Tesla 5 günde 3 firmaya bedel büyüdü

Tesla 5 günde 3 firmaya bedel büyüdü

access_time07 Temmuz 2020 14:40
ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın piyasa değeri beş günde Detroit Üçlüsü olarak tabir edilen üç büyük otomobil devinin toplamına eşdeğer artış kaydetti

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors'un piyasa değeri daha Ekim ayında General Motors Co.'yu geride bırakmıştı.

ABD'li üreticinin değeri, Pazartesi gününe kadar geçen beş işlem gününde Detroit Üçlüsü'nün (GM, Ford Motor Co. ve Fiat Chrysler) toplam değerini aştı.

Bu günlerin her birinde değerini ortalama 14 milyar dolar artıran üretici, pandemiden kaynaklı satış dalgasının ardından hızla toparlandı. İkinci çeyrek teslimat rakamları yükselişte etkili oldu.

Tesla piyasa değerine geçen hafta her gün kabaca bir Fiat Chrysler ekledi.

Şüphecilerin Tesla hisselerindeki mevcut temponun şirketin güçlü hikayesinin etkisiyle gerçeklikten ayrıştığını belirtmesine karşın bol sayıda taraftarı bulunuyor.

Wesbush Securities analisti Daniel Ives, bir mülakatında Robinhood gibi platformlarda işlem yapan bireysel yatırımcıları işaret ederek “Hisseleri yukarı taşıyan perakende bir kısım kesinlikle var.” dedi.

Şimdiyse büyük kurumsal yatırımcıların da birçoğunun Tesla ve elektrikli otomobil pazarının bir parçasını istediğini söyleyen Ives, “Pandemi ve karanlık makro ortamda, özellikle diğer üreticiler büyük zorluklarla karşı karşıya kalırken şirket, 90 binlik teslimat rakamını ortaya koydu.” dedi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Volkswagen’le ilgili bomba iddia

Volkswagen’le ilgili bomba iddia

access_time24 Ocak 2022 17:27

Financial Times’ın haberinde, Alman otomobil devinin ödeme sistemleri biriminde 2,6 milyon dolarlık siber güvenlik açığı konusunda üstlerini uyaran üst düzey çalışanını işten...

Bursa'dan 6,7 milyar dolarlık otomotiv ihracatı

Bursa'dan 6,7 milyar dolarlık otomotiv ihracatı

access_time24 Ocak 2022 12:18

Otomotiv sektörünün lokomotif şehri Bursa'dan, 150'den fazla ülke ve bölgeye 6,7 milyar dolarlık dış satım yapıldı.

Düşen satışlara BDDK’dan acil destek çağrısı

Düşen satışlara BDDK’dan acil destek çağrısı

access_time24 Ocak 2022 08:32

Otomotiv pazarında yeni yıl durgun başladı. Taşıt kredilerinde faizlerin yükselmesi ve BDDK'nın getirdiği kısıtlamalar nedeniyle zorlanan otomotiv sektörü düzenleme yapılmasını...

Tesla, tüm modellerini Türkiye'ye getiriyor

Tesla, tüm modellerini Türkiye'ye getiriyor

access_time24 Ocak 2022 08:18

Dünyanın elektrikli otomotiv devi Tesla, Türkiye’de kurduğu Tesla Motorları şirketiyle tüm modellerini ülkeye getiriyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)