Türk otomotiv firmaları Brezilya'da fuara katıldı

Türk otomotiv firmaları Brezilya'da fuara katıldı

access_time30 Nisan 2023 15:45
Türk otomotiv sektörü firmaları Brezilya'daki "Automec Feira" fuarına katıldı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) üyeleri, Brezilya'da 25-29 Nisan'da düzenlenen "Automec Feira" fuarına Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla milli katılım gerçekleştirdi.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, Türk otomotiv sektörü, Ticaret Bakanlığının açıkladığı Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında yer alan 18 ülkeden biri olan Brezilya’yı radarına aldı.

Program kapsamında stratejik bir yeri olan Brezilya'da düzenlenen "Automec Feira" fuarına, Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla katılan OİB üyesi 21 firma, 147 yabancı firmayla ikili iş görüşmeleri (B2B) gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OİB Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, dünyanın yükselen ekonomilerinden biri olan Brezilya'nın dünya çapında büyük otomobil pazarlarından birine ev sahipliği yaptığına dikkati çekti.

Sabuncu, 210 milyonu aşkın bir nüfusa sahip Brezilya’nın önemli bir potansiyeli bulunduğunu belirterek, "Brezilya'nın 2022 yılı itibarıyla toplam motorlu araç üretimi bir önceki yıla göre yüzde 5 artışla 2 milyon 369 bin 769 adet olarak gerçekleşti. Brezilya bu rakamla dünyanın 8'inci büyük motorlu araç üreticisi konumunda. Brezilya'nın otomotiv ithalatı pandemi döneminde 10 milyar doların altına gerilerken pandemi sonrasında toparlanarak 2022 yılında 16 milyar doların üzerine yükseldi. Ülkenin en fazla ithalat ettiği otomotiv grubu 7,5 milyar dolarla tedarik sanayi ürünleri. Bu ürünü 3,6 milyar dolarla binek otomobiller 3,3 milyar dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Brezilya'nın tedarik ürünleri ithalatından yüzde 1,6'lık pay alıyor

Geçen yıl Türkiye'nin toplam ihracatının 1 milyar dolarının Brezilya'ya yapıldığını, Brezilya'dan ise 4,8 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildiğini aktaran Sabuncu, şunları kaydetti:

"Brezilya'ya geçen yıl yaptığımız otomotiv ihracatımız ise 119 milyon dolar oldu. Son yıllarda Brezilya'ya yönelik otomotiv ihracatımızın tamamına yakını tedarik sanayi ürünlerinden oluştu. 2022 yılında bu ülkeye ana sanayi ihracatımız yaklaşık 700 bin dolar olurken tedarik sanayi ihracatımız 118,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Brezilya, Güney Amerika'daki en büyük motorlu araçlar pazarı. Özellikle tedarik sanayi ihracatçılarımız açısından önemli bir alternatif pazar konumunda yer alıyor. Brezilya'nın geçen yıl tüm ürün grupları bazından en fazla ithal ettiği 5'inci ürün grubu tedarik sanayi ürünleri oldu. Biz ise Brezilya'ya yaptığımız ihracatla ülkenin bu ürün grubundaki ithalatından yaklaşık yüzde 1,6 pay almayı başardık. Amacımız gelişen ticaretimizle birlikte otomotiv sektörümüzün Brezilya'ya olan ihracatını artırmak ve Brezilya'nın ithalatında en çok tercih ettiği ülkelerin başında olmak."

Togg sevkiyatları devam ediyor

 

Togg T10X'ler teslimat için yola çıktı

 

Togg T10X'lerde teslimat süreci 30 Nisan'da başlıyor

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Uluslar arası fuarda yeniler ve eskiler yan yana

Uluslar arası fuarda yeniler ve eskiler yan yana

access_time17 Ekim 2021 21:19

ABD'nin Florida eyaletinin Miami kentindeki Miami Beach Convention Center'da düzenlenen Miami Uluslararası Otomobil Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Autoshow, yarın ilk kez dijitalde ziyaretçileriyle buluşuyor

Autoshow, yarın ilk kez dijitalde ziyaretçileriyle buluşuyor

access_time13 Eylül 2021 13:18

Autoshow 2021 Mobility Fuarı, 14-26 Eylül tarihlerinde dijital ortamda ziyarete açılıyor.

Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı'nın yeni adresi Katar

Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı'nın yeni adresi Katar

access_time26 Ağustos 2021 03:41

Katar Turizm ile Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı (GIMS) arasında ortaklık anlaşması imzalandı

Otomobil tutkunları Galataport İstanbul’da buluştu

Otomobil tutkunları Galataport İstanbul’da buluştu

access_time26 Haziran 2021 17:05

Dünyanın önde gelen uluslararası otomobil etkinliklerinden OneLife Rally beşinci yılında yeni turun başlangıç noktası olarak Galataport İstanbul’u seçti

YORUM YAP

YORUMLAR (0)