S&P ve Elon Musk'ın sürdürülebilirlik kavgası

S&P ve Elon Musk'ın sürdürülebilirlik kavgası

access_time21 Mayıs 2022 17:34
SP’nin Tesla’yı sorumluluk sahibi şirketler listesinden çıkarması Musk’ı delirtti. “Musk, Exxon’un ilk 10’da olduğu listeye Tesla giremedi” diyerek SP endeksini “aldatmaca” olarak değerlendirdi.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, ABD’nin geleneksel kurumlarıyla bir süredir sürekli karşı karşıya geliyor. Son tartışma geçen ay ABD’nin global endeksleme şirketi Standart and Poors’un Tesla’yı S&P 500 ESG (çevre, sosyal ve yönetişim) listesinden çıkarmasıyla başladı. S&P bu karara gerekçe olarak şirketin Kaliforniya’daki fabrikasında ırk ayrımcılığı suçlamalarını ele alma biçimini gösterdi. Bu iddialar, Tesla aleyhinde dava açılmasına yol açarken Musk da itiraz dilekçesi sunmuştu.

S&P, Tesla’yı endeksten çıkarma kararında elektrikli otomobil üreticisinin, otopilot sisteminin çok sayıda ölüm ve yaralanmayla ilişkilendirilmesi sonucu ABD Ulusal Karayolu Güvenliği İdaresi tarafından açılan soruşturmanın da etkisi olduğunu açıklamıştı.

S&P'nin Kuzey Amerika ESG Endeksleri Başkanı Margaret Dorn, yaptığı açıklamada, "Tesla, yakıtla çalışan araçları yoldan çıkarmada üzerine düşeni yapıyor olsa da, ESG merceğinden bakıldığında emsallerinin gerisine düştü" dedi. Tesla hissesi, kaldırılmadan önce endekste Apple, Microsoft ve Amazon'un ardından dördüncü sıradaydı.

S&P, nisan ayında üyelik kriterlerini artık karşılamadığı gerekçesiyle Chevron, Delta Air Lines, Home Depot ve News Corp.’u da endeksten çıkarmıştı.

Exxon ilk 10'da ama Tesla yok

Exxon Mobil’in ise aynı endekste ağırlığı en yüksek dokuzuncu hisse senedi olması Musk cephesinde bir patlamaya neden oldu. Musk bir Twitter paylaşımında “Exxon, S&P 500 tarafından ESG açısından dünyanın en iyi 10 listesinde yer alırken Tesla listeye girmedi! ESG bir aldatmacadır. Sahte sosyal adalet savaşçıları tarafından silahlandırıldı” açıklamasını yaptı.

MotoGP İspanya Grand Prix'sini Bagnaia kazandı

SpaceX ve Tesla enflasyon baskısı görüyor

Elon Musk, lityum madenciliği işine giriyor

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Elektrikli araç satışlarının 2030 yılında rekor seviyeye ulaşması bekleniyor

Elektrikli araç satışlarının 2030 yılında rekor seviyeye ulaşması bekleniyor

access_time25 Nisan 2024 15:02

EY ve Eurelectric'in işbirliği ile hazırlanan rapora göre, 2030 yılında Avrupa’da 75 milyondan fazla elektrikli araç olabilir. Avrupa'da satılan 5 otomobilden 1'i artık...

İstanbul'da elektrikli metrobüs heyecanı

İstanbul'da elektrikli metrobüs heyecanı

access_time27 Mart 2024 16:44

1 Nisan tarihinde Beylikdüzü-Kadıköy arasındaki 52 kilometrelik hatta çalışacak elektrikli metrobüslerin test sürüşleri yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin belirttiğine...

 Porsche, eylül ayının sonunda halka arz edilebilir

Porsche, eylül ayının sonunda halka arz edilebilir

access_time12 Eylül 2022 08:29

Porsche AG, yatırımcıların ilk halka arza büyük ilgi göstermesi nedeniyle, planlı bir borsa listelenmesi için en kısa sürede hazır olmak istediğini bildirdi. Porsche halka arz...

NFT dünyasında otomobil çılgınlığı

NFT dünyasında otomobil çılgınlığı

access_time14 Ağustos 2022 09:07

NFT dünyasının yeni çılgınları, dijital otomobillere milyonlarca dolar veriyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)