TESK'ten hibrit araçlara teşvik talebi

TESK'ten hibrit araçlara teşvik talebi

access_time03 Eylül 2018 12:40
TESK Genel Başkanı Palandöken, "Petrole olan bağımlılığın azalması için elektrikli ve hibrit araçlarda hurda teşvikleri artırılmalı" dedi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, petrole olan bağımlılığın azalması için elektrikli ve hibrit araçlarda hurda teşviklerinin artırılmasını talep etti.

Palandöken, yazılı açıklamasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının başlattığı kiralama ve satın alma yöntemiyle yerlilik oranına haiz elektrikli ve hibrit araçların tercih edilmesi kararını desteklediklerini bildirdi.

Sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı kuruluşların değil, tüm kurum ve kuruluşların yerlilik oranına sahip elektrikli ve hibrit araçlara yönelmesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, "Hibrit ve elektrikli araçların ÖTV oranlarında indirime gidilmeli ve belli bir süre alınmamalı." ifadesini kullandı.

Palandöken, elektrikli ve hibrit araçlara verilen hurda teşviklerinin artırılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Çevre dostu olan ve yakıt tasarrufu sağlayan yeni nesil elektrikli araçların kullanımı tüm dünyada yaygınlaştı. Elektrikli araçların ülkemizdeki kullanımı dünya ortalamasının çok altında. Çevre kirliliği ve petrole olan bağımlılığı azaltarak daha dinamik bir ekonomi için elektrikli ve hibrit araçların üretimi ve satışı teşvik edilmeli. Bunun için hurda aracını yenileyenlere verilen teşvik, hibrit ve elektrikli araçları satın alanlar için artırılmalı."

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Trafiğe kaydı yapılan araç sayısı arttı

Trafiğe kaydı yapılan araç sayısı arttı

access_time21 Mayıs 2024 10:05

TÜİK verilerine göre, trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı geçen yılın aynı ayına göre %9,4 arttı. Trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı nisan ayı sonu itibarıyla 29 milyon 561 bin...

BMW, Jaguar ve VW yasadışı tedarikçi mi kullanıyor?

BMW, Jaguar ve VW yasadışı tedarikçi mi kullanıyor?

access_time20 Mayıs 2024 14:20

BMW, Jaguar ve VW'nin aralık ayında ABD tarafından yasaklanan Çinli bir tedarikçi ile iş yaptığı bildirildi.

Araç muayenesinde kredi kartına ek ödeme

Araç muayenesinde kredi kartına ek ödeme

access_time19 Mayıs 2024 09:42

Araç muayene ücretlerine yapılan zamlardan sonra bu kez de “kredi kartı tahsilat farkı” tartışma konusu oldu. Kartlı ödemelerde vatandaşlar 77 lira fark veriyor.

Bir haftada 1 milyon 968 bin araca denetim

Bir haftada 1 milyon 968 bin araca denetim

access_time18 Mayıs 2024 13:50

İçişleri Bakanı Yerlikaya, son bir haftada 1 milyon 968 bin 551 araç denetlendiğini açıkladı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)