Tesla’nın tam otonom araçları incelemeye alındı

Tesla’nın tam otonom araçları incelemeye alındı

access_time18 Mayıs 2021 15:20
Kaliforniya‘nın Motorlu Taşıtlar Bakanlığı, Tesla‘nın otonom araçları için yeni bir inceleme başlattı. Eyalet yönetmeliği, düzenleyici tanıma uymayan araçların otonom olarak satışını veya kiralanmasını yasaklıyor.

Tesla, web sitesinde elektrikli araçları için 10 bin dolar bandında “Tam Fonksiyonlu Kendi Kendine Sürüş” seçeneği tanıtıyor. Ancak aynı web sitesi araçların kendi başlarına gidemeyeceğini söylüyor. CEO Elon Musk, Tesla’nın araçlarının bu yıl içinde insanlardan daha güvenli sürebileceğini beklediğini dile getiriyor.

Tesla tam otonom sürüş yazılımını belirli kişiler ile ABD’de test ediyor. Merkezi Kaliforniya‘daki Palo Alto‘da bulunan şirket, kısmen otomatikleştirilmiş sürücü destek sistemine “Otopilot” adını veriyor.

Tesla bu konu hakkında ortaya inceleme ve yorum talebine henüz yanıt vermedi. Kaliforniya yollarında sürücüsüz araçların test edilmesini düzenleyen DMV, yönetmeliğin ihlal edilmesinin otonom araç izinlerinin askıya alınmasına ve bir üretici lisansının iptaline neden olabileceğini belirtti. Ne zaman başladığı da dahil olmak üzere inceleme hakkında daha fazla yorum yapmadı.

Tesla, otonom araçları insan yedekleme sürücüleriyle test etmek için bir DMV iznine sahiptir. Ancak insan sürücüler olmadan test yapmasına izin verilen şirketler arasında yer almıyor. Şirket, Tam Kendi Kendine Sürüş yazılımının yönlendirilebileceğini, otomatik olarak şerit değiştirebileceğini ve trafik ışıklarını takip edip işaretleri durdurabileceğini bildiriyor. “Otopilot” bir aracı şeridinin ortasında ve önündeki araçlardan güvenli bir mesafede tutabiliyor.

İnceleme son haftalarda otopilot‘un karıştığı Kaliforniya‘daki ölümcül bir enkaz da dahil olmak üzere ülke çapında birkaç yüksek profilli kazanın ortasında geldi. Cumartesi günü, otopilot modundaki bir Tesla, Seattle‘ın kuzeyindeki bir Snohomish İlçe yardımcısının devriye arabasına çarptı ve önemli hasara neden oldu. Ancak yaralanan olmadı.

5 Mayıs tarihinde de Kaliforniya Fontana‘da 35 yaşındaki bir adam, Tesla Model 3‘ü Los Angeles’ın doğusundaki bir otoyolda sürerken yaşadığı bir kaza sebebiyle hayatını yitirdi.

Ölümlü Tesla kazasında otopilot incelemesi sürüyor

 

Elon Musk'tan Bitcoin'e Tesla darbesi

 

Elon Musk: Yaşanan çip kıtlığı büyük sorun

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Fransa'da otomotiv sektöründeki çalışanların % 25'i risk altında

Fransa'da otomotiv sektöründeki çalışanların % 25'i risk altında

access_time26 Ekim 2021 17:17

Peugeot, Citroen ve Renault otomobil markalarına ev sahipliği yapan Fransız otomobil endüstrisinin, içten yanmalı motorlar dönemi sona erdiğinde gelecek on yılda 400.000...

İlk kez bir elektrikli otomobil Avrupa'da en çok satanların zirvesinde

İlk kez bir elektrikli otomobil Avrupa'da en çok satanların zirvesinde

access_time26 Ekim 2021 15:50

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın Model 3 aracı, eylül ayında ilk kez Avrupa'nın en çok satanı oldu. Yaklaşık 24 bin 600 adet satılan otomobil, pazarın yüzde...

Araç alacaklara kötü haber: Sevkiyat durdu!

Araç alacaklara kötü haber: Sevkiyat durdu!

access_time26 Ekim 2021 15:31

Yılbaşından bu yana fiyatı iki katından fazla artan magnezyumda tekelleşen Çin'in sevkiyatı durdurması nedeniyle Avrupa'da magnezyum stokları tükeniyor.

Otomotiv devleri çip krizi için yerel çözüm istiyor

Otomotiv devleri çip krizi için yerel çözüm istiyor

access_time26 Ekim 2021 15:11

Avrupalı otomotiv şirketleri kıtanın Asya’dan gelecek yarı iletkenlere aşırı bağımlı hale geldiği ve piyasayı kasıp kavuran, fabrikaları durma noktasına getiren çip krizinin...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)