Togg Meclis'te görücüye çıktı

Togg Meclis'te görücüye çıktı

access_time11 Aralık 2022 11:34
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bütçe görüşmeleri için Meclis'e Türkiye'nin yerli aracı Togg ile geldi. Varank, "Togg’u Meclis’e getirdik vatandaşımız bu gururu görsün istedik" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçe görüşmeleri için TBBM'de gerçekleşecek olan oturuma 29 Ekim 2022'de seri üretim bandından inen Türkiye'nin yerli aracı Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) marka otomobil ile geldi.

Bakan Varank'a AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz ile MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay eşlik etti. Bakan Varank, kendi kullandığı Togg ile Meclis'te tur attı. Ardından gazetecilere açıklama yaptı. Bakan Varank, Togg'un Türkiye'nin 60 yıllık hayali olduğunu belirterek, "Türkiye'nin 60 yıllık heyecanı, hayali gerçeğe dönüşmüş. Biz Togg'dan rica ettik bütün izinlerimizi aldık. Geçici plakası dahil test aracı olduğu için bugün Meclis'imize Togg ile geldik. 60 yıl önce Devrim otomobilinin hikayesi, Meclis'in önünde son bulmuştu. Birileri öyle milli projeyi hazmedememişti. Biz de bugün Toog'u tekrar Meclis'e getirdik. Bu gururu vatandaşlarımız görsün istedik" ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, muhalefet partilerinin sözlerini hatırlatarak, "Plan Bütçe Komisyonu'nda muhalefet, bana laf attı. 'Niye Togg'la gelmediniz' demişlerdi. Ben de onların tavsiyelerine uydum, Togg'u buraya getirdim" diye konuştu.

Cumhurbaşkanımız baş babayiğit 

Togg'un, Türk insanının neleri başarabileceğinin en güzel göstergesi olduğunu söyleyen Varank, "Bu bir vizyon projesi. Böyle bir vizyonu ortaya koyabilecek siyasi irade aslında çok önemli. O siyasi irade sayesinde o projeler hayata geçiyor. Tabii ki babayiğitlerin, mühendislerimizin, teknisyenlerimizin bu projede büyük emeği var. Ama böyle bir vizyon projeyi ortaya koymak bir baş babayiğitlik gerektiriyor, Sayın Cumhurbaşkanımız baş babayiğit olarak sonuna kadar destekledi" ifadelerini kullandı.Satılabilir hale gelecek

Varank, Togg'un satışına ilişkin, "Bu test araçlarından bir tanesi. 29 Ekim'de seri üretim bandından araçlar inmeye başladı. Şu anda üretilen araçların hepsi tip onayı almak için üretilen araçlar. Bu da onlardan bir tanesi. Test aracı ama seri üretim bandından çıkan test aracı. Çünkü seri üretim bandından çıkmayan araçlarda tip onayı alma şansınız yok. O testler tamamlandığında tip onayı alındığında artık bu araçlar satılabilir hale gelecek. O testler devam ediyor. Şubat ayında nasıl bir satış stratejisi uygulayacağını şirket ilan edecek. Mart ayında da inşallah bu araçlar satışa başlayacak. Onun için bunun bir numarası yok. Bu bir test aracı" açıklamasında bulundu.Varank, Togg'un makam aracı olarak kullanımına ilişkin, "Bakanlıklar bunu kullanmak için sıraya girer diye düşünüyorum. Çünkü çok güzel bir araç. İçine bindik. Size bir güven hissi veriyor. Aynı zamanda geniş bir araç. Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak 'Türkiye'de üretilen bir araca binmem gerekir diye düşünüyorum' dedim ve Bakan olduğum ilk aylardan itibaren Türkiye'de üretilen bir Toyota Corolla hibrit araca biniyorum. Sakarya'da üretiliyor. İnşallah bu araçlar çıktığında ben de bakan arkadaşlarımızda bu aracı kullanmak istiyoruz. Zaten bakanlarımız bizi sıkıştırıyor, 'ne zaman araç gelecek de biz Togg'a bineceğiz' diye" dedi.

Varank, Togg'un fiyatına ilişkin, "Fiyatı rakipleriyle rekabet eder" ifadesini kullandı.AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, "Gurur duyduk. Ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun. Babayiğide ve baş babayiğide Sayın Bakanımıza Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Biz gurur duyduk. 1960'ı hatırladık. Devrim otomobilleri bugün hayatımızda olsa herkes gurur duymaz mıydı? Gurur duyuyoruz, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun. Eksikleri olabilir; ama süreç içinde daha gelişir" ifadelerini kullandı.

MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay da "Tarihi bir an yaşıyoruz. Ben gerçekten ağlamak istiyorum bu heyecan içerisinde" dedi.

Togg CEO'sundan halka arz mesajı

 

Varank: Togg'u Belçika sokaklarında göreceğiz

 

24 takım Togg için yarışacak

 

Togg'dan ön sipariş açıklaması

 

İstanbul'daki TOGG Deneyim Merkezi'ne yoğun ilgi!

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

access_time26 Şubat 2024 11:48

2023 yılında Avrupa'nın elektrikli otobüs pazarı geçen yıla göre yüzde 53 artarak satışlarda yüksek atılım gösterdi.

Aracını tamire bıraktı, sonra gelen telefonla şaşkına döndü!

Aracını tamire bıraktı, sonra gelen telefonla şaşkına döndü!

access_time26 Şubat 2024 11:05

Zonguldak'ta yaşayan Gürkan Hepkaya, aracını su kaçağı nedeniyle tamirhaneye bıraktıktan sonra yaşadığı olaylarla şaşkına döndü. Otomobilinin hastane önünde hatalı park...

Çinli elektrikli otolar Rusya'da dondu

Çinli elektrikli otolar Rusya'da dondu

access_time26 Şubat 2024 08:27

Çinli elektrikli otolar Rusya soğuğuna dayanamadı. Aşırı soğuklar nedeniyle, Rusya’da elektrikli araç sahibi olan bazı sürücüler otomobillerin güç rezervinde azalma, elektrik...

İstanbul'da yarın bazı yollar trafiğe kapalı

İstanbul'da yarın bazı yollar trafiğe kapalı

access_time25 Şubat 2024 19:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı program nedeniyle yarın İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

YORUM YAP

YORUMLAR (0)