olmamasına rağmen, çok daha avantajlı fiyatlar bulmanız mümkün.

* Olabildiğince fazla yetkili satıcıya ulaşıp, aradığınız araç için fiyat alın.

* Mutlaka pazarlık yapın.

* Sıfır faiz, balon ödeme gibi sunulan şartları iyi araştırın.

* Sunulan sıfır faiz kampanyasında aracın satış fiyatı değişiyorsa, faizi baştan ödeyebildiğinizi unutmayın.

* Fiyat üzerinde büyük rol oynayan donanım paketlerini iyi inceleyin.

* Bayinin sunduğu trafik ve kasko sigortası fiyat tekliflerini inceleyip, dışarıdan daha uygun fiyatlar bulursanız yaptırabileceğinizi unutmayın.

* İşlemler bittikten sonra verilen belge ve makbuzları inceleyip, yatırılan ÖTV matrah ve tutarlarını kontrol edin.

Sıfır araç satışları artınca ikinci elde indirim beklentisi

 

İkinci el otomobil fiyatları düşüşe geçti

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

AB'de ticari araç satışları ocakta azaldı

AB'de ticari araç satışları ocakta azaldı

access_time24 Şubat 2021 15:01

Avrupa Birliği (AB) ticari araç pazarında toplam satışlar, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2...

Grand Theft Auto yasağı

Grand Theft Auto yasağı

access_time24 Şubat 2021 12:11

ABD’nin Chicago eyaletinde hızla artan araba kaçırma ve şiddet içerikli suçlar nedeniyle Grand Theft Auto ve diğer şiddet içeren video oyunlarının yasaklanması...

Moody’s’ten otomotiv sektörü için önemli uyarı

Moody’s’ten otomotiv sektörü için önemli uyarı

access_time24 Şubat 2021 08:01

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody's, çip kıtlığı Ford Motor Co. ve GMn'in karlarını üçte bir oranında düşürebileceği öngörüsünde bulundu.

Para alamayınca dayısının otomobilini parçaladı

Para alamayınca dayısının otomobilini parçaladı

access_time23 Şubat 2021 14:00

Beyoğlu'nda dayısından para alamadığını iddia eden kişi, dayısının otomobiline hoparlörle vurarak zarar verdi. Dayı da yeğenini demir çubukla dövüp başından yaralarken, aile...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)