Üniversiteliler elektrikli araç üretti

Üniversiteliler elektrikli araç üretti

access_time29 Temmuz 2015 11:55
Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, tasarladıkları elektrikli araç ile TÜBİTAK'ın düzenlediği yarışa hazırlanıyorlar
Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, tasarladıkları elektrikli araç "Pehlivan Elektrak" ileTÜBİTAK'ın düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışları'na katılmaya hazırlanıyor.

İç ve dış tasarımı üniversite öğrencileri tarafından gerçekleştirilenelektrikli aracın, iki yıllık çalışma sonucunda üretimine başlandı.

"Pehlivan Solar Team" kaptanı Ali Deroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversitenin Mühendislik Fakültesinde okuyan 16 öğrencinin çalışmaları sonucu elektrikli aracın üretimine geçildiğini söyledi.

Üniversitelerinde ürettikleri aracın tamamen yerli olduğunu vurgulayan Deroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"190 kilo ağırlığındaki aracımız, saatte 110 kilometre hıza ulaşıyor. Karbon fiber gövdeye sahip. Lityum bataryalarla çalışıyor. İşletim ve bilgisayar sistemleri, tamamen bize ait. Aracımız, 3 kilovatsaat batarya ile yaklaşık 100 kilometre gidebiliyor. Yani 75 kuruşa 100 kilometre yol yapabiliyorsunuz. Aracın bataryası, yaklaşık 40 dakikada doluyor."

Arabalarında veri aktarma sisteminin bulunduğunu, sensörden alınan verilerin sürücüye de aktarıldığını ifade eden Deroğlu, internet ortamında farklı noktadan da aracın kontrolünün yapılabildiğini anlattı.

TÜBİTAK yarışmasına geçen yıl güneş enerjisiyle çalışan araç "Pehlivan" ile katıldıklarını ve üçüncü olduklarını belirten Deroğlu, bu yıl Pehlivan Elektrak ile birinci olmayı hedeflediklerini söyledi.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

General Motors ABD ve Kanada'da 40 bin şarj istasyonu kuracak

General Motors ABD ve Kanada'da 40 bin şarj istasyonu kuracak

access_time27 Ekim 2021 00:28

Şirketten yapılan açıklamada, GM ve bayilerinin yerelde şarj istasyonuna erişimi genişletmek için birlikte çalışacağı aktarıldı

Fransa'da otomotiv sektöründeki çalışanların % 25'i risk altında

Fransa'da otomotiv sektöründeki çalışanların % 25'i risk altında

access_time26 Ekim 2021 17:17

Peugeot, Citroen ve Renault otomobil markalarına ev sahipliği yapan Fransız otomobil endüstrisinin, içten yanmalı motorlar dönemi sona erdiğinde gelecek on yılda 400.000...

İlk kez bir elektrikli otomobil Avrupa'da en çok satanların zirvesinde

İlk kez bir elektrikli otomobil Avrupa'da en çok satanların zirvesinde

access_time26 Ekim 2021 15:50

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın Model 3 aracı, eylül ayında ilk kez Avrupa'nın en çok satanı oldu. Yaklaşık 24 bin 600 adet satılan otomobil, pazarın yüzde...

Araç alacaklara kötü haber: Sevkiyat durdu!

Araç alacaklara kötü haber: Sevkiyat durdu!

access_time26 Ekim 2021 15:31

Yılbaşından bu yana fiyatı iki katından fazla artan magnezyumda tekelleşen Çin'in sevkiyatı durdurması nedeniyle Avrupa'da magnezyum stokları tükeniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)