Tesla Çin'deki 285 bin aracını geri çağıracak

Tesla Çin'deki 285 bin aracını geri çağıracak

access_time26 Haziran 2021 21:21
Elektrikli otomobil (EV) üreticisi Tesla'nın, Çin pazarında - hatalı yazılımdan dolayı kaza riski oluşturabilecek - 285 bin aracı geri çağıracağı açıklandı.

Çin Piyasa Düzenleme Kurulunun (SAMR) yürüttüğü inceleme sonucu, Tesla'nın bir kısmı yerli üretim, bir kısmı ise ithal olan Model 3 ve Model Y araçlarında, otomatik sürüş sistemiyle alakalı sorunların belirlendiği öğrenildi.

Euronews'in haberine göre geri çağırma kararını duyuran SAMR, Tesla'nın söz konusu araçlardaki hatalı yazılımları ücretsiz olarak güncelleyeceğini de bildirdi. Haberin duyurulmasının ardından Tesla, ABD borsasında yüzde 8 civarında değer kaybetti.

SAMR'ın denetimi, her dört aracından birini Çin'e satan Amerikan firmanın son aylarda karşılaştığı aksiliklere bir yenisini eklemiş oldu. Tesla'nın geçen aylarda ölümlü kazalarla gündeme gelmesinin ardından Çin makamları denetimlerini sıkılaştırdı. AFP'nin haberine göre Çinli müşterilerin Tesla'dan aldıkları hizmetle ilgili şikayetlerinde de artış gözlemlendi.

Tesla'nın, Pekin'in odağında olması 'hatalı yazılımlar'la sınırlı değil

Çinli yetkililer, Tesla marka araçlarda bulunan kameraların ABD'ye bilgi aktardığı gerekçesiyle, kamu çalışanlarının araçlarını iş yerlerlerine park etmesini yasaklamıştı. İddiaları reddeden Tesla, ülkede bir veri merkezi kurduğunu ve kullanıcılardan toplanan verileri bu merkezde depolayacağını açıkladı.

Ayrıca firmanın tepe yöneticisi Elon Musk, askeri yerleşkelerdeki yasağın ardından bir video yayınlayarak, şirketinin Çin'de ya da başka bir yerde araçları ile casusluk yapması durumunda oradaki fabrikalarını kapatacağını duyurmuştu.

Süper otomobil

 

Brüksel'e benzinli ve LPG'li araçlar giremeyecek

 

Fahri trafik müfettişi 50 günde 1633 ceza yazdı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

En uzun menzilli elektrikli otomobil

En uzun menzilli elektrikli otomobil

access_time19 Eylül 2021 09:56

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Kurumu (EPA), elektrikli otomobil üreticisi Lucid Motors tarafından geliştirilen Lucid Air'in en uzun menzilli elektrikli otomobil olarak...

Toyota, 27 üretim bandını durduracak

Toyota, 27 üretim bandını durduracak

access_time18 Eylül 2021 06:32

Toyota Motor, yeni tip korona virüsün (Kovid-19), otomobil parçaları sağlayan sektöre olumsuz etkisi sonucu gelecek ay Japonya'daki 27 üretim bandını durduracak.

Sıfır araç fiyatlarına denetim!

Sıfır araç fiyatlarına denetim!

access_time17 Eylül 2021 13:48

Ticaret Bakanlığı, ÖTV matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimi fiyatlara yansıtmadığı iddia edilen bayiler için harekete geçti. Konuyla ilgili ticaret müfettişleri...

Renault 2 bin kişiyi işten çıkartacak

Renault 2 bin kişiyi işten çıkartacak

access_time17 Eylül 2021 12:34

Otomobil üreticisi Renault bazı departmanlardan 2 bin kişiyi işten çıkarmayı, veri bilimi ve batarya kimyası gibi alanlarında ise 2 bin 500 kişiyi işe almayı planlıyor

YORUM YAP

YORUMLAR (0)