Tesla, Shanghai’de fabrika kuracak

Tesla, Shanghai’de fabrika kuracak

access_time25 Şubat 2022 09:50
Tesla, Çin’deki kapasitesini artırmak için Shanghai’de yeni bir fabrika kuracak

Tesla, Çin’deki üretim kapasitesini iki kat artırmak amacıyla Shanghai’de yeni bir fabrika daha kurmak istiyor. Söz konusu tesisin oluşturulmasına yönelik çalışmalara gelecek ay başlanacağı belirtiliyor. Yeni tesiste üretilecek araçlar da hem Çin Halk Cumhuriyeti’nin yerli piyasasına hem de ihracata tahsis edilecek.

Kulislerde fabrika üretime başlar başlamaz Amerikalı elektrikli araç üreticisinin Çin’de yıllık iki milyon kadar binek arabası üreteceği konuşuluyor. Tesla bu konuda bir görüş açıklamadığı gibi, Shanghai yöneticileri de soruları şimdilik yanıtsız bıraktı.

Çin’de 2 milyon araçlık bir üretim kapasitesi ile Tesla, ülkede yerleşik diğer otomobil üreticilerinin kapasitesini aşmış olacak. Nitekim Çin’de 2021 yılında Toyota 1,6 milyon, GM 1,4 milyon otomobil üretiyor. Volkswagen ise 2023’e kadar bir milyon araç üretmiş olacak.

Tesla, mevcut Shanghai tesisini, 2018 yılında inşaatın bitmesinin üzerinden bir yıl geçmeden işletmeye başlamıştı. Şu anda bu tesiste yaklaşık yıllık bir milyon birim otomobil üretiliyor. Bu arada Shanghai, Almanya ve Japonya gibi, Çin’in toplam otomobil ihracatının yaklaşık yarısını alan ülkeler başta olmak üzere dış pazarlar için önemli bir ihracat limanı oluşturuyor.

Musk'a göre Biden, Tesla'yı görmezden geliyor

 

ABD'den Tesla'ya soruşturma

 

Tesla Pekin'de dizayn merkezi kuracak

 

Tesla'dan uçan araba geliyor

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

access_time30 Mayıs 2024 14:39

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere uygulanması düşünülen anti-damping vergisine ilişkin kararını, Avrupa seçimlerinin sonrasına...

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

access_time30 Mayıs 2024 08:21

Toyota'nın üretim ve satışları nisanda düştü. Gerilemede, Çin'deki şiddetli fiyat rekabeti, güvenlik testi skandalı etkili oldu.

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

access_time30 Mayıs 2024 07:58

İngiltere'de otomobil üretimi nisan ayında da geriledi. Elektrikli araçların üretilen tüm otomobillerin içindeki payı yükseldi

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

access_time29 Mayıs 2024 11:18

Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış sayılarına sahip olan Alman otomotiv markalarının pazar payı yüzde 16,81'e geriledi. Türkiye otomotiv pazarında Volkswagen, Mercedes, BMW...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)